Halife bin Hamad es-Sani

0
7

6. Katar Emiri Halife bin Hamad es-Sani. Halife bin Hamad es-Sani kimdir? İşte Halife bin Hamad es-Sani’nin biyografisi…

Halife bin Hamad es-Sani 17 Eylül 1932 tarihinde Katar’ın Er Reyyan şehrinde doğdu. 

Halife bin Hamad 1957 yılında Eğitim Bakanı olarak atandı. 24 Ekim 1960 tarihinde veliaht prens ilan edildi. Ayrıca 1960’larda Başbakan ve Maliye Bakanlığı görevlerinde de bulundu. Katar’ın bağımsızlığından beş ay sonra 22 Şubat 1972’de kuzeni Ahmed bin Ali es-Sani’den tahtı devraldı.

Tahta çıkmasıyla ülkede İslam hukukuna dayalı meşrutî monarşi düzeni kuruldu. Bakanlıkların çoğuna oğullarını ve kardeşlerini getirerek hükümeti fiilen denetimi altına aldı. Halife bin Hamad döneminde birçok idari reforma gidildi.

1991 yılında Katar’ın kuzeyinde dünyanın en büyük doğal gaz rezervlerinden birisi keşfedilmesinin ardından Halife bin Hamad, Katar’ın petrokarbon ve doğalgaz gelirlerini yabancı enerji şirketleriyle yapılan anlaşmalarla yükseltti. Petrol üretimindeki artıştan elde edilen gelirlerle ekonomiyi çeşitlendirmeye yönelik bir politika izleyen Halife bin Hamad es-Sani, tarım sektörünü geliştirmek için çeşitli önlemler aldı. 1976’da siyasi partilerin ve işçi sendikalarının yasaklanmasının ardından 1980’lerde başbakanlık yetkilerini de üstlendi. 1989’da bakanlar kurulunu yeniden düzenledi.

Halife bin Hamad, 1995 yılında İsviçre’nin Cenevre şehrindeyken oğlu Hamad bin Halife tarafından kansız bir saray darbesiyle görevden uzaklaştırıldı. 2004 yılına kadar yurt dışında sürgünde yaşayan Halife bin Hamad, kendisine darbe yapan oğlu ile barışarak 2004 yılında Katar’a geri döndü.

23 Ekim 2016’da Katar’ın başkenti Doha’da 84 yaşında hayatını kaybetti. Ölümü üzerine ülkesinde üç gün ulusal yas ilan edildi

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here