Plasenta Previa Totalis Marginalis Marjinal Nedir

0
75

“Plasenta, anne ve bebek arasında kan alışverişini sağlayan, bebeğinizi besleyen organdır. Plasenta previa, plasentanın rahim ağzını kapatmasına denir. Bu durumda plasenta rahim içinde normal yerinde değil, rahim ağzına yerleşir.”

Plasenta previa, anne rahmindeki bebek ile gebe arasında ilişkiyi sağlayan ve “bebeğin eş kısmı” olan plasentanın, bebek ile doğum kanalının arasında olması (yani doğum kanalını kapaması) durumudur. Plasenta, rahim ağzının yakınındadır. Plasenta previa gebelikle %2 oranında rastlanır ve bu durum gebeliğin 20. haftasında ultrason ile fark edilebilir.

Plasenta Previa (Plasentanın Rahim Ağzını Kapatması)Nedir?

Plasenta previa plasentanın, rahim ağzını kapattığı bir gebelik problemidir. Plasenta previa, plasentanın, bebeğin doğum kanalı olan rahim ağzını kapatacak şekilde, rahmin aşağısında yerleşmiş olmasıdır. Plasenta, rahmin iç şeklini alan dairesel bir organdır. Gebelik boyunca, anneden bebeğe oksijen akışını sağlar. 

Normal bir gebelikte, plasenta; rahmin üstünde rahim kapağından uzaktadır. Ama eğer Plasenta Previa dediğimiz sorun varsa, plasenta rahimin aşağı taraflarında ve rahim ağzına bitişik bir yerde veyahut rahim ağzını kaplamış vaziyettedir. Gözleme şeklindeki plasenta normalde rahmin üst kısmındadır ve bebeğe göbek bağı aracılığıyla besin taşır.

Eğer gebeliğin daha başlarında plasenta previa sorunu varsa, bu durum sorun teşkil etmez. Ancak gebeliğin sonlarında plasenta hala rahim ağzına yakınsa, erken doğuma yol açacak kanama gibi problemlere yol açacaktır. Doğum esnasında da plasenta previa durumu varsa, sezaryen doğum söz konusu olabilir.

Plasenta Previanın Oluşum Türleri Nelerdir Plasenta Previa Totalis Marginalis (Marjinal) Nedir  ? 

Plasenta rahim ağzına yerleşmesine plasenta previa denir. Plasenta rahim ağzını (serviks) tamamiyle kapatmışsa Total; kısmi olarak kapatmışsa Parsiyel; plasenta rahim ağzına yakın ama kapatmıyor ise Marjinal Plasenta Previa olarak adlandırılır.

Gebelikte Plasentanın Görevleri Nelerdir?

Plasenta Previanın Yaşanma Sebepleri Nelerdir?

Doktorlar, nelerin plasenta previaya yol açtığı konusunda henüz kesin bir sonuca varamamışlardır. Ancak bazı şeyler Plasenta Previanın oluşma ihtimalini arttırıyor olabilir. Bunlar risk faktörü olarak adlandırılır.

Plasenta previa olmanıza neden olabilen risk faktörleri şunlardır;

Plasenta Previanın Belirtileri Nelerdir?

Doktor ultrasona bakıp sorun olduğunu anlayana kadar, annenin plasenta previa problemi olup olmadığını anlaması mümkün olabilir.  Gebelikte plasenta previanın en önemli belirtisi; vajinal kanamaların yaşanmasıdır. Kanamalar, parlak kırmızı renkte olabilir ve her zaman olmamakla birlikte ara ara olup birkaç hafta sürebilir. Hamile kadınların plasenta previa yaşadıklarını gösteren bazı belirtiler şunlar olabilir :

Plasenta Previanın Tedavisi Nedir, Plasenta Previa İle Doğum Yapanlar Var mı?

Eğer plasenta previa sorunu yaşanırsa, sorunun ilerlediği devrede bebeği sezaryenle almak durumunda kalınabilir. Eğer bu sorun çok ilerlememişse yani 1- 2 şiddetindeyse normal doğum yapılabilir ancak, sorun ilerlemiş 3-4 şiddetindeyse sezaryen ameliyatı gerekli olacaktır. Eğer doğum başlamazsa, anne adayı doğuma hemen alınamayabilir. Ancak, bebek daha büyümüş haldeyken 38. hafta civarı doğuma alınacaktır. Eğer 38. haftadan öncesinde doğum başlarsa , acil sezaryene ihtiyacınız olabilir. 4 şiddetli bir plasenta previada anne, ilk kanamadan hastaneye yatırılıp ve geri kalan sürede doğum zamanını bekleyecektir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here