PCR Testi

0
99

PCR testi son dönemde koronavirüsle birlikte adından çokça siz ettiriyor. Medyada, televizyonlarda, internette PCR testi adını gören vatandaşlar PCR testi nedir? Ne demektir, neden yapılır gibi soruların cevaplarını araştırıyorlar.

Tıbbi ve biyolojik araştırmalarda uzun süredir kullanılan bu test, her ne kadar koronavirüsle daha çok gündeme gelmiş olsa da farklı hastalıklar için de kullanılabiliyor.

Test, vücuttaki çok az mikrobun dahi tespit edilmesini sağladığı için güvenilir kabul ediliyor. İşte PCR testi hakkında detaylar…

PCR testinde yer alan kısaltmalar, Polymerase Chain Reaction kelimelerinin baş harflerini temsil eder. Covid-19 öncesi tıbbi ve biyolojik araştırmalarda kullanılan Polimeraz Zincir Reaksiyonu testi, aynı zamanda farklı hastalıklar için de kullanılabilir.

Koronavirüs sürecinde vücuttaki virüsün kimliğini gösterir. Ayrıca koronavirüsle mücadele sürecinde kişinin vücudundaki virüsün varlığını, vücudun enfeksiyona karşı nasıl tepki verdiğini de gösterebilir.

Virüsle ilgili belirtiler yaşamayan, semptom göstermeyen Covid-19 taşıyıcılarının tespitinde de aktif görev yapar.

PCR testi, bir tür tanı testidir. Koronavirüs kapsamında virüse karşı RNA’yı gösteren bu test, vücuttaki virüsün kimliğini göstermek için yapılır.

Farklı hastalıklar için de kullanılan PCR testi, vücuttaki çok az miktardaki mikrobun dahi tespitine imkân verir. Aynı zamanda moleküler tanı testi adı da verilen bu test, vücudun enfeksiyonlara yanıt olarak ürettiği antikorları belirlemektedir.

PCR testi nasıl yapılır? Bu testte burun ve boğazdan ucu pamuklu, ince bir çubuk aracılığıyla sürüntü örneği alınır. Doğru şekilde ve doğru zamanda uzman bir hekim ve uzman sağlık görevlisi tarafından alınan örnek, özel bir kaba konulur. Laboratuvarda test kartuşuna aktarılarak belirli işlemlere tabi tutulur.

Kartuşa alınan örnek ardından otomatik olarak filtre edilir. Sonra ultrasonik dalgalarla virüsün DNA yapısı salınır.

Burada PCR ajanları ile DNA molekülleri birbirine karışır. Ardından reaksiyon tüpünde gerçek zamanlı çoğalması ve tanımlaması yapılır. Sonra sonuç aşamasına geçilir.

PCR testi hangi hastalıkların tespitinde kullanılır diye merak edenler için her ne kadar PCR testi adı son dönemde Covid-19 taraması için duyulmuş olsa da sadece Covid-19 için kullanılmaz.

Vücuttaki pek çok virüs, mikrop, parazit veya bakterinin tespitinde, genetik sorunların tespitinde, babalık testlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok hastalık etkeni PCR testi sayesinde hızlı şekilde ve erken dönemde tespit edilebilir.

PCR testi sonucu NEGATİF ise Covid-19 virüs materyali tespit edilememiş demektir. Eğer sonuç pozitif ise Covid-19 virüs materyali tespit edilmiş demektir.

Bu test, laboratuvar şartlarına ve test yoğunluğuna göre 3-4 saat gibi bir sürede sonuçlanabilir. Kimi zaman testin tekrarlanması gerekebileceğinden test sonucu süresi 1 güne kadar çıkabilir.

PCR Testinin Avantajları ve Detayları

PCR testi koronavirüsle mücadele kapsamında ve virüs tespitinde pek çok avantaja sahiptir. PCR Testi https://tetralaboratuvar.com/ gibi Laboratuvar veya Sağlık bakanlığınca yetkilendirilmiş kurumlar tarafından yapılıyor.

Bu yüzden testin popülerliği artmış, tüm dünyada yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu noktada bazı avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • PCR testi sayesinde koronavirüs olan kişiler ve taşıyıcılar tespit edilir.
  • Koronavirüse yakalananların izolasyonları dağlanır. Bu da salgının kontrol altına alınmasına büyük pay sahibi olur.
  • PCR testi çok kısa sürede sonuçlandırılır.
  • PCR testi için kan alınmadığı için ağrısız, sızısız yapılır.

Elbette PCR testi, koronavirüs için kullanılan tek teşhis yöntemi değil. Bu yüzden de akıllara PCR testinin güvenilir olup olmadığı gelebilir. PCR testi, son derece güvenilir bir yöntemdir.

Özellikle de koronavirüste belirti göstermeyen taşıyıcıların belirlenmesinde bu testin önemi çok fazladır. Malum olduğu üzere sürecin başından bu yana en büyük sıkıntı taşıyıcılardır.

Çünkü hastalık, kimi zaman sinsice ilerliyor. Kişi virüslü olduğunun farkına bile varmıyor. Bağışıklık sistemi güçlü olduğu için virüs, o kişinin bünyesinde belirtiler göstermiyor; fakat aynı kişi taşıyıcı olarak temas ettiği her yerde kişilere virüs bulaştırabiliyor.

Bu yüzden koronavirüs belirtileri göstermediği halde taşıyıcı olan kişilerin tespit edilip karantinaya, izolasyona alınmaları salgının yayılma hızını düşürüyor.

PCR testi tam da bu noktada salgının kontrol altına alınması için bir önlem yolu belirlemeye yarıyor.

PCR testinin yapılmayacağı kişi yoktur. Talep eden herkese PCR testi yapılabilir. Bununla birlikte Covid-19 belirtileri taşıyan kişiler en sık PCR testi yapılanlardır.

Belirtileri olmayanlara da rahatlıkla test yapılabilmekte, sonuca göre icabında salgının yayılmasına yönelik plan oluşturulabilmektedir. Test yapılan hastaların durumlarına göre üst solunum yolundan ya da alt solunum yolundan örnek alımı yapılmaktadır.

PCR testi yapılırken son derece hassas olunması gerekir. Test için örneğin doğru zamanda, doğru biçimde alınması gerekir.

Alınan örnek hijyen kuralları çerçevesinde laboratuvara gönderilmeli, bütün sağlık önlemlerinin test sırasında uygulanmasına azami dikkat gösterilmelidir. Aksi taktirde testin sonuçlarında hatalar olabilir. Ya da örnekten virüs bulaşabilir.

Son dönemde en çok adı duyulan testlerden birisi de hızlı tanı testleridir. Covid-19 hızlı tanı testleri kullanımı pratik ve çok yaygın olduğu için medyada da yoğun şekilde yer alıyor.

Bu yüzden de Covid-19 ile alakalı testler söz konusu olduğunda en çok akla gelen test yöntemi oluyor.

Her ne kadar hızlı tanı testlerinde koronavirüs açısından hızlı sonuç almak mümkün olsa da bu testler PCR testleri kadar güvenli olmamakta, güvenilirlik seviyesi daha düşük olmaktadır. Hızlı tanı testlerinde 5-6 testi negatif çıkan bir kişinin 7., 8. Testi pozitif çıkabilmektedir.

Bu tür örnekler mevcuttur. Bu yüzden koronavirüs belirtileri görülen hastalara hızlı tanı testleri uygulansa da PCR testi ile teyit alınması gerekmektedir. Bu noktada gerekirse akciğer tomografisi yapılmalı ve hasta izole edilmelidir.

PCR Testi Yapan Güvenilir Yerler

Genetik hastalıklarda, prenatal tanılarda, koronavirüste, adli tıpta, kanser araştırmalarında, babalık testlerinde, HIV’de, DNA analizinde, Hepatit B’de ve daha pek çok virüsün, bakterinin ve parazitin teşhisinde PCR testine başvurulmaktadır.

Eğer PCR testi koronavirüs için uygulanır ve sonuç pozitif çıkarsa testi yapılan kişi, hastalıkla enfekte olmuş demektir. Bu durumda kişi ve çevresindekilerin izole edilmesi, bu sayede koronavirüsü başkalarına bulaştırma riskinin azaltılması gerekmektedir.

PCR testi söz konusu olduğunda adı fazlaca anılan bir diğer test de antikor testidir. Antikor testleri pek çok alanda kullanılır. Özellikle normale dönüşe hazırlanan işyerlerinde antikor testlerine talep oldukça fazladır.

Bankalar, fabrikalar, okullar, zincir marketler, restoranlar gibi yerlerde personellerin işe dönüşü öncesi antikor testi talep edilmektedir. Antikor testi sayesinde yaşlılar, kronik rahatsızlığı alanlar gibi risk gruplarında enfeksiyonun ağır seyretme riski olan bireyler koruma altına alınabilir. Pozitif çıkanlarsa faz 1 süresini tamamlayabilir. Antikor testlerinin performansı özgüllük ve duyarlılık oranına göre değerlendirilir.

PCR testi ve diğer koronavirüs testlerinden doğru sonucu almanın en temel koşulu, testin güvenilir yerlerde yaptırılmasıdır. Mutlaka testin Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş hastanelerde yapılması gerekir. Bu testler sayesinde virüsün tanı aşaması ve kişinin virüse bağışıklık kazanıp kazanmadığı ortaya konulur.

PCR testi konusunda hassasiyetle çalışan, tam donanımlı hastanelerden birisi Hisar Hospital’dir. Hisar Hospital en modern teknolojilere sahip laboratuvarlarda testleri yapmakta, örnekleri en iyi şekilde muhafaza etmekte ve en hızlı sürede sonuçlandırmaktadır. PCR testi ile birlikte lgM ve lgG antikor testleri de hastanede yapılabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here