Kristof Kolomb

0
18

Cenovalı kaşif, gezgin ve sömürgeci Kristof Kolomb… Kristof Kolomb kimdir? İşte Kristof Kolomb’un biyografisi

Kristof Kolomb, 31 Ekim 1451‘de İtalya’nın Cenova bölgesinde orta halli bir dokumacının oğlu olarak dünyaya geldi. Mayıs 1476’da, Cenova’dan Kuzey Avrupa’ya değerli kargo taşıyan askeri bir konvoyda yer aldı. 13 Ağustos 1476 tarihinde, Güney Portekiz sahilleri açıklarında Portekiz gemileri tarafından yolları kesildi. Kolomb, meydana gelen çarpışmada yaralandı fakat Portekiz’in küçük bir kasabası olan Lagos’da karaya çıkmayı başardı.

Kolomb, Atlas Okyanusu’ndan geçerek denizden Asya’ya bir yol bulmayı teklif etti. O döneme kadar kimse uçsuz bucaksız denizlere açılmaya cesaret edememişti.

Portekiz kralı, Kolomb’un bu fikrini bir maceraperestlik saydığı için yardımcı olmak istemedi. Sonrasında İspanya’nın Katolik hükümdarları Kastilyalı İzabella ile Aragonlu Ferdinand, ilk seferin üç gemisini sağladılar ve Kolomb’un bu gezisini desteklediler. Bu, tarihin en büyük keşif gezisi oldu. İki ay süren bir deniz yolculuğundan sonra 12 Ekim 1492’de Bahama Adaları’ndan birine ulaşıldı. Kolomb, 1493 senesinden 1504 senesine kadar Orta Amerika’ya üç sefer daha düzenledi.

İspanya kralları bir sözleşme ile Kolomb’a, babadan oğula geçmek üzere ”Okyanus Amirali” ünvanı verdi ve kendini, keşfedeceği bütün toprakların genel valiliğine atadı. Bu seferlerden getireceği altının ve baharatın onda biri de Kolomb’un olacaktı. Bu sözleşmeye uyulsaydı, Kolomb ve mirasçıları, batının en zengin prensleri olacaktı.

Kristof Kolomb, İspanya’nın Katolik kralları himayesinde Atlas Okyanusu’nu aşan tam dört sefer düzenledi. Bu seferlerinde Hispanyola Adası’nda, Yeni Dünya’daki İspanyol kolonizasyonunu başlatan kalıcı yerleşimler kurdu.

1492 senesindeki ilk seferinde Hindistan’ı hedeflemesine rağmen bugün Bahamalar’da bulunan San Salvador adını verdiği Yeni Dünya’daki adaya ulaştı. Üç sefer boyunca İspanyol İmparatorluğu’na ait olduğunu iddia ettiği Büyük ve Küçük Antiller’in yanı sıra Venezuela ve Orta Amerika kıyılarını ziyaret etti.

Kolomb bilinenin aksine Amerika’ya ayak basan ilk kaşif değildir. Kıtaya 11. yüzyılda Leif Ericson önderliğindeki Viking seferiyle ilk defa ulaşılmıştı. Kolomb’un seferleri Amerika yerlileriyle birkaç yüzyıl sürecek kalıcı temasların ve kolonizasyon hareketinin başlamasına yol açmıştı.

Bu nedenle Kolomb’un Batı dünyasının tarihsel gelişiminde büyük bir etkisi oldu, öncelikli hedefi Hristiyanlığı yaymaktı.

Kolomb, Doğu Hint Adaları’na sefere çıktığı için Avrupalılar tarafından bilinmeyen bir kıta keşfettiğini asla itiraf etmedi ve yerlilere Indios (İspanyolca: Hint) dedi. 1500 senesinde Kolomb’un İspanya Tac’ıyla ilişkileri gerildi ve Hispanyola’daki sömürge yöneticileri tarafından tutuklandı. Kolomb ve varisleri krallığın kendilerine borçlu olduğunu iddia etti.

Kristof Kolomb 20 Mayıs 1506‘da 54 yaşındayken yaşamını yitirdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here