Nihat Zeybekci

0
1

Türk siyasetçi ve Ekonomi Bakanı… Nihat Zeybekci kimdir? İşte Nihat Zeybekci biyografisi…

Tütün işleriyle uğraşan beş çocuklu bir ailenin en küçük oğlu olan Nihat Zeybekci, Denizli’nin Tavas İlçesi Pınarlar beldesinde 1 Ocak 1961 tarihinde doğdu. Çok iyi düzeyde İngilizce ve Almanca bilmektedir. Evli ve 1 kız, 3 erkek çocuk babasıdır.

Babasının adı Şükrü, annesinin adı Fatma’dır.

7 yaşından itibaren tütün tarlasında ailesi ile birlikte çalışmaya başlayan Zeybekci,  İlk ve ortaokulu Tavas‘da okudu.

Kütahya İmam Hatip Lisesi‘nde yatılı olarak ise lise eğitimini tamamladı. 

Zeybekci, 1979-1980 yıllarında marangoz çıraklığı yaptı.

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitiren Zeybekci, üniversitede okurken dış ticaret şirketinde de çalışmaya başladı.

Daha sonra kazandığı sınav sonrası İngiltere‘ye gitti. 

Ancak babasının rahatsızlığı nedeniyle Denizli’ye dönmek zorunda kalan Zeybekci, İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı.

Çalışma hayatına İstanbul’da Demirören Grubu‘nda başladı.

Denizli’de Küçüker Tekstil’de ihracat müdürlüğü yaparken 1994 yılında kendi şirketi Turkuaz Tekstil‘i kurdu. Bunun yanında Denizli Platform Sözcülüğü yaptı. Denizli Sanayi Odası Meslek Grubu Üyeliğinde bulundu. İki dönem Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği başkanlığını yürüttü.

Üniversite yıllarında Necip Fazıl Kısakürek’in sohbetleri için düzenlenen toplantılara katıldı. Bu toplantılarda Recep Tayyip Erdoğan’la tanışarak yakın dost oldu.

AK Parti’nin kurulmasıyla birlikte siyasete atıldı. 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde %51 oyla Denizli Belediye Başkanı seçildi. 2009 yılında ikinci kez Denizli Belediye Başkanı oldu. Görevini 2011 yılına kadar sürdürdü.

Zeybekci, 2005-2011 yılları arasında Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği yaptı. 2009-2012 yılları arasında da Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanlığı görevini yürüttü.

Nihat Zeybekci, 2011 genel seçimlerinde birinci sıradan AK Parti Denizli Milletvekili seçildi. Partinin son kongresinde MKYK üyesi, ardından TBMM Enerji Komisyonu Başkanlığı‘na getirildi.

25 Aralık 2013 tarihi itibariyle, istifa eden Zafer Çağlayan‘ın yerine Ekonomi Bakanlığı görevine tayin edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here