Sibel Siber

0
8

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı. 8. KKTC başbakanı Sibel Siber. Sibel Siber kimdir? İşte Sibel Siber’in biyografisi…

Sibel Siber, 13 Aralık 1960 yılında Lefkoşa’da doğdu. 1977 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne başlayan Sibel Siber 983 yılında mezun oldu ve ihtisasını Şişli Eftal Hastanesi’nde İç Hastalıkları alanında yaptı. Eğitimini tamamladıktan sonra KKTC’ye dönen Siber, aynı yıl özel muayene açarak meslek hayatına başladı.

1989 yılında burslu olarak ABD’de Virginia Üniversitesi’nde Diyabet ve Endokrinoloji eğitimi gördü. 2000 yılında Fullbright burslusu olarak ABD’de Chicago Rush Üniversitesi’nde Romatizmal Hastalıklar eğitimi aldı.

Sibel Siber 19 Nisan 2009 erken genel seçimlerinde CTP-BG’den Lefkoşa milletvekili seçildi. O tarihten bu yana milletvekilliği yapan Siber, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildi. Haziran-Ağustos 2013 tarihleri arasında başbakanlık yaptı ve 13 Haziran 2013 tarihinde Cumhurbaşkanı Eroğlu tarafından kabine listesi kabul edilerek görevine başladı. 28 Temmuz 2013 tarihinde yapılan seçimlerden sonra teamül gereği istifasını sunan Siber, 31 Ağustos 2013 tarihinde kurulan CTP-BG ve DP-UG koalisyon hükümetinin başbakanı Özkan Yorgancıoğlu’na görevi devretti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here