Tarçının Muhteşem Faydaları

1
438

Tarçın genelde soğuk havalarda tüketilen bitkidir.Çünkü, soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara tarçın faydalıdır.Uzu süre saklamak mümkün olduğundan dolayı tarçın tüketimi yıl boyunca yapılır. Tarçının içeriğini kalitesi yüksek vitamin, mineral ve bileşenler oluşturur. Tarçının aynı şekilde hastalıklardan koruma özelliği vardır.

Tarçın, tarçın ağacından elde edilen bitki türüdür. Tarçın ağacı 12-15 metreye kadar uzayabilir. Tarçın, tarçın ağacının kabuk kısmında elede edilir. Çok seyrek olarak tarçın ağacı farklı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Fazla miktarda uçucu yağ içeren tarçın,sinamil alkol, sinemaldehid, diterpen, weiterhin müslaj başta olmak üzere uçucu yağlar açından zengindir.

Tarçın ürünleri yaygın olarak dünya mutfaklarında kullanılır, bunun sebebi tarçın sağlığa sağladığı faydalardır. Tarçınlı kurabiye, tarçınlı kek, tarçınlı cevizli kurabiye Türk mutfağında en fazla bilinen, tarçının kullanıldığı besinlerdir.

Tarçının Besin Değeri: Tarçının besin değeri oldukça yüksektir. C,E, K vitaminleri yanında kalsiyum açısından zengindir. Tarçının içeriğinde aynı zamanda bol miktarda mineraller, bileşenler bulunmaktadır.

Tarçının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Tarçın kontrollü, doğru şekilde tüketildiğinde sağlığa inanılmaz faydalıdır. Enfeksiyon hastalıklarına karşı oldukça başarılı olan tarçın, soğuk algınlığının neden olduğu hastalıkları hızla iyileştirir. Tarçın ve tarçın kürleri bağışıklık sistemi güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Tarçının faydaları nelerdir daha detaylı bakalım.

Tarçın Diyabet :  Kötü kolesterol’ü düşüren tarçın aynı şekilde etkili insülin görevi görerek kan şekerini düşürebilir. Ortalam yarım çay kaşığı tarçın tüketimi, şeker seviyesini %22 oranlarında düşürebilmektedir. Tarçının diyabet hastalarının sağlık koşullarına göre yan etkileri oldabilidği için diyabet hastaları tarçın tüketimini doktorlarına danışarak yapmalıdırlar. Bunun yanında tarçın kan inceltici ilaçları olumsuz yönde etkiler. Bilinçli tüketildiğinde tarçın diyabete faydalıdır.

Tarçın Kan Pıhtılaşmasına Faydalıdır: Yapılan bilimsel araştırmalar tarçının kan pıhtılaşmasına faydalı olduğunu belirlemiştir. Her hangi bir nedenden dolayı meydana gelen kanamalarda, kan damarlarda birikip, damar tıkanıklığına neden olabilir. Tarçının içeridiği “sinamaldehid” olarak adşandırılan madde kan pıhtılaşmasını önler. Tarçın böylece kan pıhtılşamasına neden olan unsurları ortadan kaldırır.

Enfeksiyona Karşı Tarçın: Tarçın mantar ve maya enfeksiyonlarına karşı etkili şifa kaynaklarından birisidir. Tarçında bol miktarda bulunan uçucu yağlar, enfeksiyon hastalıklarını ortadan kaldıramasını sağlar.

Mikrop Kırıcı Tarçın:  Tarçın yağı, eski çağlardan beri miktop kırıcı/temizleyici özelliği ile bilinir.Tarçının enfeksiyon, mikrop temizleyici özelliği modern tıp tarafından ispatlanmıştır. Zararlı bakterileri önleyici özelliğinden dolayı tarçın, gıda sektöründe yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Tarçın Kanseri Engeller: Tarın hakkında yapılan bilimsel araştırmalar tarçının başta kolon, mide olmak üzere kansere yakalanma riskini azalttığını ortaya koymaktadır. Kanser hücreleri ve tümörlerininin yayılma ve çoğalma hızını tarçın azaltabilir. Tarçın çayı kolon kanserine yakalanma riskini azaltır. Salam, sucuk, sosis gibi gıdalarda nitrat fazla kullanılır. Nitrat bağırsaklarda aminle birleşerek ‘‘ nitrozamin’’ dediğimiz maddeyi oluşturur, nitroz amin ise kolnon kanserine neden olur. Tarçın çayı, bağırsak ve kolon kanserine neden olan nitrozaimini önler/engel olur.

Kabuk Tarçın Kürü: 1 bardak kaynayan suya 1 adet kabuk tarçın atın ve 6 dakika kaynatın. Tarçın suyu ılıdıktan sonra süzün, elde ettiğiniz tarçın suyu/tarçın çayını için. Tarçın çayı/tarçın suyunu haftada 4 gün tüketin, akşamları yemekten 1-2 saat sonra için. Tarçın kürü, başta kolon kanseri olma üzere, mide kanseri ve diğer kanser türlerine yakalanma riskini azaltr.

Tarçın Kolesterole İyi Gelir: Tarçın çayı/suyu veya yarım çay kaşığı tarçın tüketimi kolesterolü düşürür. Yüksek kolesterol şikayetleri olan kişilerin yemeklerde tarçın ürünleri tüketmeleri kolesterolün yükselmesini engelleyebilir. Yüksek kolesterol şikayetleri olanlar için ayrıca sağlık uzmanları düzenli olarak günde 1-2 gram tarçın tüketmelerini önermektedir.

Tarçın Zayıflamayı Sağlar: Tarçının önemli özelliklerinden bir tanesi tokluk hissini teşvik etmesidir. Tarçın kan şekeri seviyesini düzenlediğinden dolayı ayrıca zayıflamaya etki etmektedir. Kan şekerinin durmadan dalgalanması metabolizmanın gereksiz yap depolamasına neden olur. Tarçın tüketimi benzeri sorunları giderir/ortadan kaldır ve zayıflamaya yardımcı olur. Tarçın aynı zamanda kan inceltir ve kan hızını arttırır. Böylece yağ yakımını tarçın arttırarak yine zayıflamayı sağlar.

Tarçın Zihin Açar: Tarçın beyin sağlığına faydaldır. Tarçının zeihin fonksiyonlarının artmasına faydalı olduğuğu düşünülmektedir. Kan dolaşım hızını arttıran tarçın böyece, beyne giden oksijen seviyesinin artmasını teşvik eder/destekler. Haliyle kişinin motivasyonunu ve uyanıklığını sağlar.

Kas Sağlığına Tarçın Faydalıdır: Tarçının önemli özelliklerinden birisi vücut ısısını arttırmasıdır. Tarçın suyu kasların rahatlamasını, kas ağrılarının giderilmesine faydalıdır. Yorgunluğada iyi gelen tarçın suyu, banyo suyuna katılarak duş alınması durumunda yorgubluğu giderir. Tarçın çayı tüketimi kaslarda yağ oranının dengeler. Kaslarda yağları yakmak için tarçın çayı tüketimi önerilmektedir.

Alzheimer Hastalığın Tarçın Engelleyebilir:  Tarçın özür kaliteli besinlerle doludur, böylece tarçın özü Alzheimer hastalığına neden olan genleri ortadan kaldırdığı düşünülmektedir. Tarçın, aynı zamanda alzheimer hastalığının tahrip ettiği hücrelerin yeniden onarılmasına yardımcı olur.  Ayrıca Rush Ünivsitesi Tıp Merkezi tarçının parkinson hastalığına faydalı olduğunu açıklamıştır.

Tarçının Psikolojiye Faydaları: Tarçının beyin sağlığına faydaları gözünüzden kaçmamıştır. Modern dünyanın en sık rastlanılan hastalıklarının başında prsikolojik hastalıklar yer almaktadır. Tarçın stresden kaynaklanan depresyona faydalıdır. Günde bir bardak tarçın çayı içmek stresi azaltabilir. Sağlık uzmanların tarçın kokusunun sinir sisteminde gevşeme sağladığını belirtmektedirler. Zihinsen hastalıklara faydalı olan tarçın ürünleri/kürleri aynı zamanda depresyon/stres gibi surumlardan kaynaklanan fiziki hastalarıkları önleyebilir.

Soğuk Algınlığı, Baş Ağrısı ve Öksürüğe Tarçın:  Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, öksürük ve nezleye tarçın faydalıdır. Tarçın düzenli tüketilidğinde, soğuk algınlığından kaynaklanan nezle, grip gibi hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Tarçın ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk aldınlığının neden olduğu hastalıklara karşı savunma sistemini güçlendirmektedir.

 Özetle Tarçının Faydaları

 • Tarçın çayı öksürüğe faydalıdır, günde 2 fincan tarçın çayı öksürük şikayetlerini giderir.
 • Boğaz ağrısına tarçın çayı faydalıdır.
 • Tarçın suyu diş sağlığına faydalıdır. Sabah ve akşamları tarçın suyuyla gargara yapmak diş çürümelerini yavaşlatır.
 • Günlük tarçın tüketimi kolesterolü düşürür.
 • Tarçın kürü diyabet hastalarında insülini arttırarak şekeri düşürebilir.
 • Tarçın yağı mantar hastalıklarına karşı tedavi amaçlı kullanılır.
 • Tarçın yağı cilt enfessiyonlarını derir/önler
 • Tarçın çayı/ tarçın suyu kanser hücrelerinin etkisini azaltır, kolon, bağırsak, lösemi gibi hastalıkları engleler.
 • Tarçın kan pıhtılaşmasını engeller.
 • Gıda sektöründe ürünlerin bozulmaması için tarçın ürünleri kullanılır.
 • Zihin sağlığına tarçın kokusu faydalıdır.
 • Tarçın stres,depresyon gini şikayetlere iyi gelir, güne tarçın çayı ile başlamak sinirleri gülendirir.
 • Zayıflamaya faydalı olan tarçın, kan şekerini düzenleyerek kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Tarçın antioksidan özelliği sayesinde serbet radikallerin hareketlerni azaltır.
 • Tarçın suyu, tarçın yağı romatizma ve artrit ağrıları gidermek için masaj yapılarak uygulanabilir.
 • Yorgunluk giderici özelliği olan tarçın yağı ve tarçın suyu badem yağı, hakiki zeytin yağı ile karıştırılarak uygulandığında kasları gevşetir, sinirlere iyi gelir.
 • Tarçın çayı ve yarçın suyu sindirim sistemi sağlığını korur, bağırsakları hareketlendirir, mide asit oranını dengeler.
 • Tarçın suyu, gargara yapılarak tüketilidğinde ağız içini baterilerden temizler.
 • Tarçın yağı ve tarçın suyu aynı zamanda haşere ve böcekleri savuşturmak için kullanılır.
 • Tarçın yağı boğaz ağrısına ve kuru öksürüğe iyi gelir.
 • Tarçın vücut sıcaklığını arttırır.
 • Tarçın kanı incelterir ve dolaşımını hızlandırır. Bu özelliği vücutta oksijen sürkilasyonunu attırır.
 • Tarçın özü manganzei yüksek miktarda içerdiğinde dolayı adet dönemlerinde kas ağrılarını ve krampları giderir.
 • Tarçın özü demir içerdiğinden dolayı kemik sağlığına faydaldır.
 • Demir içeren tarçın özü, kısmen anemi hastalığına iyi gelir.

Tarçın Tozunun Faydaları:

Tarçın bitkisi genelde üç şekilde tüketilir, tarçın tozu, tarçın kabuğu ve besin takviyesi yapmak için tarçın kapsülleri. Tarçın tozu, tarçın çayı ve suyu yapımında kullanıldığı gibi balla karıştırılarak da tüketilmektedir. Tarçın tozu bal karışı mı en yaygın kullanım şeklidir. Bala karıştıralarak tarçın tozu faydaları maksimuma çıkarılır. Tarçın tozunun faydaları kısaca şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Tarçın tozu kalp sağlığına faydalıdır.
 • Tarçın tozu bal karşımı soğuk algınlıklarını giderir.
 • Bal tarçın tozu karışımı idrar yoru enfeksiyonlarına faydalıdır. İkisininde anti oksidan özelliği vardır.
 • Tarçın tozu bal karışımı sivilce redavisinde kullanılmaktadır.
 • Tarçın tozu bal karışımının kolesterol hastalarına iyi geldiği düşünülür.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren tarçın tozu, bir çok hastalığa yakalanma riskini azaltır.
 • Tarçın tozu bal ile uygulandığında cilt enfeskyonlarını engeller.
 • Bal tarçın tozu ile tarçın suyu karışımı sindirim sistemine faydalıdır.
 • Tarçın tozu ve bal kürü kötü ağız ve nefes kokusunu giderir.

Kısaca Tarçın Tozu: Tarçın tozu faydaları oldukça fazladır, bunlardan bir kısmını sıralamış olduk. Tarçın tozunun yararları daha çok bal karıştırılarak tüketilidiğinde arttırılmış olur. Tarçın tozu daha çok çay hazırlanarak tüketilir.

Tarçın Tozu Nasıl Tüketilir: Bir bardak suyu 4 dakika yaynatı  ve tarçın tozunu ekledikten sonra 1 dakika daha kaynatın. Ilık olunca için. Akşamları yemekten 1-2 saat sonra , sabahları kahvaltıdan sonra tüketilebilir. Tarçın tozu aynı zamanda keklerde ve yemeklerde de kullanılabilir. Tarçın tozu çayına ılıdıktan sonra bal karıştırarak tüketmeniz mümkün.

Tarçın Suyunun Faydaları

Tarçın suyu, öğütülerek elede edilen tarçın tozunun kaynatılmasıyla yapılır.Tarçın suyu hazırlandıktan sonra limon ve bal karıştırılarak tüketilebilir. Tarçın suyunun faydaları şu şekilde sıralanabilir.

 • Tarçın suyu bağırsaklara faydalıdır. Tarçın suyu tüketimi bağırsak kurtlarının dükülmesini sağlar.
 • Tarçın suyu kan inceltir. Tan inceltici özelliğinden dolayı tarçın sutu kan akışını hızlandırı, damar tıkanıklığına engel olur.
 • Tarçın suyu kan ve damar sağlığını koruyarak kalbin yorulmasını engeller.
 • Tarçın suyu öksürüğe faydalıdır. Öksürük şikayetlerini sabah ve akşam içilen tarçın suyu giderir.
 • Tarçın suyunun ishali önlediği düşünülmektedir.
 • Metabolizmayı hızlandıran tarçın suyu, bağışıklık sistemini de güçlendirir.
 • Tarçın suyu bal la karıştırılarak saçlara uygulanabilir. Saç sağlığına tarçın suyu faydalıdır.
 • Cilt sağlığına tarçın suyu faydalıdır, cilt enfeksiyonlarını giderir.

Tarçın Suyu Nasıl Hazırlanır: Tarçın tozu veya tarçın bitkisi rulo halinde kaynatılır. Önce bir bardak su kaynatılır ve daha sonra kaynayan suya tarçın eklenir ve 2-3 dakika daha kaynatılır. Daha sonra bal veya limon tarçın suyuna katılarak tüketilebilir.  Tarçın suyu içerek tüketildiği gibi, cilt enfeksiyonları ve saç sağlığı için kullanılabilir.

Tarçın Suyu Zayıflatırmı? : Tarçın başlı başına zayıflamaya yardımcı olur. Kan akışını hızlandıran tarçın suyu aynı zamanda bağırsak hareketlerini arttırır. Vücut sıcaklığını da arttırarak zayıflamayı teşvik eder. Tarçın suyu aynı zamanda uzun süre açlığa dayanmayı sağlar,tokluk hissi verir.

Tarçın Çayının Faydaları: Tarçın çayı, tarçın bitkisinin kaynatılmasyla elde edilmektedir. Tarçın çayının faydaları eskş çağlardan beri bilinmektedir, lakin günümüz modern tıp aynı şekilde faydalarını hala araştırmaktadır. Tarçın çayı faydaları şöyledir;

 • Tarçın çayı, sigara, alkol gibi maddelerin verdiği zararları giderir.
 • Tarçın çayı sindirim sistemine faydalıdır, bağırsakları temizler, mide asitleri seviyesni düzenler.
 • Bağırsak enfeksiyonlarına faydalı olan tarçın çayı, gazı engeller, şişkinliği giderir.
 • Hazımsızlık şikayetlerini tarçın çayı giderir.
 • Tarçın çayı kan şekeri seviyesni dengeler, diyabet hastalarına faydalıdır.
 • Metabolizmayı arttıran tarçın çayı, hastalıklara yakalnma riskini azaltır.
 • Zihin sağlığına faydalı olan tarçın çayı, zihin fonksiyonlarına katkı sağlar.
 • Tarçın çayı stres ve depresyona faydalıdır.
 • Üşüme sorunu olanlar günde 1-2 fincan tarçın çayı tüketerek sorunu ortadan kalıdrabilirler.
 • Tarçın çayı soğuk algınlıklarına faydalıdır.

Tarçın Çayı Nasıl Hazırlanır: Tarçın çayı, tarçın kabuğu ve tarçın tozundan hazırlanır. Tarçın kabuğundan hazırlamak için yarım litre suyu iyice kaynatın ve kaynarken tarçın kabuğunu paröalayarak içine atın, 3 dakika daha kaynatın ve aha sonra tarçın çayını 7-8 dakika demlemeye bırakın. Tarçın çayına dah sonra limon ve bal karıştırarak tüketebilirisniz. Eğer tarçın çayını tarçın tozundan yapmayı planlıyorsanız, kaynama süresini azaltmalısınız. Yani kaynayan suya 2 çay kaşığı tarçın tozu ekleyin ve 2 dakika daha kaynatı. Daha sonra demlemeye bırakın.

Tarçın Çayı zayıflatırmı? : Tarçın çayı demleyerek tüketmek zayıflamaya faydalıdır. Tarçın çayı metabolizmayı ve kan akışını hızlanıdır. Bu özelliğinden dolayı zayıflamayı sağlar. Tarçın çayının zayıflama diğer tatkısı ısıyı arttırmasıdır, böylece kaslarda bulunan yağların eritilmesini zaplar.

Tarçın Nasıl Kullanılır? : Tarçın tozu ve tarçın kabuğu farklı şekillerde hazırlanılarak tüketilir. Tarçın demlenerek tarçın çayı ve tarçın suyu hazırlanır. Tarçın çayı/suyu’da bal ve liman eklenebilir.  Bunun dışında taçın suyu yemeklerde, salatarda kullanılabilir. Ayrıca tarçın tozunu keklerde yemeklerde kullanmak mümkün.  Tarçının yemek esnasında tüketilmesi mümkün, yemekten önce yüketilmesinin bir zararı olup olmadığı noktasına faza bilgi yok, yalnız daha çok yemeklerden 1-2 saat sonra tüketilmesi öneriliyor. Kas ve romatizma ağrıları için tarçın yağı kullanmak mümkün. Aynı şekilde tarçın kokusu hafızaya faydalıdır.

Tarçının Zararları: Tarçının faydaları hakkında detaylı şekilde bahsettik. Lakin, kişinin sağlık koşullarına, mücadele ettiği hastalıkların durumuna, kullanım şekline göre bazı zararları olabilir. Tarçının zararlarını başlıklar halinde yazarsak;

 • Tarçın uzun süre alındığında alındığında zararlı olabilir, tarçın tüketimi belirli aralıklarla yapılmalıdır.
 • Sinemaki ile tarçın alımı hassas bünyeli kişilerde alerjiye neden olabilir.
 • Tarçın alerji yapabilir. Hassas bünyeye sahip olan kişilerde alerjik reaksiyon gösterebilen tarçın, cilt kızarmalarına neen olabilir.
 • Duyarlı kişilerde tarçın karaciğer hastalığını arttırabilir. Karaciğer ile ilgili sorun yaşayan hastalar tarçın tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdırlar.
 • Gebelik ve emzirme döneminde tarçının zararlı olup olmadığı hakkında pek fazla bilgi yok, bu yüzden gebelik döneminde mümkün olduğunca az tüketilmedilir.
 • Tarçın diyabet hastaları için faydalıdır, lakin yüksek miktarda ve uzun süreli tarçın tüketimi sorunu arttırabilir.
 • Karaciğerle alakalı sorunları olan tarçın ve sinemaki tüketiminden uzak durmalı veya doktor kontrolünde devam etmelidirler.
 • Tarçın kan şekerini düşürdüğü ve kanı incelttiğinden dolayı planlanmış bir ameliyattan 2 hafta önce tüketimi durdurulmalıdır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here