İSG Yüksek Lisans

0
224

İSG Yüksek Lisans günümüzde İş Güvenliği uzmanlarının en çok talep ettiği alan arasına girmiş durumda.

Adayların akademik kariyerlerini taçlandırma istekleri yanında ülkemizdeki bu alandaki eksikleri giderme konusunda istekli kişiler 2018 yılı itibariyle İSG Yüksek Lisans başvurularını arttırmış durumda.

Bunun farklında olan Üniversiteler ve İş Güvenliği Eğitim Merkezleri kayıt yapan adayların kariyerlerine katkıda bulunmak için cazip teklifler sunuyorlar.

Bunlardan birisi de İstanbula hizmet vermekte olan Tema Akademi.

Kayıt yapan adaylarına diğer iş güvenliği kurslarını ücretsiz veriyor.

Buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz https://www.temaakademi.com.tr/blog/isg-yuksek-lisans/

İSG Yüksek Lisans Programı  

İş güvenliği ve sağlığı kavramı özellikle sanayileşmeyi tamamlamış gelişmiş ülkelerde İş kazaları ve mesleki hastalıkları önleme adına büyün önem arz ediyor.

Gelişmiş ülkelerde İş Güvenliği kavramına kanun, saya çerçevesinde değil, toplumsal, sosyal, ekonomik sağlık olarak bakıyorlar ve İş Güvenliği konusunu İlkokuldan itibaren işliyorlar.

Ülkemizde özelikle son 10 yılda çıkan yasa ve kararnamelerle İş güvenliği konusunda büyük adımlar atıldı ve ilerlemeler kaydedildi. Fakat akademik anlamda İş güvenliği alanında veri oluşturma konusunda hala büyük eksiklikler var.

Bundan dolayı 2018 yılı itibariyle bu eksikliğin giderilmesi için İSG Yüksek Lisans daha fazla önem kazandı.

İSG Yüksek Lisans Faydalımıdır

Ülkemizde İSG konusunda akademik bilgi üretimi konusundaki açığın olduğu aşikar ve İSG yüksek lisans imkanıyla devlet bu açığı kapatmak istiyor.

Buna paralel olarak Yüksek Lisans yapmak isteyen adaylarında haklı olarak İSG yüksek lisans yapmak benim için faydalımıdır sorusunu kendilerine soruyorlar.

Gerek toplumsal, sosyal, ekonomik sağlık için işveren çalışsan ilişkilerinin olması gerektiği gibi sağlıklı yürümesi, gerekse iş kazaları ve mesleki hastalıkları en aza indirme noktasında önemli rol alacağınızı söyleyebiliriz.

Fakat, İSG Yüksek Lisansın faydası şüphesiz bununla sınırlı değil.

Kariyeriniz açısından, yüksek lisanstan sonra, doktora yapmanız durumunda ilk andan itibaren bu ekonomik olarak size geri dönüşüm sağlayacaktır.

Özellikle akademik çalışmalara katılmak isteyen adayların katılacağı ARGE’lerde bu yansıma daha belirgin olacaktır.

İSG Yüksek Lisans Ücretleri

İSG Yüksek Lisans ücretleri kumrunda göre değişmektedir. Bununla birlikte lokasyon, yani kurumun bulunduğu şehre göre de farklılık arz etmektedir.

Örneğin İstanbul’da İSG Yüksek Lisans veren kurumların sayısı daha fazla olduğundan dolayı rekabet yüksek dolayısı ile bu İSG Yüksek Lisans ücretlerine de yansıyor ve minimuma düşüyor.

İSG yüksek lisans ücretleri İstanbul’da 6.500 – 7.000 TL arasında iken bu rakam daha küçük şehirlere gidildiğinde artabiliyor.

İSG Yüksek Lisans Yapmalı mıyım?

Sadece ülke gelişimi, sosyal, ekonomik sağlığına katkınızdan dolayı değil, kariyeriniz ve ekonomik beklentilerinizi karşılama konusunda bur sorunun cevabı kesinlikle evettir.

İSG Yüksek Lisans Şartları Nelerdir: Diğer lisans programlarında olduğu gibi İSG yüksek Lisans içinde bazı şartlar mevcut. Sıralayacak olursak;

 • Tüm Mühendislik Fakülteleri Mezunları
 • Mimarlık Fakültesi mezunları
 • Teknik Eğitim Fakültesi Mezunları
 • Fen–Edebiyat Fakültelerinin Fizik, Kimya, Biyoloji bölümü mezunları
 • İSG bölümü Önlisans/Lisan mezunları
 • ÇSGB’den alınmış C, B ya da A Sınıfı İSG Uzmanlık belgesine sahip olanlar.
 • Bir lisans diplomasına veya lisans öğrenimini yurt dışında tamamlamış olması durumunda Yükseköğretim Kurulunca verilmiş denklik belgesine sahip olunması,
 • Daha önce disiplin cezası almış olması nedeniyle herhangi bir yüksek lisans programından ilişiğinin kesilmemiş olması.
 • Yüksek Lisans Programına katılmak isteyen adaylar başvurularını internet üzerinden yapabilmektedirler.

İSG Yüksek Lisans Kaydı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? : İsg yüksek lisans kaydı için getirmeniz gereken belgeler:

 • Diploma (Aslı ve 1 adet fotokopisi)
 • Transkript (Aslı ve 1 adet fotokopisi)
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 • Ön Kayıt Formu
 • 2 Adet Fotoğraf. (Son altı ay içinde, çektirilmiş 4,5×6 cm boyutunda) NOT: Biyometrik olmayacak…
 • Askerlik Durum Belgesi (Askerlik çağına gelmiş veya daha yukarı yaştaki erkek adaylar için ilgili askerlik şubesinden alınacak; bir Enstitüye veya Lisansüstü programına kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığı’ ifadelerinin yer aldığı belge. Bakaya kalanlardan; bakaya kaldıkları her dönem için “Kovuşturmaya Yer Olmadığına” dair kararın yer aldığı belgede istenir).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here