Tarçın Tozunun Faydaları

0
763

Muhtemelen bahar aynında tarçın tozu yaygın olarak tüketilmektedir. Tarçın tozu nedir, nasıl kullanılır ve tarçın tozunun faydaları nelerdir sorularına cevap aramadan önce tarçın tozundan biraz bahsedelim.

Daha önce yayınladığımız tarçının faydaları adlı makalede tarçının faydalarından detaylı olarak bahsetmiştik,tarçının faydaları hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.

Tarçın bitkisinden yapılan tarçın tozu, köken olarak Sri Lankada çıktığı düşünülür. Tarçın kabuğu öğütülerek yapılır. Tarçın tozu eski çağlardan itibaren alternatif tıp tarafından hastalıkların tedavisinde kullanılır. Tarçın tozu yüksek değerde antioksidanlar içerir, böylece hastalıklara faydalı olmasının yanında, bağışıklığı arttırarak hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Tarçın tozu faydalı olduğundan dolayı yaygın şekilde mutfaklarda kullanılır. Yemeklere , salatalara, kurabiyelere, keklere katılarak tüketilen tarçın tozu, çaylarda ve kahvelerde içecek şeklinde tüketilmektedir. Tarçın tozu çayı, şeker hastaları ve zayıflamak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca tarçın suyu içilerek tüketildiği gibi, cilt hastalıklarını tedavi etmede kullanılır.

Tarçın çayının faydaları arasında karbonhidratların neden olduğu insülin seviyesini dengelemesi gösterilebilir.  Şeker sorunları olan kişiler yemeklere bir miktar tarçın tozu serperek şekerin yükselmesini engelleyebilirler. Tarçın tozunun sağlığa faydaları bunlarla bitmiyor, diğer faydalarını detaylı şekilde açıklayacağız.

Tarçın Tozunun Sağlığa Faydaları

Tarçın tozunun faydaları arasında gösterilen en önemlileri, kansere, kolesterole ve diyabete faydalırıdır. Tarçın tozunun bunlar dışında cilt, saç , kalp, damar sağlığına faydaları oldukça fazladır. Şimdi detaylı şekilde tarçın tozunun sağlığa faydalarını inceleyelim.

Tarçın Tozu  Diyabete Faydalıdır: Tarçın tozunun faydaları hakkında yapılan bilimsel çalışmalar günde yarım çay kaşığı tarçın tozu tüketiminin 2. Tip diyabet hastalığına faydalı olduğun ortaya koymaktadır. Kan şekerini azaltma özelliği olan tarçın tozu, böylece kalp sağlığını dolaylı şekilde kormuş olur. Tarçın tozunun şeker seviyesini dengelemesi aynı zamanda kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Tarçın Tozunun Kolesterole Faydaları: Tarçın tozunun kolesterol seviyesini aşağıya çektiği bilimsel olarak katıtlanmıştır. Düzenli tarçın tozu tüketimi kandaki trigliserid veya yağ asitleri seviyesini azaltabilir. Kolesterol sorunları olan kişiler,yemek esnasında veya yemekten sonra tarçın tozu tüketerek kolesterol seviyelerini dengeleyebilirler.

Kansere Karşı Tarçın Tozu: Amerikan Tarım dairesi araştırmacıları tarafından gerçekleştirilen labaratuvar araştırmalarına göre tarçın tozu lösemi ve lenfoma kanser hücrelerinin yayılma hızını azalttığını ortaya koymaktadır. Aynı zamanda tarçın tozunun içeriği kolon kanserine faydalıdır. Tarçın tozunun kanser hastalıklarını iyileştirdiğini söylemek doğru değil, lakin yakalanma riskini azalttığını söyleyebiliriz. Tarçın tozunun faydaları arasında safta kesesini temizlemesi de gösterilmektedir.

Kardiyovasküler Hastalıklara Tarçın Tozunun Faydaları: Tarçın tozu kalp ile  ilgili sağlık sorunlarına karşı, kardiyovasküler sistemini güçlendirir. Yüksek kan basıncı, koroner arter hastalığı olan kişiler için, tarçın tozu faydalıdır. Tarçın tozu buna bezner hastalıkların sempromlerını zaltabilir.

Diş Ağrılarına Tarçın Tozunun Faydaları: Antik çağlardan itibaren tarçın tozu diş ağrılarına, diş hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. Kötü nefes sorunlarına faydalaı olan tarçın tozu, ayrıca ağızda hijyen sağlar. Bir miktar tarçını sakız çiğner gibi ağızda çiğnemek ağızadki bakterilerin ortadan kalkmasını sağlar.

Toz Tarçının Cilde Faydaları: Tarçın tozunun cilde faydaları birden fazladır. Ev yapımı tarçın tozu macunları yardımıyla cilt sağlığını korumak mümkün. Özellikle cilt hastalıklarının başında gelen akne sorunlarına karşı tarçın tozu faydalıdır.  Tarçın tozuna bir miktar limon ekleyerek cildinize uygulayın, tarçın tozu ve limon suyu uygulaması kısa sürede ekne sorunlarını ortadan kaldıracaktır. Bal tarçın tozu karışımı  cilt kaşıntılarına ve yaraların tedavi edilmesine yayarlıdır. Taze limon suyunabir çay kaşığı tarçın tozu ekleyerek cildinize uygulamanız sivilce ve siyah noktarın tedavisinde etkili sonuçlar verebilir.

Tarçın Tozunun Sağlara Faydaları: Tarçın tozunun saç sağlığına faydaları eski çağlardan beri bilinmektedir. Tarçın tozu bal karışımı saçlara uygulandığında saçların güçlenmesini sağlar. Saç dökülmelerine karşı aynı şekilde bal tarçın tozu kürü uygulanabilir.

Tarçın Tozunun Diğer Faydaları: Doğal şifa kaynağı olan tarçın tozu, soğok algınlıklarına, ishale faydalıdır. Bunun yanında sindirim sistemi sağlığını koruyan tarçın tozu bağırsak hareketlerini arttırarak zayıflamaya yardımcı olur. Kas ve kemik sağlığına faydalırı oldukça fazla olan tarçın tozu, damar tıkanıklıklarını giderir. Kan dolaşımını hızlandıran tarçın tozu vücutta ısıyı arttırır. Tarçın tozu bal karışımı soğuk algınlığı, öksürük, balgam sökme gibi faydaları vardır

Şimdiye kadar tarçın tozunun en önemli sekiz faydasını detaylı olarak açıkladık. Şimdi tarçın tozu hakkında sık sorulan bazı soruların devaplarını açıklamaya çalışalım;

Tarçın veya Tarçın Tozu Zayıflatırmı? :  Tarçın zayıflamaya yardımcı olur ve zayıflamak isteyenler yaygın olarak diyetlerinde tarçın tozu kullanmaktadırlar. Tarçın tozunun zayıflamaya yardımı şöyle gerçekleşir; Bünyeden glikoz seviyesinin sürekli artması insülin üretimini tetikler.  İnsülinin artması veya durmadan dalgalanması vücudun enerji sağlamak için yağ yakmasına gerek olmadığı sinyalleri verir. Böylece bünye yağ yakmak yerine glikozu kullanır, akabinde yağ depolamaya devam eder. Bu noktada devreye tarçın tozu girerek insüline yardımcı olarak vücuttaki kan dşekeri dengesini dengelenmesini sağlar. Kanın içerdiği glikozun hücrelere aktarılmasını sağlar. Böylece;

  • Yemek esnasında tüketilmesi durumunda tarçın tozu uzun süre tok kalmayı sağlar.
  • Vücudun düzenli olarak yağ depolarını eritmesini sağlar.
  • Alınan glikozun bünye tarafından işlenerek enerjiye çevrilmesini sağlar.
  • Tarçın tozu ayrıca kaslardaki yağların erimesini sağlar.
  • Karın bölgesi yağların yakılmasını teşvik eder.

Tarçın Diyeti Nasıl Yapılır? : Tarçın diyeti, tarçın tozunun yemeklere, keklere, pastalara katılması ile yapılabilir. Tarçın çayı, toz tarçın suyu hazırlanarak içilebilir. Toz tarçın çayı hazırlamak için bir bardak suyu kaynatı, daha sonra 1 çay kaşığı toz tarçın ekleyin ve 3-5 dakika demlendikten sonra için. Tarçın çayını tarçın çubuklarından da hazırlayabilirsiniz. Bir bardak suya tarçın çubuklarını kırarak kaynatın ve 10 dakika demlemeye bırakın.Daha sonra tok karınla için.

Tarçın Nasıl Tüketilir?:  Tarçın tozu yemeklere, kekler katılarak tüketilir. Bunun yanında tarçın çayı, tarçun suyu hazırlanarak içilebilir veya tarçın suyu cilt ve saç için kullanılır. Tarçın tozu aynı zamanda banyo suyunda kullanıldığında yorgunluğu giderir. Tarçın tozu bal, yoğurt ve diğer gıdalara veya içeceklere katılabilir. Tarçın çayı ve bütün tarçın ürünleri tok karınla ve yemekten 1-2 saat sonra veya yemek esnasında tüketilir. Tarçın tüketimi uzun süre devam edilmemelidir. Haftada 4 gün  şeklinde 1 ay alımı yapılabilir. Günde ortalama 2 bardak tarçın çayı tüketilmesi normaldir.

Toz Tarçının Zararları: Tüketiminde aşırıya kaçılmadığı sürece toz tarçın tüketimi güvenilir görünüyor.  Uzun süre ağız yoluyla alınmaması gerekiyor.

  • Gebelik döneminde tarçın çayının faydaları veya zararları hakkında fazla bilgi yok, bundan dolyı en doğrusu tüketimde aşırıya kaçmamak.
  • Diyabet hastalarında kan şekerini düşürür bundan dolayı yüksek miktarda toz tarçın alınmamalıdır.
  • Karaciğere zarar veren maddeler içeren tarçın tozu, karaciğer hastaları tarafından aşırı miktarda tüketilmemelidir.
  • Kan inceltici özelliği olan tarçın tozu planlanan bir ameliyattan 2 hafta önce tüketimi durdurulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here