Hamdi Ulukaya‬

0
11

Türk iş adamı Hamdi Ulukaya‬… Hamdi Ulukaya‬ kimdir? İşte Hamdi Ulukaya‬’nın biyografisi

Hamdi Ulukaya‬, 26 Ekim 1972’de Erzincan’da doğdu.

Lise mezuniyetinden sonra Ankara Üniversitesi’nde okumaya başlayan Ulukaya, Siyasi Bilimler Bölümü‘nden mezun oldu.

Sonrasında İngilizce eğitimi almak için New York, Long Island Adelphi Üniversitesi’ne kayıt yaptırdı.

1997 yılında bulunduğu eyaletin kuzey tarafına taşındı ve New York Eyalet Üniversitesi’nin Albany Yerleşkesine nakil yaptırarak bazı işletme kurslarında eğitim aldı.

Eğitiminden sonra Amerika’da kalan Ulukaya, New York eyaletinin kuzeyinde bulunan bir çiftlikte işe girdi. Bir gün kendisini ziyarete gelen babası, oğlunun yaşadığı bölgedeki peynirlerin tadını beğenmedi ve Hamdi Ulukaya’ya memleketindeki peynirleri Amerika’da satmasını söyledi. İkna olan Hamdi Ulukaya, Türkiye’den peynir ithal etmeye başladı.

Bir süre sonra Türkiye’den gelen peynir ABD’de beğenilince, 2002 yılında New York, Johnston’da Euphrates (Fırat) adını verdiği, kendine ait küçük bir toptan beyaz peynir imalathanesi açtı. Tesis iki yılın sonunda kendini kurtaracak hale gelebildi. Ulukaya bu dönemi “O iki yılda hayatımın en zor günlerini geçirdim” diye anlatmaktadır.

Bir gün mail adresine gelen bir satılık fabrika ilanına dikkat kesilen Ulukaya, çevresindeki insanların bu eski fabrikayı almaması yönündeki eleştirilerini dinlemeyerek fabrikayı satın aldı.

Ödemeyi Küçük İşletmeler İdaresi’nden ve firmalara sağlanan yerel teşviklerden faydalanarak, beş ay içinde tamamlayan Ulukaya, yeni şirketinin ismini önce Agro Farma koydu ve eski Kraft çalışanlarından birkaçını işe alarak, öncelikle elemanlarıyla birlikte terk edilmiş fabrikanın boya ve tamirat işlerine girişti.

Amerikan usulü yoğurdu fazla şekerli, sulu ve yapay bulan Ulukaya, Türkiye’de her gün yiyerek büyüdüğü koyu süzme yoğurdu üretmeyi tercih etti.

Yoğurt ustası Mustafa Doğan’ı Türkiye’den getirterek, yeni yoğurtlarını üretebilmek için Doğan ile iki yıl boyunca yoğun bir şekilde çalıştı ve yüzlerce denemeden sonra istedikleri lezzet, kıvam ve doğal raf ömrüne sahip bir yoğurt elde etmeyi başardılar.

Chobani Yoğurdu ismini verdiği bu ürünü herkese ulaştırabilmek için ürünün pazarlanmasında butik dükkanlardan ziyade büyük marketlerin ve ülke genelinde yaygın zincir marketlerin süt ürünü reyonlarını hedef alarak, markanın hızla büyümesini ve tüketiciler tarafından benimsenmesini kolaylaştırdı.

2007 Ekiminde , birkaç yüz kaselik ilk Chobani sevkiyatı, Long Island’daki bir bakkala yapıldı. Bakkal ertesi hafta tekrar sipariş verdi.

Ulukaya, ilerleyen dönemlerde geniş kesimlerce yayılan ve marka değeri her geçen gün daha da büyüyen Chobani’nin dağıtım alanına 2014 yılında Singapur, Malezya ve Panama’dan başlayarak Asya ve Latin Amerika’yı da ekledi. Karayipler’e yönelik planlarının da olduğunu duyuran şirket, büyümesini ve en yeni ürünlerinin tanıtımını finanse etmek için Nisan 2014’te özel sermaye şirketi TPG ile 750 milyon dolarlık bir yatırım için anlaşma yaptı.

2015 yılı itibarıyle Hamdi Ulukaya’nın varlığı iki milyar dolardır.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here