Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir Durdurulur?

0
107

Güzel, gür ve bakımlı saçlara sahip olmak kadın erkek herkesin hayalidir. Maalesef bu çoğu zaman mümkün değildir. Hatta stresten, yetersiz beslenme, vitamin eksikliğine kadar çeşitli nedenlerden dolayı saçlarda dökülme meydana gelebilir. Bu makalemizde saç dökülmesini durduran evinizde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerden bahsedeceğiz.

Soğan Suyu

Soğan suyu saç dökülmesi için en etkili ve en güzel doğal yöntemlerden birisidir. İçerdiği sülfür sayesinde saç köklerini canlandırarak yeni saçların çıkmasına yardımcı olur.Sülfür saçın temel yapı taşlarındandır.  Sağlıklı kolejen ve keratin için gereklidir. Soğanda; birçok amino asit, protein yapı taşları, sülfür bileşikleri, sayesinde amino asit içeren keratin proteinleri vardır.

Çalışmalar, soğanın saç dökülmesi tedavisinde çok yararlı olduğu yönündedir. Soğan saç dökülmesi yanında, saçta enfeksiyon ve erken beyazlama gibi problemler için de yardımcıdır. 2002’de Dermatolojik Dergisinde yapılan küçük bir araştırma sonucunda; Saçkıran hastalığı olan insanlarda 2 ay boyunca günde 2 kez saçlarına soğan suyu sürdüklerinde önemli ölçüde yeniden saç çıkışı görülmüştür. Sonuçlar erkeklerde kadınlara göre daha iyidir. Bu yöntemle saçlarda daha parlak ve pürüzsüz bir görüntüyü eklenecek biraz bal ile elde edilebilir. Bal antioksidan ve nemlendirici özellikler ile doludur. Soğan suyu saç dökülmesini durdurmak için şöyle kullanılabilir;

Sarımsak

Saç dökülmeleri birçok insanın mustarip olduğu bir konudur. Sarımsak ise saç dökülmesini durduran en önemli besinlerden birisidir. İçeriğinde bulunan allicin denilen bileşikler sayesinde hemoglobin dolaşımını arttırarak kafa derisinde saçların yeniden çıkmasını sağlar. Sarımsak aynı zamanda yüksek oranda bakır içerdiğinden saçların daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Sarımsak saç dökülmesi için nasıl kullanılır?

İhtiyacınız olan malzemeler: 8 diş sarımsak ve bir yemek kaşığı bal.

Isırgan Otu

Isırgan otu saç dökülmesi için kullanılan en eski yöntemlerden birisidir. Yalnızca saç dökülmesi ile mücadele etmez aynı zamanda saçların yeniden çıkmasını sağlar. Isırgan otu yaprakları silika ve sülfür açısından zengindir. Bunlar da saçları daha parlak ve daha sağlıklı yapar. Saç dökülmesi için ısırgan otu nasıl kullanılır?

Zeytinyağı

Saç dökülmesinin çeşitli sebepleri vardır. Zeytinyağı birçok faydasının yanında aynı zamanda saç çıkışını sağlar, saç dökülmesini engeller ve saç derisini sağlıklı tutup kelliği önleyip ve saçların yeniden kazanılmasını sağlar. Zeytinyağının içinde bulunan A ve E vitaminleri saçların güçlenmesi için çok önemlidir. Zeytinyağının saç derisine sürmek saçları bu vitaminlerle besler ve saç köklerinin canlandırılmasına yardımcı olur.

Saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden birisi dihidrotestesteron üretimidir. Bu hormon, saç köklerini azaltarak güçsüz yapar ve saç dökülmesine yol açar. Zeytinyağının düzenli kullanımında bu hormonun üretimi engellenmiş olur ve saç dökülmeleri azalır. Saç derisine zeytinyağı uygulandığında, bu hormonun salgılanması azalttığından saçların dökülmesini engellemiş olur. Aynı zamanda zeytinyağı antioksidan, antibakteriyel ve mantar karşı özelliklerle doludur ve saç derisi dostudur. Saç dökülmesi ve saç derisinde pul pul görüntüyü azaltır.

İhtiyacınız olan malzemeler: 2 yumurtanın beyazı ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı, saç bonesi

Badem Yağı

Badem yağı saç için sağlıklı olan omega-3 yağ asitlerini, E vitaminli magnezyumu ve fosfolipid içerir. Badem yağı kullanmak saçları besler ve güçlendirir. Aynı zamanda badem yağı saç dökülmesi ve zarar görmüş saçlar için de iyi bir tedavi yöntemidir.

Badem yağının saçlara faydası çoktur. Bu da içerdiği iltihap sökücü özelliklerle ve özellikle Omega 6, Omega 3, Omega 9 yağ asitleri ile zengindir. Aynı zamanda antioksidan özellikler içeren E vitamini ve magnezyum içerir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here