Soya Sütü, Nasıl Yapılır, Nerede Satılır, Fiyatı Nedir?

0
205

Soya sütü, soya fasulyesinden yapılan besleyici içeceklerden biridir. Protein açısından zengin olup aynı zamanda sağlıklı bir vücut için gerekli olan yüksek miktarda çözülebilir lif, yağ asitleri, vitamin ve mineraller içerir.. Güçlü antioksidanlara sahip olması sayesinde yaşlanmayı geciktirir.  Soya sütünü Migros gibi büyük marketlerden yahut internet üzerinden temin edebilirsiniz. 1 litre soya sütü 11 TL’dir.

Soya Sütü Nasıl Yapılır?

Soya fasulyesini gece boyunca 2-3 su bardağı suda bekletin. Sonrasında suyunu süzüp fasulyeyi durulayın. Kabuklarını olabildiğince iyi çıkarın. 4 bardak su ekleyin. Pürüzsüz bir hal alana kadar karıştırın. Karışımı tülbent veya bir süt torbası ile süzün. Sıkı bir bez tercih edilir, çünkü bu şekilde sıkıca bastırarak sütleri sıkmaya devam edebilirsiniz. Süzülmüş sütü kalın tabanlı bir tavada 100 º C’de ısıtın. Yapışmayı önlemek için bu sıcaklığı 20 dakika boyunca sık sık karıştırın. Sütü soğumaya alın ve dolapta 4 güne kadar soğutun. Birçok çalışma; soya sütündeki esas faydanın içerisinde bulunan birçok protein ve doğal lifler sayesinde olduğunu göstermiştir.

Soya Sütünün Sağlığa Faydaları

Kemikleri Güçlendirir, Osteoporozu Önler

Soya sütü, kemiklerin düzgün büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan yüksek kalsiyum miktarına sahiptir. Soya sütünün düzenli tüketimi, soya izoflavonlarının varlığına bağlı olarak kemikleri güçlendirir ve osteoporoz (kemik erimesi) gibi yaşa bağlı kemik bozukluklarının yaşanmasını önler. Gebe kadınlar, bebeğin kemik gelişimine yardımcı olmak için soya sütü ve diğer soya ürünlerinden de faydalanabilir.

Kanseri Önler

Soya sütü vücudu birçok kanser türünden korur. Araştırmalar günde içilen 2 bardak soya sütünün kadınlarda göğüs erkeklerde ise prostat kanseri yaşama riskini önemli derecede azalttığını göstermektedir.

Kolesterol Seviyesini Düşürür

Soya sütünün en önemli yararlarından bir diğeri ise kandaki kolesterol seviyesini düşürmesidir. Süt ürünleri;  doymuş yağ ve kolesterolden oluşur, ancak soya sütü kolesterol içermez. Ayrıca, yağlı bileşenleri tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar bakımından zengindir. Böylece, vücutta düşük seviyedeki lipoprotein (LDL) veya ‘kötü’ kolesterol seviyelerini azaltabilir ve vücutta yüksek seviyedeki lipoprotein (HDL) veya ‘iyi’ kolesterol seviyelerini artırabilir. Kötü kolesterol seviyesinde azalma kalp hastalıkları yaşama riskini azaltır. Bu nedenle, yüksek kolesterol düzeyine sahip kişiler için soya sütü önerilmektedir. Kalp hastalığı olan hastalar için de bu güvenli olarak görülür.

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Soya sütü hipertansiyonu önler. İçinde bulunan güçlü antioksidanlar serbest radikallerin kan damarlarının duvarlarına zarar vermesini engeller. Aynı zamandaki atar damarlarda tıkanıklık oluşmasını da önler. Bu şekilde tansiyon seviyenizi kontrol atına alıp hipertansiyon hastalığını engelleyebilirsiniz.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kilo vermeye çalışan insanlar mutlaka soya sütünü denemeliler. Öncelikle bu süt, çok az oranda şeker içerir. Tekli doymamış yağ asitleri bağırsak içindeki yağ emilimini kontrol eder. Böylece, kilo alımını engeller. Öte yandan; soya sütü, mideye girince uzun süre boyunca tokluk hissi veren jel benzeri madde oluşturur. Bu nedenle, kişi yemek yemeye ihtiyaç duymaz. Kolay yoldan zayıflamaya başlar.

Soya Sütü Vitamin ve Mineral Deposudur

Soya fasulyesi karbonhidrat, protein ve aynı zamanda yüksek miktarda A, B1 ve B2 vitamini içerir. Tüm baklagiller arasında yüksek miktarda protein içerdiğinden, soya sütü de çok fazla protein içerir. FDA’ya göre, düzenli soya sütü tüketimi kalp hastalıkları riskini azaltır. Kompleks karbonhidratlar açısından zengindir ve bunu glisemik indeksini koruyarak yansıtır. Ayrıca beynin gelişimi için gerekli olan çok miktarda omega-3 yağ asidi içerir.

Kan Şekeri Değerlerini Sabit Tutar

Soya sütü şeker hastalığı olan insanlar için de iyi bir besindir. Bunu sebebi ise içindeki çözünür lifler, glikozun yavaş bir şekilde kan içerisine bırakılmasını sağlamasıdır. Bunun sonucu olarak, vücuttaki kan şekeri seviyesi sabit kalır.

Laktoz İntoleransı Olanlar Güvenle Kullanabilir

Soya sütünde laktoz bulunmamasından dolayı laktoz hassasiyeti olan kişiler, endişe duymadan güvenle soya sütünü tüketebilirler. Bu süt, vücutta özümsenmesi daha uzun zaman alabilen inek sütünün aksine vücut tarafından kolayca sindirilir.

Soya Sütünün Yan Etkileri

Fıstık, kabuklu deniz ürünleri, süt, yumurta alerjisi vb. gibi soya sütüne karşı da alerji meydana gelebilir. Soya sütü proteinine alerjisi olan kişiler soya sütü tüketimi konusunda çeşitli belirtiler yaşayabilir. Kişide; öksürük, hırıltı, kurdeşen, yüz şişmesi, kusma, ishal, bayılma, gaz vb. gibi alerjik reaksiyonlar geliştirebilir.

Soya Sütü Besin Değerleri

Soya sütünün besin değerleri şunlardır;

Genel olarak, bir bardak soya sütü bize 94 kalori sağlayabilir. Ayrıca, bize 1.6 gram diyet lifi ve 6.4 gram protein verir. Ayrıca, soya sütü (55.1 mg), demir (2.7 mg), magnezyum (51.0 mg) fosfor (123 mg), potasyum (313 mg), sodyum (81.9 mg), bakır (0.3 mg) Çinko (0.9 mg), selenyum (3.1 mcg), manganez (0.4 mg) ve vitamin A (3.8 IU), C vitamini (1.0 mg), vitamin E (0.1 mg), K vitamini (8.2 mcg) içeren vitaminler, tianin (0.2 mg), riboflavin (0.2 mg), niasin (0.3 mg), vitamin B6 (0.1 mg), folat (65.4 mcg), kolin (20.2 mg) yanı sıra pantotenik asit (0.1 mg) içerir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here