İlk Yardım Sertifikası

0
29

İlk yardım sertifikası; temel ilk yardım bilgilerinin alınması ve eğitimin başarıyla tamamlanmasının ardından kursiyerlere verilen yetkinlik belgesidir.

Kara Akademi eğitim kurumumuzda verilen ilk yardım bilgileri temel eğitimin tüm niteliklerini kapsamaktadır. Unutulmamalıdır ki ani bir durumda karşı karşıya kalındığında alınan donanımlı bir ilk yardım bilgisi, hayat kurtarmaktadır.

İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır?

İlk Yardım Sertifikası

Öncelikle ilkyardım sertifikası almak için yapmanız gereken, yetki belgesine sahip bir eğitim kurumundan kurs almanızdır. Kare Akademi ilk yardım eğitim merkezi olarak, size bu konuda yardımcı olmaktayız. Böylelikle ihtiyaç duyduğunuz tüm eğitim detaylarını size aktarmaktayız.

Sertifika almak için eğitim kurumumuza kurs kayıt başvurusu yapmadan önce; getirmeniz gereken bazı evraklar ve sahip olmanız gereken şartlar vardır. Eğitim kurumumuzca istenen belgeler ve taşımanız gereken şartlar şu şekildedir;

 • Nüfus cüzdanı ve fotoğraf fotokopisi
 • En az ilkokul mezunu olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak

İlk Yardım Sertifikası Nereden Alınır?

İlk Yardım Sertifikası Nereden Alınır?

Sağlık Bakanlığı ilk yardım eğitiminin verilmesi konusunda bazı kurumları ve ilk yardım kurslarını yetkilendirilmiştir. Eğitim kurumumuz Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış yetki belgesine sahiptir. Bu noktada eğitim almak isteyen kişilerin, mutlaka yetki belgesine sahip kurumlardan eğitim alması gerekmektedir.

İlk yardım kurslarımıza kayıt yaptırarak, temel ilk yardım eğitimi programımıza katılım sağlayabilirsiniz. Böylelikle kursumuzu başarıyla tamamlamanız durumunda, eğitim sonundaki sınavdan da başarılı olmanız muhtemeldir. Bu eğitim sonunda gerçekleşecek olan sınav Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

İlk Yardım Sertifikası Ne İşe Yarar?

İlk Yardım Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kurumumuzdan alınan eğitimin ardından Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen sınavdan başarılı olunması durumda, ilkyardım sertifikasına sahip olunmaktadır. Bu belgeye sahip olan bireyler çeşitli alanlarda iş fırsatları elde edebilmektedirler. Peki, ilk yardım sertifikası olan hastanede çalışabilir mi? Açıklanacak olursa;

Bu sertifikaya sahip olan kişiler; sadece hastanelerde değil, halk eğitim merkezlerinde, sürücü kurslarında, alışveriş merkezlerinde ve Sağlık Bakanlığı tarafından ilk yardım eğiticisi olarak çeşitli kurumlarda çalışabilirler.

İlk yardım yönetmeliğinde ayrıca tehlike sınıfına bağlı olarak çalışan iş yerlerinin, ilkyardım sertifikasına sahip çalışanlar bulundurması zorunlu hâle gelmiştir. O halde iş yerlerinin tehlike sınıfı göz önünde bulundurarak, ne kadar işçi çalıştırılması gerektiğiyle ilgili detaylar nelerdir?

Tehlike Sınıfı İş Yerlerinde Bulundurulması Gereken Çalışan Sayısı
Çok tehlikeli işlerde 10 çalışan için 1 kişi
Tehlikeli işlerde 15 çalışan için 1 kişi
Az tehlikeli işlerde 20 çalışan için 1 kişi

İlk Yardım Sertifikası Kaç Yıl Geçerli?

İlk Yardım Sertifikası Kaç Yıl Geçerli?

İlk yardım belgesi olarak da adlandırılan sertifika, eğitim alınmasının ardından sınavda başarılı olma durumunda kazanılmaktadır. Eğitimi ve sınavı başarıyla tamamlayan kişiler, ilk yardımcı statüsü kazanmaktadır. Peki, ilk yardım sertifikası geçerlilik süresi nedir? Sertifika alımından itibaren 3 yıl süreyle geçerli olmaktadır.

Ayrıca ilk yardımcı statüsüne sahip kişiler 3 yıllık süre bitiminde; ilk yardım yenileme eğitimi alarak sertifika süresini 3 yıl daha uzatabilme imkânı elde edebilmektedir. Bu durum, sertifikaya sahip olan kişilerin bilgilerinin tazelenmesi hem de güncel uygulamaları hâkim olması açısından oldukça önemlidir.

Kare Akademi eğitim kurumumuz sertifika yenileme eğitimleri ile bilgilerinizi güncellemekte ve en güncel uygulamaları size sunmaktadır. Böylelikle sizde kaliteli ve etkili bir eğitim alarak, daha fazla kişinin hayatını kurtarma imkânı elde edebilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı İlk Yardım Sertifikası Sorgulama İşlemleri Nereden Yapılır?

Eğitim sürecini başarıyla tamamlayan kursiyerler sınavdan da başarılı olmaları durumunda, sertifikalarına elektronik ortamdan ulaşabilmektedirler. 3 yıl süreyle kullanabilecekleri ilkyardım sertifikasını sorgulama işlemleri ise farklı kanallardan çeşitli yöntemlerle yapılmaktadır.

İlk Yardım Sertifikası Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

İlk Yardım Sertifikası Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Almaya hak kazandığınız ilk yardım sertifikası, e-Devlet üzerinden veya T.C kimliğinizle sorgulanabilmektedir. Pratik ve kolay bir şekilde sertifikanızı sorgulayabileceğiniz ve gerekli bilgilere ulaşabileceğiniz yöntemler kısaca şu şekilde anlatılmaktadır;

T.C ile İlk Yardım Sertifikası Sorgulama Nasıl Yapılır?

T.C kimlik numarası ve resmi evraklar ile sertifika sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Bu yöntemle sertifika almaya hak kazanan kişiler; Milli Eğitim Bakanlığı’ndan veya Sağlık Bakanlığı’ndan kolay bir şekilde sertifikaların durumunu öğrenebilmektedir. İstediğiniz siteye girip, T.C. kimlik numaranızla arama yaparak sertifikanızın durumunu öğrenebilirsiniz.

İlk Yardım Sertifikası E-devlet Üzerinden Sorgulama

Artık e-Devlet üzerinden birçok bilgiye kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir. Özellikle resmi kurum ve kuruluşların verdiği bilgiler ve evraklar, e-Devlet üzerinden ulaşabilir durumdadır. Peki, ilkyardım sertifikasını sorgulamak için e-Devlet üzerinden nasıl bir yol izlenmelidir? Detaylar açıklanacak olursa;

 • Öncelikle e-Devlet’in resmi web sitesine giriş yapmalısınız.
 • Daha sonra kimlik numaranız ve parolanızla sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.
 • e-Devlet sistemi üzerinde yer alan eğitim sertifika belgesi sorgulama alanını açtığınızda, sahip olduğunuz tüm sertifikaları görüntüleyebilirsiniz.
 • Ancak bilmeniz gereken bir nokta vardır. Eğitim ve sınav sonrası almış olduğunuz sertifikalar e-Devlet sistemine ortalama olarak 20 gün içerisinde düşecektir.

Kare Akademi İlk Yardım Eğitimi Neleri Kapsamaktadır?

Beklenmedik ve acil durumlarda doğru ve etkili bir şekilde durumlara müdahale etmek, birçok kişinin hayatını kurtarmanızı sağlar. Eğitim kurumumuz bu noktada yetkinlik kazanabilmeniz ve ilk yardım becerilerinizi geliştirebilmeniz adına; çeşitli konularda detaylı bir eğitim sunmaktadır. Aldığınız eğitimle artık siz de topluma faydalı bir birey olabilirsiniz. İşte, eğitim kapsamımıza giren konular;

 • Genel ilk yardım bilgileri
 • Olay yerinin değerlendirilmesi
 • Temel yaşam desteği hakkında bilgiler
 • Otomatik eksternal defibrillatör cihazının nasıl kullanılacağı
 • Bilinç bozukluklarında ilk yardım
 • Yaralanmalarda ilk yardım
 • Kanamalarda ilk yardım
 • Burkulma, çıkık ve kırıklarda ilk yardım
 • Donma, yanık ve sıcak çarpması gibi durumlarda ilk yardım
 • Zehirlenmelerde ilk yardım
 • Hayvan ısırmalarında ilk yardım
 • Boğulmalarda ilk yardım
 • Göze, buruna ve kulağa yabancı cisim kaçmalarında ilk yardım
 • Hasta taşıma teknikleri

Sık Sorulan Sorular

Kurumumuzca vermiş olduğumuz ilk yardım eğitimi ve eğitim sonunda yapılacak sınavdan başarılı olunması durumunda; alınacak sertifika ile ilgili birçok soru araştırılmaktadır. İşte, ilkyardım sertifikası hakkında merak edilen ve en sık sorulan sorular;

1 – İlk Yardım Sertifikası Ücreti Ne Kadar?

Eğitim kurumumuzda vermiş olduğumuz tüm eğitim ücretleri, yıl bazında güncellenmektedir. Temel ilk yardım eğitimi ücretimiz ₺1750 olup ilk yardım güncelleme eğitimi fiyatımız ise ₺900’dir.

2 – İlkyardım Sertifikası Sınavı Nerede Yapılıyor?

İlk yardım sınavları Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Hem teorik hem de pratik uygulamalı şekilde gerçekleşen sınav iki aşamadan oluşmaktadır. Sınav yerleri İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenmekte olup, sınav tarihi yaklaştığı zaman sınava girecek kişilere bildirilmektedir.

3 – İlkyardım Sertifikası Nasıl Alınır Nereden Alınır?

Öncelikle ilk yardım eğitiminin Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir eğitim kurumdan alınması gerekmektedir. Eğitime başarı ile tamamlayan kursiyerlerin, Sağlık Bakanlığı’nın gerçekleştirmiş olduğu sınavdan başarılı olmaları gerekir. Sonrasında yine Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikaya sahip olabilirler.

4 – İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır?

18 yaşını dolduran ve en az ilkokul mezunu olan tüm bireyler, ilk yardım eğitimi alarak ilkyardımcı sertifikası kazanabilmektedir. Öncelikle sertifika almak için sınavdan başarılı olmak gerekmektedir. Bunun için ise temel bilgilere hâkim olunacak bir eğitim kurumundan kurs alınması önemlidir. Kare Akademi eğitim kurumumuz size ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri sunacaktır.

5 – İlkyardım Sertifikasını Kimler Alabilir?

İlk yardım eğitimi almak ve sertifika kazanmak için bireylerin taşıması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle bu kişilerin, 18 yaşını doldurmuş olması ve ilkokul mezunu olması gerekmektedir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’ndan yetki almış bir kurumdan, 16 saatlik ilk yardım eğitimi almış olmak da gereklidir.

Sağlık Bakanlığı eğitim sonunda merkezi bir sınav gerçekleştirmektedir. Kursiyerlerin iki aşamada gerçekleşen bu sınavdan geçer not almaları da istenir. Hem teorik hem de uygulamalı sınavdan 85 ve üzere alan kursiyerler, sertifika almaya hak kazanmaktadır.

6 – İlk Yardım Sertifikası Nerelerde Geçerlidir?

Bu alanda alınacak sertifika ilk yardım uygulaması gerektiren her alanda geçerli olmaktadır. Dikkatli bir şekilde düşünüldüğünde, birçok alanda ilk yardımın gerekli olduğu bilinmektedir. Özellikle eğitim kurumları, hastaneler, alışveriş merkezleri, sürücü kursları ve tatil yerleri gibi alanlar için hayati derecede önem taşımaktadır.

7 – İlkyardım Sertifikası Alınca Ne Olur?

İlk yardım eğitimini başarıyla tamamlayan kişiler, yapılacak sınavdan başarılı olmaları durumunda; bu alanda uygulama yapabilecekleri bir yetkinlik kazanmaktadırlar. Bu sertifikaya sahip olanlar, çeşitli kurumlarda ilkyardımcı olarak çalışabilmektedirler. Ayrıca olağandışı gelişen herhangi bir duruma müdahale ederek hayat kurtarabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here