İkinci Abdullah

0
5

Ürdün Kralı Abdullah II bin el-Hüseyin Abdullah II bin el-Hüseyin kimdir? İşte Abdullah II bin el-Hüseyin’in biyografisi.

Abdullah II bin el-Hüseyin Abdullah, Kral Hüseyin ile ikinci eşi olan İngiliz asıllı Prenses Muna’nın (Antoinette Avril Gardiner) ilk çocukları olarak 30 Ocak 1962 tarihinde Ürdün’ün başkenti Amman’da dünyaya geldi. 

Kral Hüseyin’in en büyük oğlu olan Abdullah, Londra yakınındaki Sandhurst Askeri Akademisi’nde ve Oxford’da uluslararası politika alanında birer yıl eğitim gördükten sonra 1984 yılında ülkesine döndü ve 40. zırhlı tugayda görevlendirildi.

1982 yılı boyunca Oxford Üniversitesi’nde Uluslararası Siyaset ve Dünya İlişkileri Programı’na katılan Haşimi hanedanı üyesi, daha sonra ülkesinde askeri kariyerine devam etti.

1985 yılında ABD’deki Fort Knox’ta komutanlık eğitimi ve ardından Washington, D.C.’deki Georgetown Üniversitesi’nde uluslararası politika alanında eğitimi gördü. Burada Dış Hizmet Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı. Abdullah, 1993’te Ürdün Özel güçleri’ne katıldı ve 1996 yılna kadar özel güçlerin komutanlığını yürüttü, Ürdün ordusunun terörle mücadelede seçkin birliklerine tümgeneral rütbesiyle komutanlık yaptı.

Babası Kral Hüseyin, veliaht prens olan kardeşi Hasan’ı gözden çıkararak, 25 Ocak 1999’da Abdullah’ı veliaht prens ilan etti.

1993’te Filistin asıllı Rania el Abdullah ile evlendi. Bu evlilikten 4 çocuğu oldu. 

7 Şubat 1999’da babasının ölümünden hemen sonra Ürdün Haşimi Krallığı tahtına oturan Abdullah döneminde Ürdün, Ortadoğu’daki kilit pozisyonunu korumayı sürdürdü. Filistin Sorunu konusunda Filistin, İsrail ve ABD arasında pek çok kez arabuluculuk girişiminde bulunuldu. Babası döneminde sürdürülen ABD ve Batı’ya yakın politikaları devam ettirmesi Arap Dünyası ve Ürdün içinden ağır eleştiriler almasına neden oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here