Hamilelikte Uykusuzluk Ne Zaman Başlar?

0
86

Hamilelik süresince çok çeşitli nedenden dolayı uykusuzluk sorunu yaşayabilirsiniz. Her ne sebepten dolayı olursa olsun, uykusuzluğun bebeğinize zarar vermediğinin farkında olmak, kalbinizin bu konuda müsterih olmanız önemlidir. Hamilelikte uykusuzluk sorunu normal bir durumdur ve hamile kadınların %78 i bu durumdan etkilenmektedir.

İnsomnia, uykuya dalma veya uykuyu devam etme güçlüğü olarak nitelendirilen bir uyku bozukluğudur. Bu durum, gün içinde halsizliğe, düşük performansa, tansiyon baş ağrılarına, asabiliğe, depresyona ve diğer birçok sorunlara yol açmaktadır. Kadınlar hamileliğin bütün aşamalarında uykusuzluk sorunu yaşayabilir fakat bu genellikle ilk trimiser (gebeliğin 1., 2. Ve 3. Ayı)  ve üçüncü trimester (gebeliğin 7.,8. Ve 9. Ayında) daha yaygın olabilmektedir.

Hamilelikte Uykusuzluğun Sebepleri Nelerdir?

Hamilelik süreci boyunca geceleri sizi ayakta tutan birçok sebep olabilir. Bunlar:

Hamilelik döneminde kadın vücudunda salgılanan hormonlarda önemli miktarda artış görülür. Gebelikte uykusuzluğun en sık karşılaşılan nedeni de hormonlardaki bu değişimdir.

Gebelik boyunca sık tuvalete çıkma: İdrar torbanıza baskı yapan genişlemiş bir rahimle, tuvaleti çok sık ziyaret etmek durumunda kalacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Bazı kadınlar, hamilelik süresince özellikle son çeyrekte, uykusuzluk sorunlarının sebebinin gece çok sık tuvalete çıkmaktan kaynaklandığını belirtmektedirler.

Ağrı ve kramplar: Hamilelik döneminde vücudunuzun birçok bölgesinde ağrı hissedebilirsiniz. Bunlar: kalçalar, sırt, bacaklar ve hatta ayaklar. Uyumayı zorlaştıran ayak krampları da hamilelikte yaygın olarak görülmektedir.

Tuhaf rüyalar: Bazı kadınlar, hamilelik süresince tuhaf rüyalar gördüklerini belirtmektedir. Kesintiye uğrayan uyku düzeni, doğum ve annelik kaygısının bu tuhaf ve saçma rüyaların görülmesinde büyük rol oynadığı düşünülmektedir.

Bebek hareketleri: Bebekler hareket halindeyken durgunlaşırlar bu da demektir ki siz dinlenmek için oturduğunuz anda bebeğinizin uyanmış olduğunu fark edebilirsiniz. Hamileliğiniz ilerledikçe bu hareketlenmelerin daha güçlü ve şiddetli olacaktır ve bu da sizin geceleri uyumanızı engelleyebilmektedir.

Endişe ve stres: Her anne, bebeğinin doğumu için çok heyecanlı ve stresli hisseder. Endişenin seviyesini artıran binlerce soru aklında dolaşıp durur ve bu da gözlerin kapanmasını oldukça zorlaştırır ve uykusuzluk yapabilir.

Heyecan: Geceleri sizi ayakta tutan şey sadece negatif duygular değil, uykuyu size borçlu kılan heyecan da olabilir. Hamilelik süresince bütün gün hayal kurabilirsiniz bu yüzden de, gelecek hakkındaki hayalleriniz ve umutlarınız sizi gece ayakta tutan sebepler arasında olabilir.

Yanlış Beslenme: Halsizliğinizi kafein ile mi yenmeye çalışıyorsunuz? Ya da uyku düzeninizin ve doğal enerjinizin bozulmasına sebep olabilecek şeyler mi yiyip içiyorsunuz? Yedikleriniz ve içtikleriniz uykusuzluk ve halsizlik sorununuzun büyük sebeplerinden biri olabilir.

Hamilelikte Uykusuzluk İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Bitki Çayları

Yatıştırıcı bir bitki çayı içmek, iyi bir gece uykusu çekmek için genellikle ihtiyacınız olan tek şeydir. Papatya çayının sinir sistemimiz üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkisi vardır. Hamilelik süresince endişe ve stres yaygın olarak görülür. Papatya çayı serotonin seviyenizin artmasına, iyi bir uyku çekmenize ve hamileliğiniz boyunca hak ettiğiniz gibi istirahat etmenize yardım eder.

Yoğurt

Yoğurt, sütten daha fazla uyumaya teşvik eder. Yoğurt, tüketildiğinde uykuya teşvik eden bir hormon olan melatonin hormonu üreten amino asitler bakımından zengindir. Yoğurt ayrıca, genellikle hamileliğin ikinci ve üçüncü çeyreğinde oluşan gastrit rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

Her Gün Egzersiz Yapın

Günde en az 30 dakika egzersiz yapmayı hedeflemelisiniz. Egzersiz yapınca “iyi hissettiren” hormonların salgılanır ve bunlar güneşlenerek alınan D vitaminiyle eş değerdir. Egzersiz yapmak ve güneşten D vitamini almak, anksiyete ve depresyon riskini azaltmaya yardımcı olur. Yani, yürüyüşe çıktığınızda, büyük ihtimalle kendiniz daha iyi hissedeceksiniz! Öğleden sonranızı dışarıda geçirin. Öğleden sonra güneş ışığı almak uykunuzu düzene sokmanızda yardımcı olacaktır.

Uyumadan Önce Bir Şey İçmeyin

Eğer sık tuvalete çıkmak sizi uykunuzdan ediyorsa, sıvı alımınızı uykudan birkaç saat öncesiyle sınırlandırın.

Vişne Suyu

Vişne suyu, hamile kadınlarda uykusuzluk sorunlarına iyi gelen en geleneksel çarelerden biridir. Vişne suyu, uykunun düzenlenmesine yardımcı olur ve uyku getirir. Hiçbir yan etkisi yoktur ve hamile kadınlar için tamamen güvenlidir.

Kafein Alımınızı Azaltın

Uyku vaktinize yakın saatlerde kafeinden uzak durun. Çikolata, kahve, çay, meşrubat, soda gece uykunuzdan olmanıza sebep olabilecek derecede kafein içermektedir. Hamilelikte kafein tüketimi sınırları hakkında bilgi edinin.

Doğru Beslenin

Vücudunuzun ihtiyacı olan bütün vitaminleri aldığınızdan emin olmak için günlük olarak iyi bir kalitede doğum öncesi vitaminlerinizi (tercihen doğal tedavi uzmanı tarafından tavsiye edilen) alın. Ayrıca, sağlıklı ve dengeli beslenmekte büyük önem taşımaktadır. Yeteri miktarda protein, organik taze meyve ve sebze, sağlıklı yağlar ve koyu yapraklı yeşilliklerden tükettiğinizden emin olun.

Yeteri Miktarda Kalsiyum ve Magnezyum Alın

Gecenin ortasında uyanmak ve geri uyumamak çok kötü bir durumdur. Bunun sebebi kalsiyum veya magnezyum yetersizliği olabilir. Uzman doktorlar “Kalsiyum ve magnezyum eksikliği, birkaç saat uyuduktan sonra uyanmaya ve tekrar uykuya dalamamnıza sebep olmaktadır.” diye belirtmektedir.

Her Akşam Sıcak-Ilık Bir Banyo Yapın

Uyumadan yaklaşık önce iki saat sıcak-ılık arası ısıda banyo yapmak, uykusuzluk sorununun giderilmesine büyük katkı sağlayabilmektedir. Bu durum, uyumadan önce vücudunuzu rahatlatan ve sinirlerinizi yatıştıran iyi bir rutin yerine geçebilir. Hem rahatladığınız ve sakinleştiğinizi hissedecek hem de ağrı ve acılarınızın azaldığını hissedeceksiniz.

Uyumadan Önce Sıcak Süt İçin

 Sıcak süt, yıllardır uyumak için bir yardımcı olarak tavsiye edilmiştir. Neden işe yaradığı (psikolojik olarak olabilir) konusunda tartışmalar hala devam etse de, içerdiği kalsiyum sayesinde vücudunuz doğal yollardan melatonin üretir. Sebebi her ne olursa olsun işe yarar ve hatta içine de biraz Hindistan cevizi eklerseniz tadı gayet güzel olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here