Hamilelikte Boğaz Yanması

0
81

Boğaz ağrısı, yutaktaki iltihaplanma nedeniyle boğazda bulunan bademciklerin aşırı şişmesi sonucunda oluşur. Bu rahatsızlığın bazı temel sebepleri şunlardır: virüsler, bakteriler veyahut mantar enfeksiyonları, bazı tahriş edici şeyler (kirli hava solunumu, sigara dumanı, reflü veya havanın çok kuru olması gibi) , boğazı zorlayarak aşırı bağırma eylemleri ya da alerjik reaksiyonlar. Boğaz ağrısını akabinde baş ağrısı, mide ağrısı, nezle ve boğazda şişlik takip edebilir.

Boğaz ağrısı toplumda çok yaygın olarak görülse de, bazen çok dayanılmaz ve ağrılı olabiliyor. Doktora gitmek yerine, bazı doğal ve kolay tedavi yöntemlerini kullanarak ağrınızı azaltabilirsiniz. Hamilelikte boğaz ağrısını geçirmek için birçok yöntem vardır ancak ilaç gibi kimyasal maddeleri vücuda sokmak yerine evde hazırlanabilecek doğal şeylerle de boğaz ağrısından kurtulmak mümkündür. Hem de bu tür doğal yöntemlerin ilaçlar aksine hiçbir yan etkisi yoktur.

Gebelikte Boğaz Ağrısının Nedenleri:

Gebelikte boğaz ağrısının nedenleri şunlardır;

Soğuk algınlığı kapmak grip olmak

Toza yada polene alerjinin olması

Boğazdaki kas kasılmaları (yüksek sesle konuşmak, durmadan konuşmak gibi)

Kimyasal maddelere maruz kalmak

Reflü rahatsızlığı olmak

Mantar hastalığı

Hapşırma ya da öksürük yoluyla boğaz iltihabının kolay yayılabilir olması

Sinüzit

Üstte sıralanan sebepler sadece boğaz ağrısına değil aynı zamanda bulaşıcı bir boğaz iltihabına da neden olabilir.  

Hamilelikte Boğaz Ağrısı İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Elma Sirkesi

Elma sirkesi hamilelikte boğaz ağrılarının iyileşmesi için oldukça yardımcıdır. Bir tatlı kaşığı tuzla bir yemek kaşığı sirkeyi bir bardak ılık suda karıştırın. Gün içinde birkaç kez bu karışımla gargara yapın.

 Ballı Limonlu Çay

Hamilelikte boğaz ağrısını geçirmek için en çok bilinen ve en etkili yollardan birisi ise koca bir bardak ballı limonlu çay içmektir. Bal boğazınızı yumuşatırken, limon da bir yandan bakterileri öldürüp boğazdaki balgamı sökecektir. Balgamı söküp boğaz ağrısından en hızlı şekilde kurtulmak için taze limon kullanımı çok önemlidir. Taze bir limonun yarısını sıkın ve bir tatlı kaşığı balla ılık suda karıştırın ve bu karışımı yavaş yavaş yudumlayın. Diğer bir yol ise, taze sıkılmış limonla suyu karıştırmak ve bununla gargara yapmaktır.

Tuzlu Suyla Gargara

Gebelikte boğaz ağrısından kurtulmak için diğer bir yol ise tuzlu suyla gargara yapmaktır. Tuz antiseptik gibi çalışarak boğazdaki balgamın atılmasını sağlar, iltihabı azaltır ve geçici de olsa ağrınızı dindirir. Yarım tatlı kaşığı tuzu bir bardak ılık suya katın. Tuzlu şeyleri pek sevmiyorsanız, bu karışıma birazcık da bal ekleyebilirsiniz. Bu karışımla gargara yapın ve yutmayın, tükürün. Daha çok verim almak için bunu günde en az 4 kez uygulayın.

İstirahat

 Gebe olan kadınlarda, bağışıklık sistemi güçsüzleşir,  savunmasız hale gelir. Diğer bir diğer deyişle , vücut bakteri ve virüslere karşı durabilmek için daha çok efor sarf etmek zorunda kalır. Bağışıklık sisteminize yapacağınız en büyük iyilik; bol bol istirahat edip vücudun mikroplara karşı daha dirençli olmasına katkıda bulunmaktır.

Sarımsak

Sarımsak hem anti bakteriyel olma özelliğiyle hem de antiseptik özelliğiyle oluşabilecek boğaz ağrılarını geçirecek ve gelecekteki boğaz ağrısı risklerini en aza indirecektir. Günde bir diş çiğ sarımsak yemek, içerdiği bazı bakteriyel maddeler sayesinde hamilelikte boğaz ağrısının sebep olduğu bakterileri öldürür. Ancak, birden fazla yenmemelidir. Boğaz ağrısını dindirecek diğer bir yol ise, sarımsağı yutmadan ağızda çiğnemektir.

 Bal

Bal, özündeki anti bakteriyel maddeler sayesinde oluşan iltihaplara karşı savaşarak, iyileştirme sürecini hızlandırma özelliğine sahiptir. Hamilelikte bal, iltihabın boğazdan atılmasını sağlayacak ve böylece boğazdaki şişkinlikler de giderecektir. 2 yemek kaşığı balı bir bardak sıcak su dolu kapta karıştırın. Bunu günde birkaç kez tüketin. İsterseniz sevdiğiniz bir bitki çayına da bal ekleyerek bu amaçla kullanabilirsiniz. Ve ayrıca uyumadan önce, bir yemek kaşık bal tüketmek, size rahatlık verip daha iyi bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

Zerdeçal

Boğaz ağrısı için diğer bir seçenek ise; yoğun antiseptik ve iltihap sökücü özelliğe sahip zerdeçaldır. Yarım tatlı kaşığı zerdeçal tozuyla,  yarım tatlı kaşığı tuzu ılık suya katın ve karıştırın. Bu karışımı günde iki kez olmak üzere ağzınızda gargara yapın.

Papatya Çayı

 Papatya doğal bir ağrı kesicidir. Bitki çayı formundaki papatya gebe kadınlar için de oldukça zararsız hatta çok yararı olan bir içecektir. Papatya bakterileri öldürmeye yardımcıdır ve iltihap sökücü doğal bir ağrı kesici niteliğindedir.

Papatya çayı, doğal ve bitki özlü olduğu için inanılmaz faydalı bir yöntemdir. Önce 1 bardak suyu kaynatın ve içine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatyayı koyun. En az 5 dakika kaynamaya bırakın. Daha lezzetli olması adına içine biraz bal ekleyip, balın da ağrı kesici etkisinden yararlanıp çayın etkisini 2 katına çıkarabilirsiniz.

 Zencefil Çayı

Zencefil anti bakteriyel ve mantar önleyici özelliğe sahip olmasından ötürü iltihabı azaltır ve ağrıyı azaltır. Zencefil,  aynı zamanda balgam sökücü olmasının yanında vücuttan toksin atmayı kolaylaştırıcı özelliğiyle de göze çarpan bir bitkidir.

Hamilelikte boğaz ağrısından kurtulmak için ilk olarak, bir bardak suyu kaynatın, bir parmak taze zencefili içine ekleyin ve bu karışımı 5 dakika kadar demleyin. Ayrıca bir çay kaşığı bal koyarak hem tat eklemiş olup hem de boğazlara iyileştirme etkisini arttırmış olursunuz.

Sağlıklı Beslenmek

Vücudumuzun, hastalıklara karşı durabilmesi için ihtiyacı olan besin öğelerini düzenli olarak, yeterli bir biçimde alması gerekir. Doğru beslenme, bağışıklık sistemini güçlendirir. Yeterli miktarlarda et ve et ürünleri, tahıl ve tahıl ürünleri, bolca sebze ve meyve tüketmeli, günlük besin ihtiyacını (protein, karbonhidrat, yağ vb. ) doğru miktarda doğru kaynaklardan karşılamalısınız. Böylece vücut, doğal yolla hastalıklara karşı dirençli ve kuvvetli hale gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here