Instagram Facebook Tarafından Satın Alındı

0
257

Facebook, mobil cihazların en popüler ve sevine uygulamalarından olan Instagram’ı 1 milyar dolar karşılığında satın aldı. Ve bu alışveriş bir anda internet’te gündeme  damga vurdu.

 

İPhone’da dünyanın en popüler ve en çok beğeni toplayan özelliğiyle çok yakından tanıdığımız, istenilen  fotoğraflar üzerinde değişiklik yaparak paylaşılmasına imkan veren  ve en başarılı  uygulamalar arasında gösterilen Instagram, artık el değiştirdi ve Facebook’un oldu.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg‘in kısa bir süre önce Dünya’ya duyurduğu bu haber, internet dünyasın da  geniş yankı buldu. Tabii bu yankının tek nedeni  Instagram’ın el değiştirmesi değil,  bu alışveriş için Facebook’un 1 milyar dolar gibi büyük miktarda para ödemesinin diğer bir neden olduğunu söyleyebiliriz.  İnterner üzerindeki değerlendirmelerde  Facebook mühendislerinin  uygulamayı facebooka nasıl entegre edeceğide diğer bir merak konusu.

 

Bilindiği gibi Instagram, 2010’un sonlarında doğru Kevin Systrom ve Mike Krieger adlı iki girişimcinin tarafından kurulmuştu. Kullanıcılar cihazları ile çektikleri resimleri üzerlerinde istedikleri değişikler yaparak gerek hem Instagram’da gerekse Twitter, Facebook, Foursquare, Tumblr ve Dudu gibi sosyal medya ağlarında paylaşabiliyorlar.

Instagram’ın 1.5 yıl gibi kısa bir zamanda 1 milyar dolar değerle Facebook’a devredilmesi uzun zaman tartışılacağı gibi son zamanlarda facebook’un popüleritesindeki  düşüşü bu alışverişin ne kadar engelleyeceği de merak konusu.

 

Yukarıda belirttiğimiz gibi, Instagram’ın sadece Facebook ile değil, Twitter ve diğer soyal paylaşım ağlaıyla yaptığı bağlantı sayesinde geniş bir paylaşım alanına sahip. Twitter ile amansız bir rekabetin içinde olan Facebook’un CEO’su ZuckerbergInstagram‘ın diğer sosyal ağlarla ilişkisi konusunda çok özgür kalınacağını duyurusunda bildirmesine rağmen, Twitter- Facebook rekabetinde Zuckerberg’in Instagram’ı gerçekten kullanıp kullanmayacağını zaman gösterecek.

Satışa dair resmi işlemlerin, kısa bir sürede bitirilmesi beklenirken, duyurudan hemen sonra bu haber, sosyal medyada konuşulan en popüler konu haline geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here