Haber Sitelerinin Yerini Sosyal Medya Alıyor

0
122

 

  Haber Siteleri ve Sosyal Medya Rekabeti

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, internet kullanıcılarının son dakika haberlerini öğrenmek için haber sitelerini değil, sosyal medyayı tercih ettiğini ortaya koyuyor.

İnternet Dünyasında arık fenomen haline gelen Facebook ve özellikle Twitter gibi sosyal paylaşım ağları, kuruluşlarından itibaren varlıklarına son verdikleri bir çok web sitesinden sonra şimdide haber sitelerinin varlıklarını istemeyerek de olsa tehdit ediyorlar. Son zamanlarda gerek getirdikleri yeniliklerle, gerekse yaptıkları milyar dolarlık yatırımlarla gerek internet dünyasında gerekse sosyal hayatımızda önemli yer edinen sosyal medya, haber sitelerinin de pabucunu dama atacak gibi görünüyor. Çünkü bu konuda yapılan en son araştırmalar gösteriyorki, internet kullanıcılarının büyük bir kesimi son dakika gelişmelerini öğrenmek için sosyal medya‘ya başvuruyor.

 

 

Yapılan söz konusu araştırmalar gösteriyorki internet kullanıcılarının %50 den fazlası son dakika gelişmelerini öğrenmek için  haber sitelerini değil, sosyal medyayı tercih ediyorlar. Aynı araştırmanın sonuçlarına göre internet kullanıcılarının %46’sı haftada en az üç kere online haber kaynaklarını ziyaret etmeyi tercih ediyor.

Söz konusu araştırmanın sonuçlarına göre, insanlar birincil haber kaynağı olarak hala Televizyonu kullanıyorlar, bu oran %59. Dünya genelinde yetişkin insanların çoğunun farklı sebeplerden dolayı aktif internet kullanıcısı olmadıkları için şimdilik televizyonun bu popüleritesini normal karşılamak lazım. Ama 15-20 sene sonrasında inanıyorum ki bu oran büyük ölçüde değişecektir. İkinci sıradaki %27 lik bir kesim ise haberleri gazatelerden takib ederken, %27 lik bir kesim ise Sosyal Medya‘yı tercih ediyor.

Sizinde tahmin edeceğiniz üzere, sosyal medyada başı çeken iki site var; Facebook ve Twitter. Bu bağlamda Facebooku tercih eden internet kullancısı &59.5 Twitteri tercih eden kullanıcı ise &19.9.  fakat bu oran da hızla değişecek gibi görünüyor. Gerçi en son gelişmeleri Twitter üzerinden takip eden kullanıcılar haber detayı için facebooku tercih ediyorlardır diye düşünüyorum.

   Sosyal Medya’nın Haber Konusundaki Önemi

 

Sosyal Medyanın haber konusunda  son zamanlarda inanılmaz bir önem kazanmasının en önemli sebeplerinden biriside şüphesiz, dünyadaki önemli gelişmelerin ilk sosyal medyada paylaşılmış olması.  Bu olaylardan bazıları Usame Bin Laden’in ölümü, Mısırdaki Ayaklanmaların sosyal medya üzerinden organize edilmesi, Bahreyn’de Suud askerleri tarafından katledilen sivil prostestocular,  kraliyet düğünü, Whitney Houston’ın ölümü gibi bir çok olay.

Her ne kadar Sosyal medya haber siteleri kadar kapsamlı haber yapamamış olsalarda, haberin dünyaya hızla yayılması noktasında onlarla yarışabilecek bir güç şimdilik yok.  Bu konuda sosyal medyanın diğer bir avantajı da özellikle Twitter için; 140 karakterlik Twitlerden oluşan haber içerikleri kolayca hazırlanmakta. Dolayısı ile her hangi bir haber sitesi, bir olayı haber yaparken kaynağı, haberin doğruluğunu v.s işlemleri yapana kadar, sosyal medyada haber dünya’ya yayılmış oluyor. Ve en önemli sorun bu noktada çıkıyor.

    Yalan, Kontrolsüz  Ama Hızlı Haber

 

Sosyal medyada haber kaynağı kesinlikle araştırılmıyor ( ünlü siyasi, gazeteci, kanaat önderleri v.s kişiler dışında) .  Haber sitelerine göre Sosyal medyada haberler daha hızlı yayılıyor ama her  haberin doğruluğuna güvenmek söz konusu değil. Sosyal medyanın en büyük handikapı’da bu ki ilerleyen süreçte bu sorun sosyal medyanın başına büyük sorunlar açabilir. Doğru olmayan bir haberi günümüzde sosyal medya üzerinden yaymak kadar kolay bir şey yoktur herhalde.  Şimdilik pek bir sorun değilmiş gibi görünse de ilerde ciddi sıkıntılar açacağı kesin.

Bu konuya ülkemizden çok sıcak bir örnek verecek olursak:  Fenerbahçeli Futbolcu Emre Belözoğlu ve Trabzonspor Futbolcusu Zorkora’nın arasında geçen olay. 

Daha konu haber sitelerine düşmeden, hatta maç bile bitmeden Fenerbahçeli Futbolcu Emre Belözoğlu sosyal medyada tartışıldı, yargılandı ve ırkçı ilan edilerek özellikle Twitter’da hem Türkçe hem İngilizce Trend oldu. Burada Fenerbahçeli Futbolcu Emre Belözoğlu’nun böyle bir hareket yapıp yapmadığını tartışmayacağız tabi…  Bizim burada vurgulamak istediğimiz şey Sosyal Medyada yalan ve kasıtlı haberlerin kontrolsüz bir şekilde hızla yayılmasının mümkün olduğudur ve haberin yalan olduğunu öğrensek bile tekzip etme şansımız yok, çünkü sosyal medyada haberi yapan biz internet kullanıcılarıyız, siteler değil.

 

Sonuç olarak , sosyal medyanın haber sitelerinin fonksiyonlarını üstelendiği artık malesef bir gerçek ve görünen o ki yakın bir gelecekte popüleritede haber sitelerinide geride bırakacaklar.

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here