Şahin Bey

0
6

Türk asker Şahin Bey… Şahin Bey kimdir? İşte Şahin Bey’in biyografisi

Şahin Bey, 1877 senesinde Gaziantep’in Bostancı mahallesinde dünyaya geldi. Babası Abdullah Efendi, annesi Ayyuş Hanım’dır. Küçük yaşta babası vefat ettiğinden dayısı tarafından büyütülmüştür.

1902 senesinde Zeynep adlı bir kadınla dünya evine girmiştir. Bu evlilikten Hayri ve Mehmet Sait isminde iki oğlu olmuştur.

1899 senesinde Yemen’e asker olarak giden Şahin Bey burada başçavuşluğa kadar yükseldi. 1911 senesinde Trablusgarp Savaşı’na gönüllü olarak katıldı. Daha sonra Balkan Savaşları kapsamında Çatalca cephesinde görev aldı.

I. Dünya Savaşı sırasında Galiçya Sina cephelerinde vazifesini yaptı. Buradaki başarılarından dolayı Mülazımı sani rütbesi aldı. 1918 senesinde İngiliz güçlerine esir düştü. 1919 senesi sonlarına kadar esir tutulduktan sonra Mondros Ateşkes Anlaşması’yla serbest bırakıldı. Aynı sene Harbiye Nezareti tarafından Birecik Askerlik Şubesi Başkanlığı vazifesine tayin edildi.

Bu görevine gitmeden Antep Heyet-i Merkeziyesi’ne başvurdu ve heyet tarafından Kilis-Antep yolu Kuvayi Milliye komutanlığına getirildi.

Şahin Bey, Kilis-Antep yolunun savunmasını üstlenerek milis güçlerini organize etti. Antep Savunması kapsamında Fransız güçlerine karşı mücadeleye başladı. 1920 senesi Şubat-Mart ayı başlarında düşman askerlerinin Antep üzerine yaptığı sevkiyatlarını durdurmuş ve bu güçleri geri çekilmeye zorlamıştır.

24 Mart‘ta kalabalık bir Fransız gücü Urfa’ya harekata geçmiş, fakat milis güçleri tarafından konvoyun ilerleyişi durdurulabilmiştir. Ancak Fransızların takviye birlikleri ve ağır ateş gücü sonucu Şahin Bey ve birlikleri geri çekilmek zorunda kalmıştır.

Şahin Bey, 28 Mart 1920 günü kendi komutası altındaki birliklerce tutulan Elmalı köprüsünde meydana gelen çarpışmada yaşamını yitirmiştir.

Asıl adı Mehmet Sait olmakla birlikte, Urya yolunda gösterdiği kahramanlıklarından dolayı kendisine “Şahin Bey” lakabı takılmıştır. Antep Savunması’nda üstün yararlılıklar göstermesi nedeniyle Şahinbey ilçesine ismi verilmiştir.

Yaşamını yitirdiği Elmalı köprüsü yakınlarında, Gaziantep-Kilis karayolunun 28. kilometresinde anısına anıt mezar yaptırılmıştır

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here