Kedi Otu Valerian, Kedi Otu Çayı Nasıl Yapılır

0
83

“Bu makalemizde kedi otunun faydalarından ve zararlarından, kedi otunun nasıl kullanılacağından, çayının nasıl demleneceğinden bahsedeceğiz”

Kedi otu, pembe ve beyaz mis kokulu çiçekler açan kediotugiller ailesinden olan,kedi otu çayı, kedi otu kapsülü, hapı gibi çok çeşitli tüketim biçimi olan sağlığa çok faydalı bir bitkidir. Bilimsel adı “Valeriana Officinalis”tir. Latincede valere adı, güçlü anlamı taşır. Kedi otunun farklı ve hoş olmayan bir kokusu vardır. Güçlü, tıbbi özellikleri 2.yüzyıldan beri bilinmektedir ve çeşitli sorunlara karşı yaygın olarak kullanılmıştır. Fakat kullanma şekli zamanla çok büyük değişimlere uğramıştır. Kedi otu “valerian bitkisi ve kedi otu kökü” olarak da bilinir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu özellikle uykusuzluk sorunu yaşayanlara bu bitkiyi kullanmalarını önermektedir. Kedi otu kullananlar bu bitkiden çok memnun kalmaktadır.

Kedi otunun sağlık için faydaları şunlardır;

Sinir Sistemini Yatıştırmaya Yardımcı Olur

Kedi otu sinir sistemini rahatlatma etkileri sayesinde, sinirleri yatıştırmak için sıklıkla kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar bu otun panik atağı önlediğini kanıtlamıştır. Ayrıca uyku kalitesini de artırır.

Not: 4 haftadan uzun bir süre boyunca kedi tou bitkisini düzenli olarak kullanmayın. Ayrıca çocuk bekleyen veya yeni doğuran kadınların bu bitkiyi kullanmaması gerekmektedir.

Yüksek Tansiyonu Düşürür

İdrar önleyici ve tansiyon düşürücü özellikleri sayesinde kedi otu, kan basıncını azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bu özellikleri sayesinde stresi ve endişeyi azaltarak da kan basıncını düzenler.

Uykusuzluğu Önler

Kedi otu bitkisi, uykusuzluk problemi için en yaygın olarak kullanılan yöntemdir. Kedi otunun yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri, vücudu rahatlatır ve derin uyku çekmenizi sağlar. Hatta yapılan araştırmalar sonucunda kedi otunun, derin bir uyku sağladığı ve bu sayede uyku kalitesini arttırdığı kanıtlanmıştır.

Kalp Sağlığını Korur

Kedi otu kalp ve damar sağlığını korur. Kan damarlarınızı daha güçlü hale getirir ve elastikliğini arttırır. Yukarıda da belirtildiği gibi, kan basıncını düzenler, yüksek tansiyonu düşürür ve bu da kalp için oldukça faydalıdır.

Adet Kramplarını Azaltır

Adet krampları, kadınlar arasında çok yaygın bir sorundur. Yatıştırıcı ve spazm önleyici özellikleri sayesinde, ağrı kesici kullanmanıza gerek kalmaksızın, bu bitkinin kökünü kullanarak adet dönemi kramplarından kurtulabilirsiniz.

Ayrıca kediotu, depresyon, asabiyet, huzursuzluk ve endişe gibi problemleri de önler.

Bu bitki kapsül, toz ve çözelti halinde bulunabilir. Kedi otunu, bir doktor gözetiminde kullanmalısınız.

Migren ve Baş Ağrılarını Rahatlatır

Rahatlatıcı ve yatıştırıcı özellikleri sayesinde, endişe ve stres nedeniyle oluşan, migren ve baş ağrılarını önlemeye yardımcı olur.

Bel Ağrısına Şifadır

Bu bitkinin kökü bel ağrılarının tedavisinde çok etkilidir. 1 bardak kedi otu kökü çayı, bel ağrılarını tamamen yok etmenize yardımcı olur.

Kedi Otu Nasıl Kullanılmalıdır?

Çay: 1 tatlı kaşığı (2-3 gram) kurutulmuş kedi otu kökünü, 1 bardak kaynayan suya ekleyerek, 5-10 dakika demlenmeye bırakın. Kedi otu poşet çaylarını ayrıca marketlerde de bulabilirsiniz. Bunlarda 5 dakika boyunca demleyiniz.

Dozaj: Bu bitki yalnızca 2-3 hafta boyunca kullanılmalıdır. Bu süreç sonrasında aynı uzunlukta bir ara vermek gereklidir. Normalde tavsiye edilen dozaj ise günde 2-3 bardaktır.

Kedi Otunun Yan Etkileri

Bu bitki birçok insan için, tavsiye edilen dozajda tüketildiği sürece oldukça güvenlidir. Fakat bazı yan etkileri bulunmaktadır.

Çemen Otu Ve Çemen Tohumunun Çemen Otu Tozunun Faydaları Zararları Tıklayınız 

Melisa Çayının Faydaları Melisa Otu Çayı Neye İyi Gelir Nasıl Yapılır? Tıklayınız

Sumağın Faydaları Ve Zararları Nelerdir? (Bilimsel Araştırma Sonuçları) Tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here