Sıkıntı Duası, Sıkıntıdan Derten Kurtulmak için Okunacak Dualar

0
204

Sıkıntı duaları ve Allahu Teala sayesinde; sıkıntılı anlarda iç huzuru bulabilir, dara düştüğünüzde çıkış noktası görebilir, ferahlığa kavuşabilirsiniz. Maddi sıkıntıdan, korkulardan ve vesveselerden de kurtaran en etkili sıkıntı dualarını sizlerle paylaşıyoruz;

sıkıntı duaları, maddi manevi sıkıntıdan, iç sıkıntısından can sıkıntısından kurtulma feraha kavuşma duası

Bazen sebepli, sebepsiz aniden içimizi bir hüzün bir ruhsal yorgunluk kaplar. O an hiç bir şey yolunda gitmiyor, neyim var neler oluyor yoksa ölecek miyim, başımıza bir iş mi gelecek ,çocuklarıma bir şey mi olacak diye kaygılandığımız bir buhran durumudur aslında.

SIKINTI DUASI NEDİR NE İŞE YARAR?

Bizler işte tam da bu noktada sıkıntılarımızdan kurtulmak için önce Allah’ a tevekkül edip sonra inanmanın gücü ve sıkıtı anında okuduğumuz ayet ve sıkıntı duaları ile bu durumdan kurtulmamız mümkün. Siz değerli okurlarımıza sıkıntı anında yapmamız gerekenleri ve sıkıntıdan kurtulmak için okunan en faydalı sıkıntı duaları ve ayetleri paylaşacağım. Lütfen yazımızın bölümlerini takip ediniz.

SIKINTI ANINDA OKUNMASI GEREN DUALAR

Sıkıntı anında kişinin yaşayacağı en belirgin özellik psikolojik çöküntüdür. Kendimizi o an mutsuz,gergin,ağlamaklı,ne yapacağını bilemeden çırpınan bir kuş misali görebiliriz. Sıkıntı anında Allah’a tevekkül edip yardım istemeliyiz. Allah hiç bir kulunun istek ve arzusunu geri çevirmez. Unutmamalıyız ki bazen bize göre şer olan, hayır olabileceği gibi hayırlı dediğimiz bir durumda şer olabilir. Sıkıntı duasının en büyük fazileti ise bizi içinde bulunduğumuz hüzün anından çıkarmaktır. Peki biz ne yapacağız bu durumdan çıkmak için sorusunun cevabına gelecek olursak,

Öncelikle sıkıntı duasına geçmeden önce tekrar huzur bulmamız için sakin kalabilmek ve derin derin nefes almaya çalışmaktır. Bu işlemleri yaparken de bilinç altımıza biraz sonra okuyacağım Sıkıntı duası ve ayetler ile hiçbir sorun kalmayacak diye irademizi güçlü tutmaya çalışacağız. Bu önerileri tam anlamı ile yaptığınız an biraz rahatladığınızı fark edeceksiniz. Gelelim diğer bir adıma.

Sıkıntı duasını okumaya geçmeden önce ılık su ile abdest alıyoruz. Abdest almanın sıkıntıdan kurtulmak için faydasını hemen hemen hepimiz biliriz. Çünkü Peygamber Efendimiz (S.A.V) Sıkıntı anında içimizdeki hüzünü atmak ve rahatlamak için ümmeti ne bu bilgiyi vermiştir. Evet Abdestimizi aldık şimdi sırada yapmamız gereken en önemli adıma geçmeye hazırız.

Yönümüzü mutlaka kıbleye dönüyoruz, ellerimizi semaya kaldırıp o gün yaşamış olduğumuz üzüntüyü olayı, problemi sesli veya sessiz bir şekilde anlatıyor ve yardım istiyoruz. Sesimizi kendimiz duyacağımız şekille olması kafidir. Bazen duayı içten tevekkül ederek te sessiz bir şekilde de edebiliriz özellikle Allah’tan af dileyeceğimiz zamanlar bu şekilde dua daha eftal olur. Bu şekilde duamızı ettikten sonra sıra sıkıntı duamızı okumaya geldi. Sıkıtı duaları nedir? Sıkıntı anında hangi dualar okunur yazımızı takip etmenizi öneririz.

SIKINTIDAN KURTULMAK İÇİN OKUNAN EN ETKİLİ DUALAR HANGİLERİDİR?

Yaşamış olduğumuz sıkıntı anı yaşam şeklimizi alt üst eder ve içinden çıkılması zor bir hal alır,bu durum sadece bizi değil çevremizde bizi sevenlerimizide etkiler.Çünkü skıntı anında kişi istemeyerekte olsa etrafındaki insanları kırabiliyor.Size önereceğim sıkıntı duası ile içinizdeki buhranın geçtiğini göreceksiniz.Siz değerli okurlarımızdan isteğim lütfen sıkıntı dualarımızı eksiksiz yerine getirelimki faydasını tam olarak görelim.

İlk önce abdestimizi alıp başımızı bir türban ile saçımız görünmeyecek şekilde kapatıyoruz.Bu arada bir yandan biraz sonra okuyacağım skıntı duası ile sorunlarımdan kurtulacağım diye kendimizi telkin ediyoruz ve dualarımızı okumaya başlıyoruz.Sıkıntıdan kurtulmak için duaları ilk önce madde halinde daha sonra okunuş ve anlamlarını yazacağım.

İNŞİRAH SURESİ (Elem neşrah leke…) 21 defa okunacak
ASR SURESİ 21 defa okunacak,
AYET-
E L –KÜRSİ 7 DEFA okunacak.
FATİHA SURESİ 4 defa okunacak.
Şimdi dualarımızın okunuş ve anlamlarına geçiyoruz.

Her duada başında besmele çekmeyi unutmuyoruz.

İNŞİRAH SURESİ

Bismillahi’r-Rahmani’r-Rahim

Elem neşrah leke sadrek
Ve vada’na ‘anke vizreke
Elleziy enkada zahreke
Ve refa’na leke zikreke
Feinne me’al’usri yüsren
İnne me’al’usri yüsren
Feiza ferağte fensab
Ve ila rabbike ferğab

İnşirah Suresi’nin Türkçe Meali

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

Senin için bağrını açmadık mı?
İndirmedik mi senden o yükünü?
O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü?
Senin şanını yüceltmedik mi?
Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var.
Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var!
O halde boş kaldığında yine kalk yorul!
Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O’na doğrul!

ASR SURESİ

Vel’asr.
İnnel’insâne lefî husr.
İllellezîne âmenû ve amilûssâlihâti vetevâ savbilhaggı vetevâ savbissabr.

ASR SURESİNİN TÜRKÇE MEALİ

“Rahman ve rahim olan Allah’ ın Adıyla”

“Asr´a yemin olsun ki,”

“insan mutlaka bir ziyandadır.”

“Ancak iman edenler, salih amel (iyi işler) işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır”

AYET-EL KÜRSİ

AYET-EL KÜRSİ OKUNUŞU

Bismillahi’r-Rahmani’r-Rahim

Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard. Men zellezî yeşfeu indehû illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azîm.

AYET-EL KÜRSİ ANLAMI (MEALİ)

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.
Allah ki, O’ndan başka ilah yoktur. O hayydır, kayyûmdur.
Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama.
Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur.
O’nun izni olmadan katında kim şefaat edebilir?
O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (Hiçbir şey O’na gizli kalmaz.)
O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar,
O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler.
O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez.
O, yücedir, büyüktür.

Fatiha Sûresi
Bismillahi’r-Rahmani’r-Rahim

Elhamdulillâhi rabbil’alemin
Errahmânir’rahim
Mâliki yevmiddin
İyyâke na’budu
ve iyyâke neste’în
ihdinessirâtal mustakîm
Sirâtallezine en’amte aleyhim
ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn

FATİHA SURESİNİN ANLAMI

“Rahman ve rahim olan Allah’ ın Adıyla”

“Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah’a içindir.”

“O, rahman ve rahimdir”

“Din Günü’nün sahibidir.”

“Ancak sana ibadet eder, “

“ve ancak senden yardım dileriz.”

“Bizi doğru yola ilet;”

“Kendine nimet verdiğin kimselerin yoluna ilet;”

“Gazap edilenlerin ve sapmışların yoluna değil”

Okumalarımızı ieterseniz bir miktar suya okuyupta içebilirsiniz.Hangi sıkıntıya hangi dualar,iyi gelir sorularınızın cevabını bizi takip ederek bulabilirsiniz.

SIKINTI DUASINI GÜNDE KAÇ DEFA OKUMAK GEREKİR?

Sıkıntı duasını sabah ve akşam olmak üzere günde en az 2 defa okumak gerekir.Özellikle belirtilen bir sayı yoktur.Sıkıntı anında bol bol okunması gereken bir duadır. Ne kadar çok okursanız, o kadar çabuk iç huzuru bulur, sıkıntılarınızdan arınırsınız. Yüreğinizi ferahlık kaplar.

SIKINTILAR NE ZAMAN GEÇER?

Hayatımızdaki sıkıntılar aslına bize karşılaştığımız güçlükler ile mücadele etmeyi çare aramayı da öğretir.Sorunlar ne zaman geçer diye beklemeden ilk önce kendimizi rahatlatacağız ve sakin kalmaya devam edeceğiz.Heşeyden önce sabırlı ve sebahatkar olacağız.Daha sonra sıkıntımıza sebep olan konu ile alaklı sıkıntı surelerini bol bol okuyacağız.Bildiğiniz üzere her sıkıntı aynı olmadığı gibi her sıkıntı anında okunan ayetlerde farklı olabilir..Bunların neler olduğunu öğrenmek için yazılarımızı takip edbilirsiniz.

İÇ SIKINTISI DUASI

İç sıkıntısı dediğimiz durum,ruhumuzda bir bunalma ve huzursuzluk hissidir.Bazende kişiye baygınlık hissi verecek kadar bir iç daralmasıdır.İster bir psikolojik rahatsızlık gibi bir durumunuzdan kaynaklı olsun,ister anlık bir iç daralması olsun yaşam kalitemizi fazlasıyla olumsuz olarak etkıleyen bir durumsur.

İç sıkıntı duasının fazileti ile içinizdeki kederden bir anda feraha kavuşacaksınız.Peygamber Efendimiz Ayetel kürsi nin her derde deva oluşundan bir çok ayette bahsetmiştir.Bizde bugün sizlere bu faziletli duanın iç sıkıntısını gidrmesi için iç sıkıntı duasını ve okuma yöntemini paylaşacağım.

Ayetel Kürsiyi iç sıkıntısını gidemek için okuma şekli.

Ayetel kürsinin 7 defa okunması gerekiyor.Önce Abdest alıp yönümüzü kıbleye dönerek okursak sevabı daha çok olur.Bazen abdest alamayacğımız bir yerde olursakta niyet ederekte aynı şekide okuyabiliriz.

Ayetel Kürsiyi okuyup,önce sağ omuzumuza üflüyoruz.
Ayetel Kürsiyi okuyup,sonra sol omuzumuza üflüyoruz.
Ayetel kürsiyi okuyup,önümüze üflüyoruz.
Ayetel Kürsiyi okuyup,arkamıza üflüyoruz.
Ayetel Kürsiyi okuyup,yukarı doğru üflüyoruz.
Ayetel Kürsiyi okuyup,aşağı yere doğru üflüyoruz.
En son olarakta avuç içimizi açıp,Ayetel Kürsiyi okuyup,okuduğumuz duayı içimize yutup, yutkunup avuç içimizi yüzümüze sürürüyoruz.

Duanın okunuş şekline harfiyen uyulduğunda elinizi yüzünüze,sürdüğünüz andan itibaren içinizdeki sıkıntının hafiflemeye başladığını fark edeceksiniz.

AYET-EL KÜRSİ

AYET-EL KÜRSİ OKUNUŞU

Bismillahi’r-Rahmani’r-Rahim

Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard. Men zellezî yeşfeu indehû illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azîm.

AYET-EL KÜRSİ ANLAMI (MEALİ)

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.
Allah ki, O’ndan başka ilah yoktur. O hayydır, kayyûmdur.
Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama.
Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur.
O’nun izni olmadan katında kim şefaat edebilir?
O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (Hiçbir şey O’na gizli kalmaz.)
O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar,
O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler.
O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez.
O, yücedir, büyüktür.

İÇ SIKINTINI HAYRA ÇIKMASI İÇİN OKUNAN SURELER

İç sıkıntının genelde psikolojik bir çöküntü halinde olduğumuz anlarda ortaya çıkar. Üzüntü anında, işlerimiz yolunda gitmediğinde, sağlık sorunlarımızda, kaygı vs. bizler bu durumdan çıkmak için yalnız kalmamaya ve sosyal ilişkilerimizi arttırmaya çalışmalıyız. Daha sonra Peygamber Efendimizin bol okumamızı hatta dilimizden hiç düşmemesi için tesbih olarak çekmemizi buyurduğu, iç sıkıntısını hayra çevirecek olan tesbih çekeceğiz. Ayrıca bu duanın fazileti çok büyüktür. Hz.İbrahim ateşe atılırken bu duayı okumuştur. ALLAH C.C Hz Cebrail’e koş yetiş dostunu kurtar demiştir.

DUA : Hasbinallah ve ni’mel vekil ve ni’mel Mevla ve ni’mel nasir.” (amin)

Bu tesbihi günde en az 100 kere çekmeliyiz.

ANLAMI: Allah bize yeter, O ne güzel vekildir, ne güzel Mevla, ne güzel yardımcıdır.” anlamına gelmektedir.

FAZİLETİ: Her türlü sıkıntınız, zorluklar, başınıza ne gelirse gelsin bu zikriyatı sürekli yapın. Allah(C.C) a havale ettiğiniz her şey mutlaka hayırla sonuçlanacaktır.
Bu zikrin anlamını okuyan zaten önemini de anlar. Çok faziletli bir zikirdir.
Yüce Allah’a tam teslimiyet, ona olan sonsuz güven, tam tevekkül, her işinizi ona havale etmek, ona olan bağlılık ve sevgi.

EN ÇARESİZ ANDA OKUNACAK DUALAR

En çaresiz olduğumuz an yanımızda hiç kimsenin olmayışı ve tek kaldığımız anlardır genelde. Her şeyden önce insan bu gibi zorda kaldığı durumlarda bir dost arar ve bazen yanımızda kimse olmaz. Bizler ne yapacağız peki, Allah’a sığınıp ondan yardım isteyeceğiz, çünkü bizi ancak ve ancak yaradan duyabilir ve yardım eder. En çaresiz anımızda ise okuyacağımız ayet ile içimizdeki darlıktan da kurtulacağız.

AYET : Hasbiyallahu lâ ilâhe illâ Hû, aleyhi tevekkeltu ve Huve rabbül arşıl azîm,

Bu ayetin sabah akşam 7 şer defa okunması gerekir. Hz.Muhammed (S.A.V) savaş öncesi ümmetine bu ayeti okumalarını buyurmuştur.

ANLAMI: Allah bana yeter, O’ndan başka ilah yoktur. Ben yalnız O’na dayanırım. Çünkü O, büyük Arş’ın, muazzam hükümranlığın sahibidir.”(Tevbe, 9/129).

DARALDIĞINDA OKUNACAK SURELER

Daraldığımız zaman bol bol tesbih zikri yapmalıyız.Tesbih zikri yaparken,özellikle yalnız ve sessiz ortamda olursak kalben kendimizi zikre verirsek çektiğimiz tesbihler daha makbul olur, kat kat sevap yazılır.

AYET:La havl e vela kuvvete illa billahil aliyyil azim

ANLAMI: Gerçek güç ve kuvvet ancak yüce ve büyük olan Allah’a aittir.

SIKINTI DUASI OKUNURKEN ABDEST ALMAK GEREKİR Mİ?

Abdest almak başlı başına bir iç rahatlama sağlar. Peygamber Efendimiz hiç abdestsiz dolaşmazmış bizlerde onun ümmeti olarak Abdestli dolaşmanın faziletini O’nun ve O’nun yolundan gidenlerden öğrendik. Ancak sıkıntı duası okunurken abdest almak gerekir mi? Diye soracak olursanız net ve kesin bir bilgi de yoktur. Fakat Kur’anı Kerim e dokunarak dua edecek ve okuyacak isek kesinlikle abdest alınması şarttır.

Dualar kalben yapılıp ve ezberdende okunduğu için illa abdest alınacak diye bir kural yoktur,ama az önce bahsettiğim gibi Abdest alarak yapılan ibadetler daha eftaldir.İçteki hüzünün giderimesinde fayda sağlar.

SIKINTI DUASI OKUNURKEN GUSÜL ABDEST ALINIR MI?

Sıkıntı duası okunurken gusül abdesti almakta fayda vardır. Eğer regli döneminde iseniz Kur’anı Kerim’e dokunmadan okuyabilirsiniz. Cünup bir haldeyken boy abdesti almadan Kur’anı Kerim okumak doğru olmaz. Kitabımız olan Kur’anı Kerim’e saygı duymak zorundayız.

SIKINTI İÇİN AYET-EL KÜRSÜNÜN FAYDALARI.

Ayetel kürsü her derde deva olan bir ayet olarak bilinir. Kur’ân-ı Kerimde hangi Ayet Faziletlidir diye soran sahabeye Peygamber Efendimiz (SAV) “Ayet-el Kû»rsi’dir” buyurdu. Sıkıntı gidermek içinde okunan bu ayeti günde 21 defa okumak gerekir.

Herhangi bir muradın hasıl olması için Ayet-el Kûrsi 313 kere okunduğunda, dünya ve Ahiret hakkındaki o istek Allah’ın C.C. izniyle hasıl olur ne bir eksik ve ne bir fazla okunmamalıdır.

Geceleyin inmiş olan bu Ayet-i Kerimeyi, Efendimiz (SAV) Zeyd’i (RA) çağırarak yazdırmıştır. sayıların adedi çok önemlidir.

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; “Bakara Sû»resinde bir Ayet vardır ki Kur’ân Ayetlerinin Efendisidir. Şeytan olan herhangi bir evde okunursa (şeytan) o evden çıkar. (O Ayet) Ayet-el Kû»rsi’dir.”

Ayet-el Kû»rsi’yi okuyan kimse yedi kalenin içine girmiş gibi muhafaza edilir. Ayet-el Kû»rsi, Kur’ân-ı Kerim yatmadan okuyana Allah’u Teâlâ tarafından bir koruma verilir, sabaha kadar hiçbir şeytan yaklaşamaz.

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; “Her kim Ayet-el Kû»rsi’yi ve Bakara Sû»resinin sonunu sıkıntılı(kederli) anında okursa Allah C.C. ona yardım eder” (Suyuti, Dürrül Mensû»r)

SIKINTI ANINDA FATİHA SURESİ OKUMANIN FAYDALARI.

Fatiha suresi Kur’anı Kerimin ilk ayetidir. Ölmüşlerimizin ruhuna,Yasin suresinden sonra okur ve bağışlarız. Fatiha suresinin bir çok fazileti var. Sıkıntı anımızda Fatiha suresi okumak iç huzur sağlayacaktır.

Fatiha Türkçe Suresi Okunuşu

Elhamdu lillâhi rabbil’alemin. Errahmânir’rahim. Mâliki yevmiddin. İyyâke na’budu ve iyyâke neste’în, İhdinessırâtel mustakîm. Sırâtellezine en’amte aleyhim ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn.

Fatiha Suresi Anlamı

Hamd, âlemlerin Rabbi, merhametli olan, merhamet eden ve Din Günü’nün sahibi olan Allah’a mahsustur. (Allahım!) Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, nimete erdirdiğin kimselerin, gazaba uğramayanların, sapmayanların yoluna eriştir.

Ruhsal Sıkıntı için Fatiha suresinin Faziletleri

Geçim sıkıntısından kurtulmak için günde 41 defa Fatiha suresi okunmalı ve ardından da şu duayı okumalıyız.”Ve terzukü men teşaü bi-gayri hisab. Allahümmerzukni rızkan vasian helalen sehlen. Amin.”

Bir bardak suya 40 defa Fatiha suresi okunup hastaya içirilirse Allahü Teala’nın izniyle şifa bulur. Sıkıntısı geçer. Hastanın da suyu içmeden şu duayı okuması iyi olur.” Allahümmeşfi ente’ş-Şafi,Allahümmekfi ente’l-Kafi,Allahümme afi ente’l-Muafi.”

Evimize girerken sağ ayağımızla girip Fatiha suresini okumalıyız. Evimizin hayır ve bereketini artırmış oluruz.

Yatmadan önce Fatiha, İhlas, Felak ve Nas sürelerini okuyup, avucuna üfledikten sonra vücuduna sıvazlayan sabaha kadar ölümden başka her şeyden korunur.

Her Namazdan sonra Fatiha suresi okumak sıkıntımızı giderir.

Her gün 100 defa Fatiha okumak güzel ahlaklı yapar, bütün kötü huylardan kurtulur, duaları kabul olur.

Her gün sabah namazından sonara (101) defa Fatiha okuyup ardından da 101 defa “Ya Kâfi,Ya Gani,Ya Muğni,Ya Fettah,Ya Rezzak”okuyup ardında da;“Ya kafi,Ya Muğni ağnina ,ya fettah iftah lena bâbe rahmetike,ya Rezzak urzukna bi lutfike ve keremike ve bicahi sahibi’l-vesileti seyyidina Muhammedin aleyhi’s-salatü ve’s-selam.”okumak sıkıntılarımızı giderip arzu edilen isteklerin gerçekleşmesini sağlar.

Maddi Sıkıntıdan Kurtulmak İçin Okunacak Dualar
Maddi sıkıntıdan Allah’ın izniyle kurtulmak, feraha, açığa çıkmak, bolluk ve bereket için, bereket duası okumak faydalıdır.

NİHAT HATİPOĞLU’NUN RUHSAL SIKINTI İÇİN DUA TAVSİYESİ

İnananlar ve iman edenier olarak,hepimizde iyi bilirizki yer gök dua üstüne duruyor.Bizlerde bu sebepten ruhsal bunalıma bağlı sıkıntımızda hemen Allah’a dua ve şüküre yöneliriz.Allah’u Teala biz kullarını sınar,ruhsal sıkıntımız olduğu anda,Allah aklımıza geliyor mu? gelmiyor mu? Eğerki çok tevekkül edip sabır gösteriyor ve ruhsal sıkıntıdan kurtulmak için duayı canı gönülden yapıyorsak,bulunduğumuz ruhsal sıkıntılardan tamamen kurtulmamamız için hiç bir sebep yok. Çünkü bilirizki gönülden yapılan dualar hasıl olur.

Ruhsal bunalıma en çokta kendimizi çaresiz,özgüvensiz,işe yaramaz,mutsuz,tembel olduğumuz anlarda,irademize yenik düştüğümüzde gireriz.Bu gibi durumlarda kendimize bir meşguliyet,uğraş bulmalıyız.Özellikle bayanlar el işi yaparak ve ruhsal sıkıntı duası okuyarak bu süreçten bir an önce çıkabilir.Bazılarımız evden çıkmak istemeyıiz bu iyileşme sürecimizi uzatır ve iyi olamayız.İyi olabilmek için çaba sarfetmeliyiz,hem çalışıp hem içimize çöken üzüntüden çıkmak için bol dua etmeliyiz.Sıkıntı duası her ne kadar tedavi edici olsada amaçsız,gayesiz tek başına okunduğunda faydası az olabilir.Çünkü Allah çalışarak dua edenlere binlerce kat sevap veririr,kulunu sıkıntıda darda koymaz.Dr lar özellikle psikolojilk sınıtıdan kurtulmak için hastalarına mutlaka bir meşguliyet bulmalarını önerirler.

Peygamber Efendimiz( S.A.V) bir gün Medine de yolda giderken, hiçbir iş yapmadan tembel tembel

oturan bir adam gördü. Adama selam bile vermeden yanından geçip gitti. Dönüşünde Peygamberimiz, yine aynı yoldan geçiyordu. Adam hala aynı yerde oturmaktaydı. Peygamberimiz bu defa adama selam verdi.
Adam şaşırdı. Hemen kalktı ve Peygamberimize:
Ya Rasulallah! Siz giderken de ben burada oturuyordum. Bana selam vermemiştiniz. Fakat şimdi selam verdiniz. Bunun sebebi nedir? diye sordu.
Bunun üzerine sevgili Peygamberimiz şöyle buyurdu:
— Ben giderken, sen bomboş oturuyordun. Hiçbir iş yapmıyordun. Dönüşümde ise, eline bir çöp almış yere birtakım çizgiler çiziyordun. Belli ki düşünüyordun. Düşünmek de çalışmaktır. Onun için sana selam verdim.

Bu örneği vermemdeki amaç,Boş duranı ne Allah,ne Resul’ü nede kulu sevmez.Boş yapılan ibadette eksik sayılır.ruhsal bunalım duası yaparken canı gönülden yaparaksak Allah’ın Şafi adıyla şifa buluruz.

Peki ruhsal sıkıntı içindeyiz ne yapacağız bu sıkıntı öyle güçlü bir ruhsal daralma ki yaşam kalitemizi düşürmüş,tamamen kendimize ve etrafımıza zarar vermiş,hale gelmiş isek,peki dua edelim ama duayı nasıl yapacağız ruhsal sıkıntıdan kurtulmak için hangi dualar daha eftal işte,tamda bunların tek cevabını bu yazımızda bukacaksınız.

Nihat Hatipığlu gerek ilahiyatçi kimliği; gerek islamı en iyi ve doğru biçimi ile bizler ile paylaşan en iyi ilahiyatçılarımızdan bazırarıdır.Nihat Hatipoğlu’nun ruhsal sıkıntıdan kurtulmak için dua tavsiyelerni sizlerle paylaşmak istiyorum

İçimizdeki rruhsal sıkıntı için dua

Ya mübdiel-beraya ve muideha ba’de fenalha bi-kudretihi vebi hürmeti Muhammedin ve ehli beyti Muhammed.

Manası

Ey insanları varoldukça ve öldükten sonra tekrar dirilten Allah’ım.Hz.Muhammedin ve yakınlarının hürmeyine şifa ver.

Nihat Hatipoğlu’nun ruhsal sıkıntıdan kurtukmak için dua tavsiyesi

Allah’ım, ben senin kulunum,kulunun oğluyum,senin kudretinin altındayım,varlığım senin elindedir. Hakkımdaki hükmün geçerlidir.Hakkımda verdiğin hüküm adaletlidir.Kendine verdiğin veya kitabında indirdiğin yada senin katında bulunana gayb hazinesimden seçtiğin isminle senden Kur’an ı kalbimin baharı yapmanı,sıkıntı ve kederlerimi gidermeni dilerim.

Ruhsal sıkıntıdan kurtulmak için bu duayı sabah akşam okumalıyız,tam tesirini görebilmek için.

Nihat Hatipoğlu’nun ruhsal bunalımdan kurtukmak için bir diğer dua tavsiyesi ise,Allah’ın 99 isminde gizli olan kelimeyi bol zikretmektir.Resullullah Efendimiz bu zikri bol okuyanın mutlak ve mutlak psikolojil bunalıma bağlı sıkıntısı gider bütün duası kabul olur buyurmuştur.

Bir gün Hz Aişe anamız Resullah’a o kelimenin hangi isim olduğunu sormuştur.Peygamber Efendimiz (S.A.V )o kelimeyi sana söylersem diğerlerini zikretmeyi bırakır ona yönelirsin demiştir.O kelimenin Allah’ın 99 isminde hangisi olduğu bilinmediği için El Azim diyerek tüm isimleri zikretmeliyiz.

DARALMAYI GİDERMEK İÇİN DUA

En daraldığımız anlarda çaresiz periperişan bir halde Allah’tan başka sığınacağımız,gideceğimiz bir yer yok gibi gelsede,İnsanların sıkıntısını paylaşacağı eşi,dostu illaki vardır. Ama biz kendimizi bu gibi bunalım durumlarında herkesten uzat tutar,bazende kimse yanımızda yok diye isyan ederiz.(İsyan etmek Allah’a şirk koşmaktır)bunu kesinlikle yapmamalıyız.Herşeyden önce Alla’a inanalar olarak asi olmamaya çalışacağız,işimizde gücümüzde olmaya devam edip,Allah’ın, o sonsuz kudretine inanıp içinde bulunduğumuz daralma duasını okuayacağız ve Allah’ın izni ile ruhsal stresten kurtulacağız.Belki tüm sevdiklerimiz bizden uzaklaşmış,beklide bizim onlara bakacak yüzümüz olmayabilir,ama pes etmiyeceğiz ve içinde bulunduğumuz ,sıkıntı durumundan çıkmanın çarelerini arayacağız.Sizlere Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in Ebu-Umame’nin darlık anında ona öğrettiği bu eşsiz daralma duasını paylaşacağım.

Bir gün Resulullah Efendimiz camiye namaz kılmaya gittiği sırada,cami avlusunda Umame’yi çok dertli bir halde görür.Ebu Umame o kadar daralmıştır ki Resulullah’ın geldiğini bile fark etmez.Peygamber Efendimiz,Umame’nin yanına gider ve selam verir.Ey Umame der seni bu kadar darlığa bırakan nedir diye sorar.Umame de derki Ya Allah’ın Resulu öyle bir çıkmazdayım ki borç,borç,borçlar der kendimi Allah’ın huzurundan,camiden başka gidecek yer bulamadım der.

Resulullah Efendimiz,derki Ey Umame seni bu daralma anından kurtaracak öyle bir daralma duası vereceğimki,Allah’ın izni ile sıkıntılaın geçecek der ve ekler,sana verecxeğim duaya tek sığınma unutmaki,Allah katında önce çalışanın ,emek verenin duası kabul görür,der ve daralma duasını ögretir.

DARALMA DUASI

Allah’ım, Allah’ım, Allah’ım

Tasadan ve tembellikten sana sığınırım.

Tasadan,korkudan,ümitsizkikten,tembellikten sana sığınırım.

Cimrilikten ve korkaklıktan sana sığınırım.

Borcumun beni sıkıştırmasından sana sığınırım ya rabbi,

Makam ve mevkinin şımarttığı adamların kötülüğünden sana sığınırım.

(Peygamber Efendimiz’in Ebu Umame’ye öğrettiği daralma duası)

Ebu Umame Peygamber Efendimizin öğrettiği şekilde çalışmasına devam edip sabah akşam bu duayı okuyarak iç daralmasına sebep olan sıkıntı ve borçlarından kurtulmuştur.Bu büyük eşiz duanın fazileti çok büyüktür.

FERAHLIK İÇİN DUA

Ferahlık için,ilk önce içinde bulunduğumuz sıkıntılı durumu aydınlığa çıkarmak için hayata pozitif bakmayı bilmeliyiz.Pozitif bir düşünce her zaman beraberinde aydınlığı getirir,yaşam kalitemizi yükseltip sevinçli,neşeli olmamızı sağlar.Peki bizler ferahlık içinde sürekli kalabilmemiz için hangi ferahlık dualarını yapacağız.

Ferahlık için dua

“La ilahe İlla ente subhaneke inni küntü mine’z-zalimin”
Manası

(Sen’den başka ilah yoktur.Ancak sana kulluk edilir ve güvenilir.Allahım beni affeyle,Seni tenzih ederim.Şüphesiz ben zalimlerden oldum)

.Enbiya suresinden alınan bu dua nir rvayete göre Resul-i Ekrem şöyle buyurmuştur.Hz Yunus ( balığın karnında) okuduğu bu dua ( ismi A’zam )’I ihtiva etmektedir, her kimki dar zamanda sıkıldığında bu duayı okursa,Allah’u Teala onu pnu darlıktan kurtarır fearahlığa ulaştırır..

SIKINTIDAN FERAHLIĞA ÇIKARACAK DUA

Sizlere İimam-ı Şaf i (r.a) rüyasında Allah.C.C tarafından gösterilen ve Aydınlığa çıkma duasını paylaşmak istiyorum. İmam-ı Şafi (r.a) anlatıyor;

“Bir işle karşılaştım. İçimi yaktı. O kadar çok üzülmüştüm ki bu duruma bunun derecesini Allah (c.c)’tan başakası bilemez. Ertesi gece biri rüyamda bana şöyle hitap etti;

-“Ey İdrisoğlu Muhammed, şu duayı oku:”

Ferahlık için dua

“Allâhümme İnne lâ emlikü li nefsî darran ve lâ nef’an ve lâ mevten ve lâ hayâten ve lâ nüşûran ve lâ estetiy’u en ecide illâ mâ a’taytenî ve lâ ettekıy illâ mâ vekaytenî. Allâhümme veffıknî li mâ tühıbbü ve terdâ minel kavli vel ameli fî âfiyeh”

Sabah olunca bu duayı tekrarlardım. Akşama doğru Allah işimi kolaylaştırdı. Sıkıntımdan beni ferahlığa,aydınlığa ulaştırdı.Her kimki darlık anında okursa Allah’ın izni ile işi kplaykaşır
.
PEYGAMBER EFENDİMİZİN HUZUR BULMAK İÇİN OKUDUĞU DUA
Peygamber Efendimizin güzel ahlakını bilmeyen yoktur.Şüphesiz güzel Ahlak huzurlu bir kalpte olur.Peygamber Efendimiz tüm kavmine güzel ahlakı elinden geldiğince öğretmeğe çalışırdı.Peygamber Efendimizin huzur bulmak için okuduğu dua sayesinde daha mutlu bir yaşam süreceğiz.Sizler ile bu ilahi muazzam duayı paylaşmak isterim.
Huzur bulmak için dua

Rabbena atina fid’ dünya haseneten ve fil’ ahireti haseneten ve kına azabennar. Birahmetike ya Erhamerrahimin.
Anlamı

Allah’ım! Bize dünyada güzellikler ve iyilikler, ahirette de güzellik ve iyilik ver. Bizi ateş azabından koru. Ey bizim Rabbimiz! Beni, babamı ve anamı ve bütün yaradılmışları hesap gününde ( herkesin sorguya çekileceği günde ) bağışla. Ey Rabb’im merhamet edenlerin merhamet edicisi, bize rahmetinle muamele eyle.
Fazileti
Duada geçen Hasena, iyilik ve güzellik anlamına gelen bir kelimedir. Bu duadaki Hasena kelimesi hakkında bir çok rivayetler vardır. Bunların içinden en güzeli ise ”Hasena” dünyada ibadet ve afiyet üzere olmaktır. Ahirette ise, Cennet ve mağfiret üzere olmak ve mutlu olmak anlamındadır. Evet, fid dünya haseneten ve fil ahireti haseneten, dünya ve ahirette afiyet üzerine, itaat ve ibadetli mutlu bir hayat ile cennete uçmak oraya kavuşmak için, mağfirete ermek için yapılan faziletli bir dua ve niyazdır.

Dua: Allahümme atina fid-dünya haseneten ve f”il-ahireti haseneten ve kinâ azâbennâr .

Anlami: Allahim! Bize dünyada iyilik ve güzellik, ahirette de iyilik, güzellik ver ve bizi ates azabindan koru.

Peygamber Efendimiz Rabbena duasını her namaz harici sabah akşam dilinden düşürmezdi ve darda olan Müslümanlarında okuması için taşvik ederdi.Kimki bu duaları sabah,akşam okursa mutluluğu daim olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here