Siyah Nokta Nasıl Temizlenir

0
70

Siyah noktalar ciltte kir, yağ ve ölü hücrelerin gözenekleri tıkanması sonucunda oluşur. Cildimiz binlerce küçük gözenekten oluşur.

Cildin doğal yağı (sebum) bu gözenekler içinde toplanıp sertleştiğinde, bakterilerin ve ölü hücrelerin yüzeye çıkmasına ve oksitlenmeye bağlı olarak siyahlaşmasına neden olup siyah noktalar meydana gelir.

Siyah noktalar, genellikle burun, kol, yüz, çene, göğüs, sırt, boyun ve omuzlar bölgelerinde görülür.

Siyah Noktalardan Nasıl Kurtulurum? Evde Doğal Çözümler

Bal

Bal içerdiği anti bakteriyel ve antiseptik özelliklerle tıkalı gözenekleri açarak siyah noktaların geçmesinde etkili rol oynar. Aynı zamanda doğal bir antibiyotik olarak gözeneklerdeki kirleri temizleyerek cildin temizlenmesini sağlar.

Not: Ilık bal daha iyi sonuçlar verir.

Yumurta Beyazı

Yumurta beyazında olan özellikler sayesinde gözenekleri açarak cilt yüzeyindeki yağların birikimini giderir. Yumurta beyazındaki proteinler aşırı yağı emerek cildi siyah noktalardan arındırır. Yumurta beyazındaki vitamin ve amino asitler cildi besleyerek yeni cilt hücrelerinin oluşmasını sağlar, siyah nokta oluşumunu engeller.

Karbonat

Karbonat da siyah noktalardan kurtulmakta en etkili yöntemlerdendir. Bir tatlı kaşığı karbonatı ve az miktarda suyu karıştırarak macun kıvamına getirin.

Tarçın

Tarçın içinde bulundurduğu anti bakteriyel özelliklerle yüze maske yapılarak sağladığı birçok faydanın içinde siyah noktaların temizlenmesi de vardır. Bunun yanında tarçın kan dolaşımını hızlandırarak cilde sağlıklı bir görünüm sağlar. Gözenekleri küçültür.

Malzemeler

Öncelikle tarçın tozunu limon suyuyla temiz bir kâsede karıştırın. Bu karışımı siyah noktaların üzerine sürün. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayın. Siyah noktalardan kurtulmak için bu karışımı günde 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal, siyah noktalardan kurtulmaya yardımcı olan antiseptik ve anti bakteriyel özellikleri ile bilinir. İçinde bulundurduğu curcumin maddesi cilt gözeneklerinde bulunan bakterileri yok etmeye yardımcı olan, doğal bir mikrop öldürücüdür.

Malzemeler

Bir kâsede sütle zerdeçal tozunu karıştırın. Macun kıvamına getirdikten sonra bu karışımı siyah noktalarının olduğu bölgeye sürün. 6 dakika bekletin ve ardından yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Güzel sonuçlar almak için bunu haftada 3-4 kez tekrarlayın.

Domates

Domates içinde bulundurduğu doğal anti bakteriyel özelliklerle siyah noktaları yok etme özelliğine sahiptir. Bunun yanında, içindeki likopen maddesi cilde antioksidan etkileri gösterir. Ayrıca tüm serbest radikallerin zararlarını ortadan kaldırır. Bu nedenle, domates suyu siyah noktalar için evde yapılabilecek en etkili doğal tedavilerden birisidir.

Malzemeler

Öncelikle domatesleri ezin daha sonrasında pamuğu domates suyuna bandırın. Pamuğu yüzünüzde siyah noktaların olduğu bölgeye sürün. Bunu bir gece bekledikten sonra sabah su ile durulayın.

Mısır Unu

Mısır unu ciltte gözeneklerdeki kirleri temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda siyah noktaların ortadan kaldırılmasında en iyi yöntemlerden biridir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here