Samsung Galaxy 3 Kullanımı Sorunlar ve Çözümleri

8
205

Samsung Galaxy 3 aldınız ve kullanım konusunda ciddi sorunlar yaşıyorsunuz, ayrıca telefonunuzda çözemediğiniz bazı basit kullanım hataları veya sorunlar var. Veya Samsung Galaxy 3’ü verimli kullanamıyorsunuz. Şayet bu cümleler durumunuzu özetliyorsa bu ve bundan sonra yazacağımız yazıları mutlaka okuyun.

İsterseniz en baştan başlayalım. Samsung Galaxy 3 almaya karar verdiniz ve ürününün elinizde olduğunu varsayalım. İlk yapmanız gereken şey ürünü test etmeniz.

*#0*# kodunu tuşlamak suretiyle  LCD TEST menüsü altında;

-red
-green
-blue
-Receiver(White)
-vibration(Black)
-dimming
-megacam
-sensor
-touch
-sleepmode
-SPEAKER
-Sub Key
-Front cam

ve bunlarla birlikte ürünün diğer fonksiyonlarını test edin. Yukarıda belirttiğimiz kodları tek tek girmek suretiyle cihazınızın ekranında ölü piksel olup olmadığını öğrenin.
1. Hayatımda ilk defa Android telefon kullanıyorum, bu yüzden bir çok terimi bilmiyorum. Samsung Galaxy 3 le alakalı bilmem gereken en temel terimler nelerdir?

Şayet Android işletim sistemine sahip bir cihazı ilk defa kullanıyorsanız, Rom, Root, Custom Rom gibi terimler kafanızı karıştırabilir, buda doğal bir durum. Bütün bu terimlerin ne işe yaradığını, hangisi ile ne yapabileceğinizi bilmiyorsanız yazıyı okumaya devam edin. Yazıyı tamamen okuduktan sonra cihazınızı maksimum seviyede kullanacak ve bazı sıradan sorunlar kendiniz halledeceksiniz.

Telefonunuzu aldığınızda ilk yapmanızı önerdiğim şey, cihazın arayüzüne alışıncaya kadar cihazı kurcalamanız. Böylece bazı basit işlevlere aşina olacaksınız. Cihazı kurcalamaya korkmayın çünkü zaten firmware yüklemek zorundasınız ve cihazın içindekileri sileceksiniz. Öncelikli olarak yapmanız gereken şey cihazınızın versiyonunu öğrenmek. Ayarlar, Hakkında kısmından  (Build number, yani Yapım Numarası bölümünde yazan I9100XXKG1 şeklindeki kod size ait versiyonunuzdur.

ROM, Kernel, ROOT terimlerini ayrıca açıklayacağız.

2. Samsung Galaxy S3 USB Depolama Moduna Kısa Yoldan Nasıl Alabilirim? 

Yapmanız gereken şey, telefonunuzu USB ile direk bilgisayara bağlayıp,  en üst kısımdaki  bildirimler barını aşağıya doğru çekin, bu işlemi yapınca depolama birimi uyarısı göreceksiniz, bu uyarıya tıklayın, ve USB depolama birimini açın yazısına tıklayın.

3.Samsung Galaxy S3’te tethering (İnternet Paylaşımı) nasıl kullanılır? 

Samsung Galaxy 3 internet paylaşımı için yapmanız gereken işlemler;  Ayarlar > Kablosuz özelliği ve ağlar > Taşınabilir Wi-Fi alanı kısmından internet paylaşımını kullanabilirsiniz.

4. Samsung Galaxy S3’de GLONASS GPS ne anlama gelir? 

Bu özellik ilk defa Samsung Galaxy 3’de kullanılmıştır.  GLANASS GPS  uydulara çok kısa sürede bağlanmayı sağlayan bir GPS teknolojisidir. Samsung Galaxy 3 piyasada en iyi GPS performansına sahip telefondur desek abartı olmaz.

5.Samsung Galaxy S3’de neden 1 GB RAM’ in tamamını göremiyorum? 

Bu soruyla yüzlerce defa karşılaştık. Farklı bir başlık altında geniş açıklama yapmak gerekebilir.Fakat bunun için endişelenmeniz yersiz . Çünkü,RAM’ın bir kısmı GPU’ya  sunulduğu için ve Görev Yöneticisinde görünmez.

6. Samsung Galaxy S3’d Google Müzik oynatıcısı nerede? 

Google müzik oynatıcısı stok romlarda yüklü gelmez. Bunun yerinde TouchWiz’ in yani telefonun kendi oynatıcısı bulunur. Google müzik oynatıcısına Android Market’ ten ulaşabilirsiniz.

7. Samsung Galaxy S3’de Kurtarma için girmem gereken şifre nedir? 

Kurtarma için girilen şifre Ekran şifresiyle aynıdır.

8. Samsun Galaxy 3 Hafızası 16 GB denildi ama  neden o kadar göstermiyor? 

Cihazınız 500 MB civarında bir alanı sistemin yazılımları için kullanır. Aynı şekilde, 2 GB gibi bir alanı da cihazdaki  uygulamalarınız ve onların veri depolamaları için kullanır. Eksik görünmesinin nedeni budur.

9. Samsung Galaxy S3’de kamera sesini nasıl kapatabilirim? 

Şayet Root yetkiniz var ise system/media/audio/ui klasöründeki (shutter sound) olan dosyasının uzantısını .ogg.bak olarak değiştirmeniz gerekiyor.  Bu işlemden sonra kameradan çıt çıkmaz.

10. Samsung Galaxy S3’de Orijinal olan ekran kilidi resmini değiştirebilirmiyim, nasıl değiştirebilirim? 

Değiştirebilirsiniz. Bunun için, normal arkaplan olarak seçin ,ve daha sonra  resim olarak kaydedin, ekran kilidi arka planı olarak seçin.

11- Samsung Galaxy S3’de çözümsüz kronik sorun var mıdır? 

Şimdiye kadar Samsung Galaxy 3’de çözümsüz her hangi bir sorunla karşılaştığımızı söyleyemeyiz.

Updated : 16 .10 2012

12. Samsung Galaxy S3′ e takılacak maksimum hafıza kartı ne kadar olabilir?

Öncelikli olarak  64 GB hafıza kartı almaya karar verdiğinizde  class numaralarına özellikle dikkat edin. Class numaraları 2,4,6,8 ve 10 şeklinde sıralanmaktadır. Burada bir not olarak, Class 10’un en iyisi olduğunu söylememiz gerekir. Yalnız, class derecelendirmesi bütün markalarda  aynı ölçüde değildir. Mesela, Sandisk class 2 bir kart Kingston class 4 bir karttan daha iyidir.

13- Samsung Galaxy 3G mi , Wi-fi mi daha az pil tüketir?

Wifi ağı, mobil ağa göre haliyle çok daha az  pil tüketmektedir. Bu yüzden ev  ve iş gibi sürekli wi fi bulunan yerlerde, wi fi açarsak arka plan senkronizasyonlar dahil her türlü data transferini wi fi üzerinden yapacaktır ve bu daha az pil tüketmemizi sağlayacaktır.

14. Samsung Galaxy 3’e oyun ve program nasıl yüklenir?  Android Market’teki ücretli uygulamaları indirebilmek için ne yapmam gerekir? Samsung Galaxy 3’e oyunu indirdim fakat cihaz hala dosya indirmemi istiyor? SD kart dosyaları içeren oyunlar/uygulamalar nasıl yüklenir?

Android Market’te farklı uygulamalar  tamamen ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmaktadır.Söz konusu ücretsiz uygulamalara Google hesabı açarak sahip olmanız mümkün.

Fakat, Android Market‘de ücretli olan uygulamaları indirmek istiyorsanız Black Market ve Applanet adlı market programlarını cihazınıza yüklemeniz yeterlidir.

Yüklemek istediğiniz muhtelif oyunlar beraberinde SD kart dosyaları da bulundurur, özellikle de Gameloft oyunları. Genelde boyutu düşük bir APK dosyası bulunur. Bu APK dosyasını internette aratarak bulun ve  telefonunuza kopyalayın. Şayet telefon üzerinden APK dosyası telefona kurulursa oyun/program yüklenmiş olur. Oyunu açtığınızda büyük  boyutlu veri indirmek için izin isteyecektir. Wi-fi ile indirdikten sonra oyununuz açılacaktır. Şayet telefondan indirme imkanınız  yoksa söz konusu  oyunun SD kart dosyalarını bilgisayarda internette aratıp bulabilirsiniz. Ve bulduğunuz SD kart dosyalarını cihazınızda gereken yere kopyalayabilirsiniz. Bahsettiğimiz  SD dosyalarını cihazda istediğiniz yere kopyalama yapamazsınız. Dosyaları indirdiğiniz yerde nereye kopyalamanız gerektiği yazar. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra oyununuz açılacaktır. Gameloft oyunları için varsayılan dosya yolu SD/Games/Gameloft dur, bunuda bir bilgi olarak not edin.

15. Samasung Galaxy 3 Telefondaki medya içeriğini DLNA destekli TV’de nasıl izleyebilirim?

Öncelikle cihazınız ve TV’niz aynı Wi-fi ağına bağlı olmalıdır. Cihazınızdan Allshare uygulamasını açın. Allshare uygulamasını açtığınızda cihazınız otomatik olarak arama yapmaya başlayacaktır. TV listede çıktığında tıklayın. Cihazınıda tıklama yaptıktan sonra TV’de bir uyarı çıkacak. Telefonun TV’ye bağlanmasına izin verdikten sonra medya içeriğini kontrol edebilirsiniz. Bu özellik bazı TV’lerde DLNA olsa bile çalışmayabiliyor. DLNA destekli ve Allshare özellikli bir Samsung TV’niz varsa kesin sonuç alırsınız. Görüntüde asla bir takılma,atlama olmuyor. Öte yandan TV’nize bir DLNA kablosu alarak ta bu özelliği kullanabilirsiniz. Veya HDMI kablosu satın alarak kabloyla izleyebilirsiniz.

16. Samsung Galaxy 3’de  GPS bağlanmıyor ya da geç bağlanıyor?

Samsung Galaxy 3’de yaptığınız bağlantı açık havada 5 dk kadar sürüyor, fakat daha sonra yaptığınız bağlantılar bu kadar sürmüyor. Fakat, bazıları evden veya kapalı mekanlardan  GPS bağlantısı kurmaya çalışıyorlar bu yüzden de sorun yaşıyorlar.GPS GSM bir naten sinyali mantığıyla çalışmamaktadır, gök yüzündeki uyduyu görerek çalışmaktadır, işte bu yüzden kapalı alanlarda kurulmak istenen bağlantılar genelede başarısız sonuçlanıyor. Kapalı alanda bağlantı yapmak isteyenlerin en azından pencere kenarlarında bağlantıyı kurmaya çalışmaları bir nebze sorunu çözebilir.

17. Samsun Galaxy 3 GPS bağlantı hızını arttırabilirmiyim, bunu nasıl yaparım?

Her şeyden önce cihazın Root’u olması gerekmektedir.Sonra root explorer programını kurduktan sonra gerekli izinleri vererek etc klasörünün içinde bulunan gps.config dosyasına uzun basarak  burada Open With seçerek açılan listeden Text Editor seçiyoruz. Karşımıza 9-10 satırlık text çıkacak.

En üst satırda bulunan
NTP_SERVER=buraya.pool.ntp.org
bölümünde buraya yazdığım kısmı silip sadece tr yazıyoruz. Yani NTP_SERVER=tr.pool.ntp.org  şeklinde olması gerekmektedir.
Devamında, Kaydet  sorusuna EVET deyip çıkacaksınız  bütün işlem bu kadar

NOT: Şayet, yazıyı değiştirme ve kaydetmede problem yaşıyorsanız CF Root programının sağ üst köşesindeki “Mount R/W” ayarlarını değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.

18. Galaxy 3 Cihazımla Samsung marka Wi-fi destekli televizyonumu kumanda edebilmek yani telefonu kumanda olarak kullanabilmek istiyorum. Nasıl yaparım?

Bunun için, Marketten Samsung Remote isimli programı indirin. TV ve cihazın aynı ağa bağlı olduğundan emin olun. Cihazınıza indirdiğiniz programı açın. Refresh’e basın. Cihazınız TV’yi bulacak. Dokunun. Daha sonra TV ekranında bir uyarı görünecek. Bu gelen uyarıya izin ver diyin. Bir kere izin verdikten sonra bunu tekrar  sormayacaktır. Bu aşamadan sonra cihazınızı artık kumanda olarak kullanabilirsiniz. Zaten bu işlemden sonra TV’nin kendi kumandasını bir kenara atacaksınız, çünkü. Samsung Remote’un  kendine has çok hoş  bir tasarımı, kullanışlılığı ve fonksiyonları var ki şaşırıp kalacaksınız.

19.Samsung Galaxy 3 ‘de  OTG ne anlama gelir? OTG nasıl kullanılır? Bu telefona harici harddisk, USB, gamepad bağlanabilir mi?

OTG cihazınıza  harici harddisk, flash disk USB bağlamanızı ve bu bağlantı sonucunda veriyi görebilme imkanı sağlar. Bu, cihazı diğer cihazlardan ayıran en önemli özelliklerden birisidir. Seyahat esnasında  yanınıza aldığınız harddiskinizi telefonunuza takıp istediğiniz formatta video veya müzik dosyanı açabilir ve yolculuğun keyfini çıkarabilirsiniz. Söz konusu özelliği kullanabilmeniz için bir aparat almanız lazım

Updated 17 Ekim 2012

8 YORUMLAR

  1. slm samsung s3 te yüklemeleri otomatik yapsın istemiyorum internet paketim çok çabuk bitiyor böyle bir menü yokmu?
    indirirken bütün hepsine otomatik yükleme seçmişim nasıl iptal edebirilim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here