Hasbinallah ve Nimel Vekil

0
47

Hasbinallah ve Nimel Vekil Zikri

 

Hasbinallah ve nimel vekil zikrinin fazileti, sırrı ve faydalarından bahsedeceğimiz bu yazımızda günde 70 defa, yılda 100bin defa “Hasbunallahu ve ni’mel vekil nimel Mevla ve ni’me’n nasîr” cümlesini zikrettiğimizde ne işe yarar gibi konulara da değiniyor olacağız. Ayrıca hasbinallah zikrinin anlamı, Arapça okunuşu ve Türkçe mealine de yer vereceğiz.

“Sadece Allah Bize Yeter, O ki Ne Güzel Bir Vekildir, Bir Mevladır, Ne Şahane Bir Yardımcıdır”

Hasbunallah Ve Nimel Vekil Duası

Bu öyle faziletli bir dua ki, kim ki Allah’a sığınıp canı gönülden Hasbinallah ve nimel vekil  okursa Allah C.C’hu, O kişinin her ne sıkıntısı varsa elem,keder bunalma,darlık;üzüntü bunları giderip,kulunu sevince, ferahlığa kavuşturur. Ne kadar çok Allahı anar ve zikredersek Allah’ta biz kullarını darda koymaz.O vakit ne yapmalıyız bol bol Hasbinallah ve nimel vekil. Okumayı ihmal etmemeliyiz.

Ayrıca iç sıkıntısından, maddi sıkıntıdan, ruhi bunalımdan kurtulmak için okunan sıkıntı duası ile birlikte okunursa daha iyi olur;

ali imran ayeti hasbinallah ve nimel vekil zikri duasının faziletleri, anlamı

ali imran ayeti hasbinallah ve nimel vekil zikri duasının faziletleri, anlamı

Duanın Arapça Okunuşu:     

Hasbunallah ve nimel vekil ve nimel Mevla ve nimen-nesir

 

Habinallah ve Nimel Vekil Zikrinin Anlamı:

(“Allahü Teala, bize yeter, O ne güzel vekildir. Ne güzel Mevla ve ne güzel yardımcıdır.”)

 

Arapça yazılışı: كِيلُ الْوَ نِعْمَ وَ للَّهُا حَسْبُنَا

Hasbinallah ve nimel vekil Duasının Faziletleri ve Faydaları

Hasbünallahü Nimel Vekil cümlesini zikretmenin pek çok fazileti vardır;

Hazret-i İbrâhîm’i–esir alan Nemrut’a Allah’u Telaya olan sevgisini dile getirerek,Benim Rabbim dirilten, hayat veren ve öldürendir!” sözünü der buna öfkelenen Nemrûd, O’na nasıl bir cezâ verileceği husûsunda bir toplantı yapar,herkesten fikir sorar.

Henûn  adında bedbaht birisi: “O’nu büyük bir ateşte yakalım!” der.Bu teklif  Nemrut’a cazip gelir ve hazırlıklar başlar.Bir ay süre ile ateş için odun toplanır.

Câhil ve ahmak olan  halk: “Bu insan, bizim putlarımıza karşı çıkıyor!” diye odun taşımak için seferber olurlar.Artık odunlar toplanmış,ateş yakılmış,alevler semaya yukselmeye başlamıştır.

Bütün halk, ateşin başına toplanır,Halk heyecanlıdır bir an önce İbrahim’in ateşe atılmasını sabırsızlık içinde beklemektedirler..İbrâhîm –aleyhisselâm  elleri kelepçeli ve ayakları prangalı bir şekilde ateş yakılan yere ,meydana  getirilir.O öyle yüce bir gönüle sahiptiki,çok zor durumda olmasına rağmen büyük bir teslîmiyet ve tevekkül içindeydi. Gönlünde ölüme dair  en ufak bir korku ve endişe yoktu.

 

Nemrûd ve halkı O’nun ateşe atılacağı anı beklerken askerler alevlerden dolayı ateşe yaklaşamazlar.Nasıl ateşe atarız diye düşünürken, mancınıkla atılmasına karar verirler.

Yerdeki ve gökteki melekler, üzüntü içinde: Aman yâ Rabbî! Sen’i en çok zikreden İbrâhîm -aleyhisselâm- ateşe atılıyor! O Sen’i bir an bile unutmayan bir peygamberdir! O’na yardım etmemiz için bize izin verir misin Allâh’ım?” diye yalvarırlar.

 

Allâh Teâlâ’nın izin vermesi üzerine melekler  İbrâhîm -aleyhisselâm-’ın yanına gider.

“Rüzgârlar emrime verildi. Arzu edersen ateşi darmadağın edeyim!” der..

Diğer bir melek: ise  “Sular emrime verildi. İstersen ateşi bir anda söndüreyim!” dedi.

Bir başka melek: ise  “Toprak emrime verildi. Dilersen ateşi yere batırayım!” dedi.

İbrâhîm -aleyhisselâm– ise, Allah tarafından gönderilen meleklere: “Dost ile dostun arasına girmeyin! Rabbim ne dilerse ben ona râzıyım! Kurtarır ise, lutfundandır. Eğer yakar ise, kusûrumdandır. Sabredici olurum inşâallâh!” diye  meleklerin yardımını reddetti.

 

İbrâhîm -aleyhisselâm-: Mancığa konup ateşe atılmak üzere iken Hasbinallah ve nimel vekil .(“Allâh bize yeter, o ne güzel vekîldir. ) diyerek, Allâh’a karşı eşsiz bir teslîmiyet sergilemişlerdir. (Buhârî, Tefsîr, 3/13Yüce Allah derhal buyurdu:
Ey ateş! İbrahim için serinlik ve esenlik ol! (Enbiyâ – 69)
Mancınıkla fırlatılan Hz. İbrahim ateşin tam ortasına düştü ama düştüğü
yer yemyeşil çimen oldu, yerden tatlı, serin su fışkırdı ve ateş Hz.
İbrahim’in sadece el ve ayak bağlarını yaktı.

 

Hasbunallahu ve ni’mel vekil okumanın Faydaları

 

Genelde “Hasbunallah ve nî’mel vekîl” sıkıntılı,bunalmış bir halde darda kaldığımızda Allah’ım sen bize yol göster,sabrımızı artır manasında dilimizden düşürmediğimiz bir duadır.Özellikle kızgınlık anında karşımızdaki kişiyi kırmamak ve sukunetimizi korumak için,bol bol okuruz.Peki Hasbiyallah ve nî’mel vekîl”okumanın ne gibi faydaları vardır bunları sizlerle paylaşmak istiyoruz.


    Peygamberimiz (S.A.S.) rkulara karşı en kesin güvence, “Hasbünallah ve nî’mel vekîl”i sürekli zikretmemizi buyuruyor.

 

 

Hasbinallah ve nimel vekil 70 bin kez okumanın faydası

 

 

Eğer çok büyük bir sıkıntı içinde isek,bir an önce içinde bulunduğumuz darlıktan çıkmak istiyorsak, kişi kendisine 70 bin defa Hasbünallahü ve ni’mel vekil okuması gerekir.Allah’ın izni ile şifa bulur.Okuma süresi hakkında kesin bir bilgi yoktur,peyder pey okunabilinir her okumaya başlamadan niyetini aynı yapar.

 

 

“Hasbinallah ve nî’mel vekîl”her gece 1900 defa okumanın faydası

 

 

 

“Hasbunallahu ve ni’mel vekil,günde 100 defa okumanın faydası

 

 

 

 

Hasbunallahu ve ni’mel vekil hangi ayete ait

 “Hasbiyallah ve nî’mel vekîl” Ali İmran suresi 173. ayete aittir.

 

ALİ İMRAN-173 ayeti için 40 meâl bulundu. İbni Kesir (3/ÂLİ İMRÂN-173:

meali,
“sizinle savaşmak için bir ordu oluşturdular, korkun onlardan” dediklerinde; bu haber onların bilakis imanını arttırdı da şöyle cevapladılar: “allâh yeter bize, o ne güzel vekil’dir!” olan ayet.

arapçası:
ellezîne kâle lehumun nâsu innen nâse kad cemeû lekum fahşevhum fe zâdehum îmânâ(îmânen), ve kâlû hasbinallah ve nimel vekil .

hasbunâllâhu ve ni’mel vekîl tefsiri

İnsanlar korku içinde; savaş hazırlığı yapan orduya:Düşmanlarımız size karşı daha  büyük bir güç oluşturma çabasındalar ve bir çok ordu toplamışlar, onlardan korkun. Dedikleri bu söz ordumuzun imanını daha da artırıp,güçlü olmalarına vesile olmuştur.Ve hep bir ağızdan şöyle dediler.Allah bize yeter. O ne güzel vekildir,Bunun üzerine orduyu güçlü gören halk ,içindeki korkuyu atmıştır./ Muhammed Esed (3/ÂLİ İMRÂN-173:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here