Martin Luther

0
21

Alman keşiş teolog, üniversite profesörü, Protestanlığın babası ve Lüterciliği yayan kişi Martin Luther… Martin Luther kimdir? İşte Martin Luther’in biyografisi

Martin Luther, 10 Kasım 1483‘de Almanya’nın Eisleben şehrinde dünyaya geldi. Elfurt Üniversitesi’nde öğrenim gördü. 21 yaşında, Aziz Augustin tarikatına bağlı bir manastıra girerek ilahiyat eğitimine başladı. Aynı sene rahip oldu. Bu dönemde Hz. İsa’nın getirmiş olduğu din Yahudiler tarafından değiştirilmiştir. İnciller de zamanla çoğalarak yeni maddeler eklenmiştir. Ayrıca papalar da halkın günahlarını affederek cennetten yer satmaya başlamıştır.

1517 senesinde Luther, bu duruma karşı çıkarak 95 tezini hazırladı. Bunun üzerine 1520 senesinde Papa Onuncu Leon tarafından da afaroz edilerek dinsiz ilan edildi. Daha sonra Roma’ya çağrıldı. Fakat Luther bu isteği yerine getirmeyerek Augsburg’ta Kardinal Cajetan’a ifade verdi. Cajetan ondan Kilise’ye yaptığı saldırılarından vazgeçmesini isteyince, Luther, Wittenberg’e döndü. Saksonya Dükü III. Frederick tarafından koruma altına alındı. Papa Frederick’ten Luther’in sürgüne gönderilmesini talep etti fakat dük bu emri yerine getirmedi.

Luther, 1524 yılında Protestanlık mezhebinin kurulduğunu ilan etti. 1529 yılında da Batı medeniyetini İslam’ın yayılmasından korumak için Türklere karşı savaşmanın her Hıristiyan’ın üzerine vazife olduğunu bildiren bir eser (Türkler’e Karşı Savaşta) yazdı. Martin Luther, 17 Şubat 1546’da Eisleben’de kalp ve böbrek yetmezliğinden hayatını kaybetti.

Kitapları

Seküler Otorite Sivil Yönetimi

Nasıl Dua Edeyim?

Martin Luther’in Kısa İlmihali

Hristiyan’ın Özgürlüğü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here