Gülay Öğün Bezer

0
8

Türk akademisyen, tarihçi Gülay Öğün Bezer. Gülay Öğün Bezer kimdir? İşte Gülay Öğün Bezer’in biyografisi…

 Gülay Öğün Bezer 1959 yılında Kars’ın Sarıkamış ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Sarıkamış’ta yükseköğrenimini  1980 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde tamamladı. Isparta’da bir süre tarih öğretmenliği yaptıktan sonra 1984 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı olarak sürdürdüğü doktora çalışmasını “Begteginliler: Erbil’de Bir Türk Beyliği” adlı tezle tamamladı. 1989 yılında aynı üniversitede yardımcı doçent olarak öğretim üyeliğine atandı. 

Van ve çevresinde yürütülen yakın tarih ile ilgili saha çalışmalarına katıldı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümüne geçti. 1995 yılında doçent oldu. Mayıs 2001’de aynı üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyelğine tayin edildi. 

Makalelerini 1988’den itibaren Türk Yurdu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, YYÜ Sosyal Bilimler Dergisi, Belleten, Türk Kültürü İncelemeleri Dergisi, Türklük Araştırmaları Dergisi ile Mahmut Pehlivan Armağan’ında yayımladı.  Begteginliler Erbil’de Bir Türk Beyliği 526-630/1132-1233 adlı eserin sahibi olan Bezer  Türkler Ansiklopedisine maddeler yazdı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here