Rusya Krizi Piyasalara Etkileri

0
167

Dün günü yükselişle kapatan BIST  dış borsalardaki düşüş nedeni ile bu sabah güne düşüşle başladı. FED in faiz arttIrımı sonrasında sert satışlar tüm piyasalara hakim oldu.Yurt içindeki BORSA HABERLERİne gelince yükseliş eğilimi gösteren borsa günü satışlarla kapattı.FED in faiz artırımı sonrası küresel piyasalarda da belirsizlikler gözlenmekte.

Özellikle gelişmekte olan ülkelerde faiz arttırımı devam etmekte.Yurt içinde Merkez Bankası üzerinde oluşturulacak baskıya dikkat  edilmesi gerekiyor.FED in faiz arttırımı kısa vadede belirsizliği azaltmış görünse de ileri zamanlarda nasıl etkilere yol açacağı merak konusu.Nitekim dünkü borsa eğilimi yurt dışı piyasalarda iyimserlikle karşılandığı gibi BIST tarafından da yükselişi destekleyen bir unsur oldu.Bugün yurt içi  borsa seyrini etkileyecek TCMB beklenti anketi açıklanacak buna karşılık yurt dışında önemli belirleyici bir etken bulunmamakta.

Borsalardaki başta dolar olmak üzere döviz kurlarını da etkidi.

FED in kararı sonrası BIST 100 endeksinde yükseliş eğilimi görülse de dünü kar satışları ile kapatmış olması kazançların bir kısmının  da silinmesine sebep oldu.Gelişmiş ülke endekslerinde görülen sert satış baskısı büyük olasılıkla bügün BIST 100 endeksini etkileyecek gibi görünmekte.

Güncel konuların yanında son günlerde yaşanan  Rusya –Türkiye arasında geçen uçak krizinin yol açabileceği sorunlarda bugün ve uzun vadede etkili olabilir

Geçmişe dayalı ortak çıkarlarımız bulunan ve geçmişten gelen Türkiye Cumhuriyetleriyle Özbekistan Azerbaycan Kazakistan la bağlarımız mevcut olan, buna dayalı turist gelişinin ciddi oranda azalması ve doğalgaz sorunuyla birlikte RUSYA- TÜRKİYE  krizi   Türk Para değerinin düşmesi ve borsanın dibe vurmasını her gün bir tık ilerleyerek izleyeceğimizi  göstermektedir.

Bugün de BIST 100 endeksini  etkileyen en önemli gelişmelerden biri de FEDin 10 yıl aradan sonra yapmış olduğu 25 puanlık artışla 0,50 lik faiz artırımı olmuştur. 2010 yılından bu yana 0,25 olan faiz oranını direnci arttırmak amacıyla 0,25 puan artırımıyla 0,50 çıkarmasının etkilerini önümüzdeki günlerde gerçek anlamda göreceğiz.

FED açıklamasından sonra geçtiğimiz hafta dolar kuru düşüş gösterirken, bu hafta Merkez bankasının açıklamasıyla tekrar yükselmeye başladı.

Merkez bankasının sıkı bir direnç göstermesiyle doları 2,90 altında bırakması mümkün görülmektedir.

Merkez Bankası FED in  adımıyla

Odeabank ‘ın Ekonomik Araştırmalar ve Stratejik Planlama Direktörü Ali Kırali, raporda yer alan değerlendirmesinde, Fed in kararı sonrasında piyasadaki  belirsizliğin azaldığı piyasanın olumlu yönde ilerleyeceğine işaret ederek, “Bu çerçevede, gelecek hafta ile birlikte Merkez Bankasının da ‘normalleşme yol haritasında’ ortaya koyduğu politikaları hayata geçirmeye devam edeceğini düşünüyoruz” diye belirtmiş olup vr düşünce ile fazi oaranlarında daralmaya gidilebileceği düşüncesi de ortaya çıkmıştır.

2015 yılının son günleri yaşadığımız şu günlerde ülkemiz için siyasi anlamda yaşanan çalkantılı zamanlar ekonomiyi de ciddi anlamda sekteye uğratmıştır.2015 yılının ilk aylarında merkez bankası tartışmaları sonraki 7 haziran seçimleri,koalisyon oluşturulamaması en son olarak 1 Kasım seçimleri ile tek partinin iktidarı kazanmış olması rahatlama yaşanmış bunu üzerine Rusya ile kriz baş göstermiştir.İlerideki günlerin daha olumlu gelişmelere gebe olması hepimizin en büyük beklentisidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here