Malcolm Young

0
6

Avustralyalı ritim gitaristi ve şarkı yazarı Malcolm Young Malcolm Young kimdir? İşte Malcolm Young’ın biyografisi

Malcolm Mitchell Young, 6 Ocak 1953 yılında İskoçya’nın Glasgow şehrinde dünyaya geldi.

Avustralyalı rock grubu AC/DC’nin kurucu üyesi Young’dan ziyade kardeşi ve AC/DC’nin solo gitaristi olan Angus Young daha ön planda olsa da  Malcolm’un grubun esas beyni olduğu ve albüm, turne ve medya ile ilgili konularda esas karar verici olduğu biliniyor. 

Malcolm Young on yaşına geldiğinde  ailesiyle Avustralya’nın Sidney şehrine göç etti. Ağabeyi George Young’ın 1960’ların ikinci yarısında grubu The Easybeats ile ülkede kazandığı büyük başarı onu gitar çalmayı öğrenmeye teşvik etti. Erken yaşta okulu bıraktı. Malcolm ilk olarak T-Rex ve Rolling Stones şarkıları çalan The Velvet Underground grubuna katıldı.

AC/DC’yi 1973’ün Ocak ayında kardeşi Angus ile birlikte kurdu. 1976 yılında İngiltere’ye taşınan, art arda albümler yayınlamaya başlayan ve turnelere çıkan grup 1980 yılında solist Bon Scott’un alkol zehirlenmesinden ölmesinin ardından bugüne kadar en çok satan albümleri Back in Black‘i piyasaya sürdüler.

Alkol bağımlılığının üstesinden gelmek için 1988′deki “Blow Up Your Video” turnesinin ABD ayağına katılmadı. Yokluğunda yerini yeğeni Stevie Young doldurdu.

AC/DC’nin ilk konserlerinden itibaren grubun ritim gitaristliğini üstlenen Malcolm Young grubun tarzının oluşmasında büyük payı sahibi olmuştur. 1950’lerin Rock N’ Roll‘undan ve sonraki dönemlerin blues kökenli rock gitaristlerinden etkilendi.

Genellikle 1963 model Gretsch Firebird kullandı

Young’ın en sevdiği AC/DC  şarkısı “Let There Be Rock”dır. Grubunu Led Zeppelin ve The Who‘dan bu yana son 15 yılın en büyük heavy-rock grubu olarak görülüyor.

2014, Nisan ayında tekrar ciddi sağlık problemleri yaşayan Young’un demans rahatsızlığına yakalandığı belirtildi ve 2015, Rock or Bust World Turnesinde yerini Stevie Young aldı.

Young; bunama hastalığıyla uzun yıllar süren mücadelesinin ardından 18 Kasım 2017 tarihinde 64 yaşında hayatını kaybetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here