Orhan Pamuk

0
9

Türk yazar Orhan Pamuk… Orhan Pamuk kimdir? İşte Orhan Pamuk’un biyografisi

Orhan Pamuk, 1952‘de İstanbul’da doğdu. Tam adı Ferit Orhan Pamuk‘dur. Kalabalık bir ailede, şehrin zengin semtlerinden Nişantaşı’nda büyüdü. Liseyi İstanbul’da, Robert College’inde okudu.

Pamuk, 22 yaşına kadar sürekli resim yaptığından, ressam olacağını düşünüyordu. Üç yıl İstanbul Teknik Üniversitesinde Mimarlık okuduktan sonra, mimar ve ressam olmayacağına karar verdi. Mimarlık bölümünü bırakan Pamuk, İstanbul Üniversitesi’nde Gazetecilik okudu. 23 yaşından sonra yazar olmaya karar verdi ve tüm uğraşlarını bir kenara koyup eve kapanıp kendini yazmaya verdi.

İlk romanı “Cevdet Bey ve Oğulları” 1982 senesinde yayımlandı. Ertesi yıl “Sessiz Ev” adlı romanını yayınlayan Pamuk, bu kitabın Fransızca çevirisiyle 1991 senesinde Prix de la découverte européene’i kazandı.

Orhan Pamuk, uluslararası ilk ününü 1985 yılında yayınladığı “Beyaz Kale” adlı romanı ile yakalamıştır. 1990 yılından sonra başta İngilizce olmak üzere birçok dile çevrilmiştir.

Aylin Türegün ile 1982 yılında dünya evine girdi.

Eşiyle Amerika’ya giden Orhan Pamuk 1985-88 seneleri arasında New York’ta Columbia Üniversitesi’nde “misafir alim” olarak bulundu.

1991’de kızı Rüya doğdu.

1994’de Türkiye’de yayımlanan Yeni Hayat adlı romanı Türk edebiyatının en çok okunan romanlarından biridir.

Pamuk, 1990’ların ortasından itibaren insan hakları, düşünce özgürlüğü konularında yazığı makalelerle Türk Devletine karşı eleştirel bir tutum aldı fakat aktif siyaset ile pek fazla ilgilenmedi. “İlk ve son siyasi romanım” dediği Kar adlı romanı 2002’de yayımlandı.

Uluslararası ve yerli gazete ve dergilerde yazdığı edebi ve kültürel makalelerle, kendi özel not defterlerinden yaptığı geniş bir seçmeyi 1999 senesinde Öteki Renkler adıyla yayımladı.

2001 yılında eşiyle ayrıldı.

Pamuk’un “Kar” isimli romanı, New York Times Book Review tarafından 2004 yılının en iyi 10 kitabından biri seçildi.

2006 yılında Çek yazar Milan Kundera ve Philip Roth gibi başarılı isimlerin arasından, Orhan Pamuk 2006 Nobel Edebiyat Ödülü‘nü kazanmıştır ve 1 milyon 360 bin dolarlık ödülün sahibi olmuştur.

BAZI ESERLERİ

Cevdet Bey ve Oğulları

Sessiz Ev

Yeni Hayat

Benim Adım Kırmızı

Ben Bir Ağacım

Kırmızı Saçlı Kadın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here