Schengen Vizesi Nasıl Alınır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

0
62

Birleşmiş dünya, zaman içerisinde ulaşılması gereken bir siyasi hedef olarak filizlenmiş eski ve köklü bir düşüncedir.

Milletler arasında bu türlü bir kapsayacılığın, dünyanın genelinde yaşanan birçok siyasi sorunun üstesinden geleceği bir tür dünya insanı olabilmeyi sağlayacağı düşünülür. Avrupa’ nın kültürel ve 2. Dünya savaşı sonrasında ekonomik olarak güçlenen Fransa ve Almanya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg gibi ülkelerinin, sınırlarını birbirlerine açmak konusunda başlattığı çalışmalar, 1985 yılında Lüksemburg’ a bağlı, günümüzde 600 nüfusa sahip olan Schengen isimli köyde imzalanan bir antlaşmayla nihayete erer.

Elde edilen sonuçların düşünülenden daha iyi bir çerçeveye sahip olması zaman içerisinde Avrupa Birliği’ ne üye olan ve az sayıda üye olmadan Schengen Bölgesi diye bilinen bir bölgenin oluşmasını sağladı. Hemen Avrupa’ nın tamamını kapsayan Schengen Bölgesi, Shengen vizesi ülkeleri olarak da bilinen 27 ülkeden oluşuyor ve alınan bir Schengen vizesiyle bu ülkelerin tamamına giriş yapılabiliyor.

Schengen Vizesi Ülkeleri Hangileri

Yaklaşık 400 milyon olan nüfus oluşturan 26 ülkeden oluşan Shengen vizesi ülkeleri, sınırların tamamen kalkmış olduğu bir Avrupa coğrafyasının oluşmasını sağlıyor. Shengen vizesi ülkeleri 22 tanesi Avrupa Birliği üyesi, 4 tanesi Avrupa Birliği’ ne üye olmayan 26 ülkeden oluşuyor.

Schengen Vizesi Ülkeleri

Schengen vizesi, Avrupa Birliği’ nin 27 üyesinin 22 tanesi ve yanı sıra Birlğe üye olmayan 4 ülkeden oluşan 26 üyeli Schengen Bölgesinde serbest dolaşım hakkına sahip olmanızı sağlıyor.

Yanı sıra Schengen Antlaşmasına dahil olmayan 4 ülke deNorveç, İzlanda, İsviçre ve Lihtenştayn Schengen Bölgesine dahiller. Avrupa Birliği’ nden ayrılma kararını yeni alan İngiltere ve diğer bir Avrupa ülkesi olan İrlanda Schengen Bölgesine dahil değiller.

Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, İzlanda, Macaristan, İtalya, İsveç, Litvanya, İsviçre, Letonya, Estonya, Norveç, Polonya, Slovakya, Slovenya, Finlandiya, İspanya, Yunanistan, Lihtenştayn, Malta ve Portekiz.

Yanı sıra Avrupa Birliği’ ne üye olan Bulgaristan, Güney Kıbrıs, Hırvatistan ve Romanya Schengen Bölgesine dahil değiller.

Schengen Antlaşmasına taraf olmayan ancak Schengen Vizesi ile Seyahat Edilebilecek ülkeler ise San Marino, Vatikan, Bulgaristan, Hırvatistan, Romanya ve Monako.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Böylesi geniş bir kapsayıcılığı olan Bölgenin, taraf olan ülkelerinin belirli vize standartlarını uygulaması da zorunludur. Dolayısıyla Schengen vizesi alabilmek, diğer vizeleri alabilmekten çok daha zorlu bir süreç.

Örneğin Fransa Vizesi almak, Hollanda vizesi veya Polonya Vizesi almak istediğinizde, almanız gereken vize Schengen vizesi olacak ve bu vizenin koşullarını sağlamanız gerekecek. Prosedürünün ağır olması, vize alma süreci ve bu süreç içerisinde vizeyi alabilmenizi sağlayacak koşulların oluşturulması oldukça karmaşık bir süreç. Bu sebeple Schengen vizesi almanız gerektiğinde, bu konuda aracılık hizmetleri sağlayan kurumlara başvurulması, sonucun olumlu olabilmesini arttıran en önemli faktör olarak öne çıkar.

Hangi işlemi, ne zaman ve nasıl yapabileceğinizi aracılık hizmetleri sağlayan ve değişikliklerle ilgili sürekli güncel bilgiye sahip kurumlar aracılığıyla yapmanız, vizeyi alabilmeniz için önemli bir ön koşul.

Ankara’ dan Schengen Vizesi almak isteyen bir kişinin öncelikle yapması gereken; yetkin bir Vize acentası Ankara kurumuna başvurmasıdır.

Schengen Vizesi Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Avrupanın hemen genelini kapsayan bir serbest dolaşım bölgesi olan Schengen Vizesi, 27 ülkenin kapılarını vizeyi alan kişiye açar. Hal böyle olunca bu 27 ülkenin birbirlerine karşı olan sorumlulukları nedeniyle, Schengen vizesinin verilmesi konusunda ki prosedür, diğer vizelere göre daha ağır ve karmaşıktır. Ankara Vizeci olarak hizmet sunan çeşitli kurumlar, Schengen vizesini en kolay şekilde alabilmenizi sağlayacak, prosedürün en doğru şekilde sürmesini sağlayacak danışmanlık hizmetini sağlarlar.

Karmaşık ve zaman zaman anlık işlemlerin yapılmasını, gereken randevuların zamanında alınması ve zamanında randevuda bulunulmasını gerektiren bu prosedür, aynı zamanda doğru yazışma tekniklerinin de kullanılmasını gerektirir.

Schengen vizesine yoğun bir talebin olması ve bu talebe karşılık verebilmek için ön eleme sistemini kullanan Schengen ülkeleri, başvuruların hatasız ve istenildiği gibi olması durumunu, vizenin alınabilmesi için çok önemli bir hale getirir. Hatasız ve istenilen şekilde vize başvurusu yapabilmek ise gündelik yaşamın dinamiği içerisinde normal bir kişi için hayli güç bir süreç haline dönüşür.

Aynı zamanda yapılan güncellemeler, vize için geçirilmesi gereken prosedürün işleyişinde yaşanan güncellemeler gibi bir takım bilgilerin bilinmesinin güçlüğü, genellikle bireysel olarak yapılan Schengen vizesi başvurularının olumsuz sonuçlanmasına neden olur.

Bu bilgiler ışığında Ankara ilinden yapılacak Schengen vizesi başvuruları öncesinde, mutlaka aracılık hizmeti sağlayan Vize acentası Ankara bürolarına başvurmak, vizenin olumlu şekilde sonuçlanması için gerekli her türlü hazırlığı yapabilmenizi sağlar. Vizeye başvurmadan önceki zaman diliminde gerekli ön koşullar, başvuru, randevu ve sürecin takip edilmesi, yazılı ve sözlü başvuruların nasıl olması gerektiği gibi bu alanda her türlü danışmanlığa başvurarak, Schengen vizesinin alınması olasılığını güçlendirmeniz kaçınılmaz olur. Bireysel olarak yapılan başvurular genel olarak olumsuz sonuçlandığı gibi, büyük bir zaman ve iş gücü kaybına da neden olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here