”Oğlum Bak Git”! Artık Oyun Oldu

1
342

Oğlum Bak Git! Oyun Olarak Karşımızda

Son 1 haftadır Türkiye’de fenomen olan video ”Oğlum Bak Git” şimdide cep telefonu oyunu oldu. Dahası oyun Google Play Strore’de yerini aldı.

Son yıllarda gerek Türkiye’de gerekse Dünya’da fenomen olan yüzlerce video izledik. Milyarlarca insanın kullandığı sosyal paylaşım ağları üzerinde hızla yayılan videolar çok kısa zamanda milyonlarca kullanıcıya ulaşarak fenomen olabiliyorlar.

Kuklagiller Oğlum Bak Git

Fenomen olması için hazırlanan videolardan ziyade her hangi bir plan dahilinde yapılmayan videolar kısa zamanda fenomen oluyor. İşte buna en sıcak örnek ”Oğlum Bak Git”.

Oğlum Bak Git! videosunun tam hikayesini mahalledeki gençlerin küfürlü konuşması ve onları ıslah etmek isteyen temizlik işçisi.  Anlaşılan bunun öncesi de var. Bir sebepten dolayı sinirlenen çocuk belindeki kemeri çıkararak  temizlik görevlisinden intikam almak istiyor yada onu tahrik etmek istiyor. Tabi olay başladığında felefonun kayıtta olduğundan kimsenin haberi yok. Elindeki kemerle farklı ambianslar sergileyen çocuğun bu tutumuna karşılık Mevlana tadında ”Ya sabır çeken” çekerek çocuğu bu tutumundan vazgeçmesi için kullandığı ”Oğlum Bak Git”  kelimesini tekrarlayan temizlik işçisini izliyoruz ama sabırda bir yere kadar.

Bir noktadan sonra bütün bu tahrikler karşısında kendisini kaybeden temizlik işçisi elindeki süpürgeyle çocuğu cezalandırıyor ve bu 53 saniyelik video bir günde milyonlarca kez izleniyor. Twitter’da trending topic oluyor ve video binlerce farklı konuya uyarlanıyor. Hatta video’nun analizleri bie yapılıyor. Mesela Temzlik işçisinin çocuğa vurmak için bir elindeki süpürgeyi diğer eline alması ve ters çevirip çocuğa vurması toplan 0.8 salise.

Hatta CİHAN haber ajansı çocuğu buluyor ve röportaj yapıyor.

Oğlum Bak Git’ Videosundaki Çocukla Röportaj

Ama olay bu kadarla bitmedi ve bitecek gibi de değil.

”Oğlum Bak Git”! Artık Oyun Oldu

Kafasına olaydan sonra 12 dikiş atılan çocuğun durumu pek haber değeri taşımadı. İnsanlar genelde olayın komik olan yönüyle ilgilendiler ve karikatürcülerden, t.v haberlerine, spor haberlerinden, köşe yazarlarına kadar binlerce konuda bu olay uyarlandı ve güncellendi. Tabi ilgi yüksek olunca  Ticarete döküldü. “Oğlum Bak Git”in  mobil oyunu olduı. Apphic Limited tarafından hazırlanan Android yazılımında karakterinizi seçerek -telefonu sallama suretiyle- mini bir dövüş yapabiliyorsunuz. Üstelik olayın gerçek videosu da yazılıma entegre edilmiş durumda.

Oyunun her hangi bir özelliğinin olduğunu düşünmüyoruz buradaki amaç ortaya güzel bir oyun çıkarmaktan ziyade, oldukça ilgi gören bu olayı bir şekilde reklam veya ekonomik çıkar olarak kullanmak. Oyunun video kadar tuttuğunu söylememiz imkansız tabi şimdiye kadar 96 kişi indirmiş.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here