iPhone 3GS’mi, 4’mü, yoksa 4S mi?

0
138

iPhone’den vazgeçmeyenler ve Iphone’nin hangi serisini almaya karar veremeyenler için bir fikir oluşması için bu yazıyı ele almaya karar verdim, umarım hala bu konuda çelişki yaşayanlar için bir nebze yardımcı olur.

 

 

Evet, bir akıllı telefon almayı planlıyorsunuz ve bu telefon0nun Iphone olmasını istiyorsunuz. Fakat fiyatı neredeyse 3 bin lira olan   iPhone 4S 64GB’a dökeceğiniz servete değer mi, yoksa daha önceki bir iPhone sürümü size yeterli mi? Bir çok insanın düşündüğü gibi ilk anda en son çıkan telefonu almak bize her zaman daha çekici gelecektir, ancak iPhone 4 veya 3GS de işinizi görür mü?
iPhone 4 ve iPhone 3GS de çok sevilen  telefonlar ve eğer  imaja önem veriyorsanız, iPhone 4S’in iPhone 4 ile neredeyse aynı göründüğünü bilmeliyiz.

Daha yeni piyasaya sürülen 8GB’lık iPhone 4, iPhone 4S  için çok daha uygun fiyatlar sizin için alternatif olabilir. Apple, iPhone 4’ün 16GB’lık ve 32GB’lık sürümlerinin durdurdu.  Fakat şansınız varsa bu telefonları hala bulabilirsiniz.

3 sene üretimin ardından   üretimi durdurulan iPhone 3GS’yi  şu anda çok uygun fiyatlara almak mümkün.

iPhone 3GS, 4 ve 4S iOS 5’i çalıştırabiliyor. Sadece iPhone 3G ve ilk iPhone bu güncellemeyi alamıyor. Bu arada iPhone 3GS’in normal bir SIM kart ile, iPhone 4 ve 4S’in daha küçük olan microSIM kartla çalıştığını bilelim.
Eski iPhone için satın aldığımız  aksesuarlar hala duruyorsa yeni aldığınız iPhone’larda biraz sorun yaşayabilirsiniz. Bu, eski Apple dock’larında da sorun yaşayabileceğiniz anlamına geliyor .

 

 

iPhone 3GS ile neler yapılabilir?

– 8GB müzik, uygulama, film ve fazlasını depolayabiliyor,

– Bir pusulaya, GPS’e ve harita özelliğine sahip,

– Çoklu dokunmatik 320×480 3.5 inç ekrana sahip,

– 3 megapiksel kamera, VGA video kaydı,

– 802.11b/g Wi-Fi, 2G ve 3G mobil ağ bağlantısı,

– Kablosuz ses için Bluetooth 2.1,

– USB ve Bluetooth üzerinden Kişisel Hotspot veri paylaşımı,

– Temel sesli denetim,

– iOS 5 ve iCloud desteği,

– Siyah renk.

 

iPhone 4’ün iPhone 3GS’den daha gelişmiş ve  yönleri

 

iPhone 4S’in artıları

 

 

– Daha hızlı çift çekirdekli A5 işlemci,

– CDMA, 3G ve 2G ağlarında çalışabilen “dünya telefonu”,

– 16GB, 32GB veya 64GB müzik, uygulama, film ve fazlasını depolayabilme,

– 1080p HD video kaydı yapabilen 8 megapiksel kamera,

– Siri dijital yardımcı,

– Bluetooth 4.0,

– Düşük enerji özelliği.

 

Cihazların Türkiye’deki Fiyatları ve Kampanyalar

Eğer cihazlarınızı  bir operatör aracılığı ile  satın almayı planlamıyorsanız   iPhone 4’ün 16GB’lık sürümünü yaklaşık 2.000 TL  Civarında, yeni iPhone 4 8GB’ı ise yaklaşık 1.650 TL’ye bulabilirsinşz. iPhone 4 64GB’ın sürümünün fiyatları ise 2.100 TL ile 2.500 TL arasında değişiyor.

iPhone 4S 16 GB ise yaklaşık 2.200 TL, iPhone 4S 32 GB yaklaşık 2.600 TL, iPhone 4S 64 GB yaklaşık 3.050 TL fiyat etiketine sahip.

Operatör’lerin iPhone kampanyalarına geldiğimizde ise iPhone 3GS’in şu an itibariyle yalnızca Vodafone tarafından sunulduğunu (“kısıtlı bir süre için”) görüyoruz. Buna göre 24 ay boyunca 19 TL ödeyerek bir iPhone 3GS sahibi olmanız mümkün. Şirketin diğer 3GS kampanyalarına buradan erişilebiliyor.

Operatörlerin iPhone 4 ve iPhone 4S’e yönelik birçok kampanyası bulunuyor. İlgili kampanyalara aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

iPhone 4 (Turkcell, Vodafone, Avea)

iPhone 4S (Turkcell, Vodafone, Avea)

Seçiminizi yaparken şu anki aylık veri kullanımınızı göz önünde bulundurmanız, iPhone ile veri tüketiminizin artabileceğini düşünmeniz yerinde olacaktır.

Aynı şekilde tarife seçerken her ay ne kadar süre konuştuğunuzu ve kaç SMS gönderdiğinizi göz önünde bulundurun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here