Kubilay Han

0
8

Moğol hükümdar Kubilay Han… Kubilay Han kimdir? İşte Kubilay Han’ın biyografisi

Cengiz Han’ın torunu olan Kubilay Han, 23 Eylül 1215‘de Moğolistan’da dünyaya geldi. Babasının adı Toluy, annesinin adı Sorghaghtani Beki’dir. Mengü, Hülagü ve Arık Böke adlarında kardeşleri vardı. Cengiz Han’ın 1227 senesinde ölümünden sonra oğlu Ögedey imparatorluğun başına geçti. Ögedey’dan sonra 1246 yılında Güyük, 1251 yılında Mengü ve 1259 yılında Kubilay Han hükümdar seçildi.

1251 senesinde Moğol İmparatorluğu’nun seçilen Mengü Han, Kubilay’ı Doğu ülkelerine sefere gönderdi. Kubilay Han büyük bir ordu ile Xi’an’ı ele geçirdi. Daha sonra Çin eyaletlerini topraklarına kattı. 1258 senesinde Yunnan ve Sichuan bölgelerine sefere çıktı.

11 Ağustos 1259’da Mengü Han’ın ölüm haberini seferdeyken aldı. Ancak geri dönmeden Wuhan’daki kuşatmasına devam etti. Bu dönemde kardeşi Arık Böke’nin yönetimi ele geçirmeye çalıştığını öğrenince Song Hanedanlığı ile barış imzalayarak yönünü Moğolistan’a çevirdi. 1260 senesinde Kubilay ve kardeşi kendilerini hükümdar ilan etti.

İki kardeşin 3 sene süren mücadelesi Kubilay’ın zaferiyle sonuçlandı.

Çin-Moğol İmparatorluğu Kubilay Han tarafından kuruldu. 1260-1294 seneleri arasında hükümdarlık yapan Kubilay önce Siang Yang’ı ele geçirdi. Sonrasında Çin eyaletlerini topraklarına kattı. 1264 senesinde Pekin’i merkez yaptı. 1280 senesinde tüm Çin’i fethetti. Kubilay’ın devletinin sınırları Çin dışında Kıpçak, Çağatay, Almalık, İran ve Polonya’ya kadar uzanmaktaydı. Çin tarihinde bu sülaleye Yuan Hanedanı denilmekteydi. Bu hanedanlık 1369 senesine kadar Çin’e hakim olmuştur.

Kubilay Han, Japonya, Annam ve Çampa’ya yaptığı seferlerde başarılı olamamıştır. Kubilay, 1293 senesinde Endonezya’ya bir sefer düzenleyerek Cava’yı ele geçirdi. Kubilay Han 18 Şubat 1294‘de Khanbaliq’de (Pekin) 79 yaşında hayatını kaybetti.

Kubilay Han’ın ilk eşinin adı Chabi’dir. Eşi 1281 senesinde hayatını kaybetmiştir. Bu evlilikten Jingim, Nomugan, Mangala, Dorji Khan, Toghan Khan, Khulan-Temur, Khan Khutugh beki Khan, Qughchu Khan, Saqulghachi Khan, Tsever Khan, Aychi Khan, Khungjil Khan adında çocukları oldu.

İkinci eşi olan Nambui ile 1286 senesinde evlenmişti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here