Patlıcandaki Vitaminler Nelerdir? Patlıcanın Faydaları

0
73

“Patlıcanların sağlığa çok çeşitli faydaları bulunmaktadır ve bu faydalardan bazıları; kemikleri güçlendirmek, kansızlığı önlemek, kavrama yeteneğini artırmak, kalp ve damar hastalıklarını önlemek, sindirim sistemini güçlendirmek, kemik erimesini engellemek, kilo vermeye yardımcı olmak, şeker hastalığı riskini düşürmek, stresi azaltmak, doğmamış bebekleri korumak ve kanseri önlemek olarak sayılabilir.”

Patlıcanın Sağlığa Faydaları Maddeler Halinde

Patlıcanın Besin İçeriği

Patlıcan çok fazla miktarlarda vitamin, mineral ve diğer bileşenlerden içermektedir. Patlıcanın içerdiği bazı vitaminler, folik asit, niasin, prioksidin, riboflavin, tiyamin, A vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini olarak sayılabilir. Patlıcan ayrıca potasyum ve sodyum da içermektedir. Bunlara ek olarak kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez ve çinko gibi mineraller de içermektedir. Patlıcanın en iyi yanı içeriğinde hiç kolestrol barındırmamasıdır.

Kemikleri Güçlendirir

Patlıcan fenol bakımından çok zengindir ve bu da kemikleri sağlam ve sağlıklı hale getirir. Bu fenol içeriği sayesinde patlıcan, kemik yoğunluğunu arttırır ve kemik erimesi veya kemik bozulması gibi sorunların oluşma riskini azaltır. Bunlara ek olarak patlıcan, demir, magnezyum ve kalsiyum mineralleri açısından da zengindir. Araştırmacılar düzenli patlıcan üretimini sağlıklı ve güçlü kemiklere ulaşmak için tavsiye etmektedir.

Sindirim Sistemine Faydalıdır

Patlıcan, sindirim sistemi için çok faydalı olan diyet lifinden bol miktarda içerir. Lif, besinlere fazladan hacim ekleyerek, bağırsak hareketlerini hızlandırır ve atıkların vücuttan daha hızlı ve daha sık atılmasını sağlar. Lif ayrıca daha fazla mide sıvısı salgılanmasını sağlayarak, yemeklerden daha fazla besin edinmeye yardımcı olur. Düzgün bağırsak aktivitesi ve dışkıyı daha kolay çıkartmanın sayesinde, kabızlığı ve diğer sindirim sistemi ile alakalı sorunları yok eder. Yapılan araştırmalar sindirim sistemini güçlendirmek için daha fazla patlıcan tüketmemiz gerektiğini söylemektedir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Patlıcan, hiç kolestrol içermeyen ve çok az kalori içeren mükemmel bir sebzedir. 100 gram patlıcan, 25 kalorilik bir enerji barındırmaktadır. Kilo kontrolünde çok başarılı olması dolayısı ile, patlıcan kilo vermek isteyenlerin diyetlerine eklemesi gereken bir sebzedir. İçerdiği lif, midenizi daha uzun süre dolu tutar, daha seyrek acıkmanızı sağlar ve daha az yemenizi sağlar. Sürekli ve fazla miktarda besin tüketimi obezite gibi sorunlara neden olur. Lifler fazla yemenizi önleyerek, kilo vermenize yardımcı olur. Araştırmacılar kilo vermek isteyenlerin, diyetlerine daha fazla patlıcan eklemelerini önermektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here