Hijyen Belgesi Nedir?

0
120

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için hastalıklardan korunabilmek, mikroorganizmalardan uzak bir ortam elde edebilmek ve bu işlevleri elde etmek için gerçekleştirilen faaliyetler ile birlikte tam bir sistem oluşturmak teknik olarak hijyen şeklinde adlandırılmaktadır.

Hijyen belgesi almak için 0212 544 29 00 arayarak bilgi alınız.

Hijyen, yüksek önem arz eden ve belirli yönetmeliklere göre birçok iş yerinde uygulanması gereken bir sistemdir.

Bu yöntemin uygulanması ve zorunlu bir hale gelmesi ile ilgili olarak birçok iş yerini kapsayacak şekilde Hijyen Eğitimi Yönetmeliği 2013 yılında yürürlüğe girmiştir.

Günümüzde birçok iş yerinin hijyen belgesi sahibi olması gerekmektedir. Eğer, hijyen belgesi nedir gibi bir sorunun cevabını merak ederseniz, bu belge; yönetmelik kapsamında bulunan gıda ve üretim işletmelerinin sahip olması gereken resmi belgelerden birisidir, yanıtı verilebilir.

Bu noktada hijyen belgesi nedir sorusu kadar önemli ayrıntılardan birisini de bu belgenin nereden alınması gerektiği ve nasıl alınacağı oluşturmaktadır.

Hijyen Belgesi Nereden Alınır?

Hijyen Belgesi
Hijyen Belgesi

Birçok gıda ve üretim işletmeleri tarafından mecburen sahip olunması gereken hijyen belgesi önemli belgelerden biri olarak belirli kurumlar üzerinden alınabilmektedir.

Bu kurumlar; hijyen eğitimi verme yetkisine sahip olan ve bu eğitimleri gerçekleştirebilecek eğitmenlere sahip olan kurumlardır.

Net olarak hijyen belgesi nereden alınır sorusu için Milli Eğitim Bakanlığı ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü adına faaliyet göstermekte olan eğitim kurumları tarafından belge verilmektedir, cevabı verilebilir.

Ayrıca istendiği durumda ve gereken şartlar sağlandığında işyeri sahipleri ve işletmeciler hijyen eğitimini kendi imkanlarıyla çalışanlarına verme şansına sahiptirler.

Halk eğitim merkezlerine başvurarak bu belgenin alınması mümkün olduğu kadar her çalışan ve işletmeci kendi imkanlarıyla halk eğitim merkezine başvurup hijyen eğitimi alabilir ve belge temin edebilir.

Okuma yazma bilen her Türk vatandaşı nüfus cüzdanı fotokopisiyle kurslara başvurabilir. Ayrıca hijyen belgesi nereden alınır konusu gibi bu eğitimin kapsamı da merak edilmektedir.

Eğitim kapsamında genel olarak halkın sağlığını tehdit eden mikroorganizmalar ile ilgili bilgi verilirken, mücadele yolları öğretilir ve hastalıklara yakalanma risklerinde mücadele edilmesi gibi eğitimler verilir. Toplam eğitim en az 8 saat ile birlikte tüm eğitimlere katılanlar belge almaya hak kazanırlar.

Hijyen Belgesini Kimler Almalı?

Hijyen yönetmeliğine bağlı olarak belirli işletmeler tarafından alınması zorunlu olan hijyen belgesi özellikle belirtilmiş işletmeler tarafından mutlaka alınmalıdır. Bu kurallara bağlı olarak hijyen belgesini kimler almalı sorusunun cevabı için farklı işletme grupları yer almaktadır. Bu işletme grupları içerisinde;

  • Su ve sıvı gıda üretimi yapan işletmeler
  • Gıda üretimi ve perakende gıda satışı yapan işletmeler
  • Konaklama işletmeleri
  • Komisyon tarafından belirlenmiş hijyen eğitimi alması uygun bulunan iş kolları
  • İnsan ile temasın gerçekleştirildiği temizlik hizmeti verilen iş yerleri yer almaktadır.

Yani açık olarak belirtilebileceği gibi hijyen belgesini kimler almalı konusunda gıda üretimi yapan işletmeler, lokantalar, kafeler ile temizlik şirketleri, gıda fabrikaları ve oteller belge sahibi olmak zorundadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here