Kişniş Bitkisi Nerelerde, Hangi Yemeklerde KUllanılır?

0
84

Kişniş maydanoz ailesinden olan aromatik bir bitkidir. Görüntü olarak maydanoza çok benzer. İçerdiği, K- B vitaminleri, diyet lifleri, potasyum, magnezyum gibi mineraller ve antioksidanlar sayesinde sağlık için de çok faydalıdır. Kişnişin bu faydalarından yararlanmak için kişniş otunu veya tohumunu tüketebilirsiniz.

Kişniş Bitkisi Nerelerde Hangi Yemeklerde Kullanılabilir?

Kişniş bitkisinin yapraklarını salata ve çorbalara katıp kullanılabilir. Kişniş tohumunu ise balık ve et yemeklerinde katabilirsiniz. Taze kişniş yapraklarını haşladıktan sonra üstüne yoğurt dökerek ya da çayını hazırlayarak da tüketebilirsiniz. 
Kişniş çayı nasıl yapılır? 1 tatlı kaşığı kişniş tohumunu ezin ve üzerine 1 su bardağı kaynar su ekleyin. 5 dk demleyip süzün için.

Kişnişin, Kişniş Otu Ve Tohumunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kolesterol Seviyesini Düşürür

LDL olarak da bilinen kötü kolesterol, kalp yetmezliği, felç ve diyabet gibi kronik hastalığa neden olan kanda dolaşan zararlı bir yağdır. Kişniş bitkisinde bulunan linoleic, oleic, palmitic, stearic ve ascorbic (vitamin C) asitler sayesinde kandaki kolesterol seviyesini düşürmek için çok etkilidir. Ayrıca ateroskleroz, kalp krizi ve inme gibi ciddi kalp ve damar hastalıklarına yol açabilen atar damar ve kan damarlarının iç duvarları boyunca kötü LDL kolesterol birikimini de azaltır. Ayrıca, atardamarların kolesterol birikmesini engeller ve böylece ateroskleroz ve kalp hastalığından mustarip olan insanlara yardımcı olur.

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Kişniş bitkisi kolesterol düşürmesinin yanında yararlarından birisi de tansiyonu düşürerek hipertansiyon seviyesini normale döndürmeye yardımcı olmasını

Anemiyi (Kansızlığı) Giderir

Kişniş bitkisi demir açısından ve bazı vitaminle mineraller açısından çok zengindir. Demir açısından zengin olmasıyla kanda düşük hemoglobin seviyesi yaşayan insanlarda kansızlığa şifa olur.

Bu doğal bitki aynı zamanda magnezyum ve demir açısından çok zengindir. Bu iki mineral de anemi hastalıklarının geçirilmesinde yardımcıdır. Kişniş bitkisi aynı zamanda kandaki hemoglobin seviyesini arttırır. Bunun yanında kişniş bitkisi diğer demir eksikliği sağlık problemlerinin de iyileştirilmesinde yardımcıdır.

Saç Dökülmelerini Geçirir

Kişniş suyu; içerdiği belli vitamin ve proteinler sayesinde yeni saç çıkışının sağlanması ve saç dökülmesinin engellenmesi açısından mükemmel bir tedavi yöntemidir. Birkaç taze kişniş yaprağını ezip içine su katarak macun kıvamına getirin. Bunu saçlarda 1 saat bekletin. Daha etkili sonuçlar almak için bunu en az 2-3 hafta kadar haftada 1-2 kez uygulayın.

Anksiyeteyi (Kaygıyı ) Giderir

Kişniş bitkisi sinirleri gevşeterek endişeyi, sıkıntıları giderir ve güzel bir uyku çekilmesini sağlar. Sinirleri gevşetip sinirin stresin vücuda verdiği kötü etkileri azaltmış olur.

Adet Düzensizliklerini Geçirir

Kişniş bitkisi doğal bir uyarıcıdır ve endokrin bezlerinden çıkan hormonların düzenlenmesinin sağlar bu durum hormonların kadınların adet döneminde düzenlenmesini sağlayarak adet döneminde olan ağrıları azaltır, adet düzensizliğini giderir.

Cilt Problemlerini İyileştirir

Enfeksiyon karşıtı, detoks özelliği, antiseptik, mantar karşıtı ve antioksidan özelliklerle egzama, kuruluk ve mantar enfeksiyonları gibi cilt problemlerinin tedavisinde yardımcıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önler

Kişniş bitkisinde bulunan anti bakteriyel özelliklerle idrar yolu enfeksiyonlarından korur. İdrar yolu enfeksiyonundan kurtulmak için kişniş bitkisi çayı içmelisiniz.

Dudak Ülserini Geçirir

Kişniş bitkisi sitronelol ile doludur ve doğal çiçek özleriyle mikrop karşıtıdır. Oral yaraların ve ağız ülserinin tedavisinde iyileştirmeyi hızlandırmada yardımcıdır.

Göz Sağlığını Geliştirir

Kişniş bitkisinde bulunan A ve C vitaminleri, fosfor gibi mineraller ve diğer antioksidan özelliklerle göz sağlığında güçlenmeye sebep olur. İçerdiği bu özelliklerle aynı zamanda gözü stres ve yaştan kaynaklı kalıtsal bozulmalardan korur.

Kemik Sağlığını Güçlendirir

Kişniş bitkisi kalsiyum açısından zengindir ve bu da kemiklerin gelişimine yardımcı olur. Kişniş bitkisi içerdiği vitaminler sayesinde kemiklerin sağlıklı olmasını sağlar ve protein üretimini arttırarak kemikleri daha güçlü yapar ve bu da kemiklerin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Kan Şekeri Seviyesini Düzenler

Kişniş bitkisi anti diyabetik özelliklerle doludur. İnsülin salgılayan pankreaslara yardımcı olan endokrin bezlerini uyarır. Kişniş tohumları, doğada hipoglisemiktir ve kandaki insülin seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Plazma glikozunu azaltır ve serum lipit seviyelerini geliştirir, bu da kan şekeri seviyesini sabitlenmesini sağlar.

Bedene Detoks Yapar

Kişniş en etkili detoks bitkilerindendir. Organik olmayan gıdalar, sigara, kurşunlu balık tüketimi, deodorant kullanımı, alüminyum kaplarda yemek pişirimi veya alüminyum folyo vb. yoluyla vücuda pek çok zararlı madde girer. Bu durum beyin sorunları, kanser, kalp problemleri, akciğer, böbrek, kemik problemleri ve duygusal problemler gibi sağlık problemlerine neden olabilir. Kişniş vücudu tüm bu toksinlerden arındırır.

Ağız Sağlığına Faydalıdır

Kişniş bitkisi ağızda olan mikropların yok eder ve daha sağlıklı nefes alınmasını sağlar. Diş eti problemleri yol açan bakterileri öldürür. Dişleri iyileştirir ve diş eti problemlerini geçirir.

İltihabı İyileştirir

Kişniş bitkisi iltihap sökücü özellikle doludur. Kişniş bitkisi kalp hastalıkları, otoimmün hastalıkları, yorgunluk, bilinç bulanıklığı, bağırsak sendromu gibi kronik iltihaplanma hastalıklarının tedavisinde önemli bir rol oynar.

Cilt Hastalıklarını İyileştirir

Kişniş; mantar önleyici ve antiseptik özellikler sayesinde egzama ve dermatest gibi cilt problemlerini geçirir. Aynı zamanda cildi temizleyerek cilt enfeksiyonlarını geçirerek sağlıklı bir cilt oluşmasını sağlar. Aynı zamanda iltihap sonucunda oluşan cilt problemlerinde iyileşmesinde etkilidir.

Hafızayı Geliştirir ve Alzaymırı (Bunamayı) Önler

Kişniş bitkisinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücudu serbest radikallerin zararlarından korur. Aynı zamanda içerdiği K vitamini sayesinde alzaymır hastalığını engeller ve sinir hücrelerini korur. Bu yönüyle de hafızayı geliştirir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here