Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanlığı

0
178

Adı son zamanlarda sık duyulan Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanlığı, yüksek öğretim mezunlarına yeni işi imkanı ve kazanç kapısı sunuyor. İş Güvenliği Uzmanından sonra özellikle bu yılın başlarında trend olan meslek hakkında Tema Akademi yönetim kurulu başkanı Murat Soyluyla görüştük, kendisine Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı hakkında sorular yönettik.

Murat Soylu, ‘‘ 30 Hazirandan itibaren yürürlüğe giren tebliğle birlikte bundan sonra tehlikeli madde üreten, taşıyan veya depolayan istisnasız bütün firmalar bünyelerinde danışman bulundurmaları gerekiyor.

İlgili tebliğ gereği, tehlikeli madde dolduran, paketleyen, ambalajlayan veya dolrudan firmalarda bu kapsam alanında bulunuyor, yani söz konusu firmalar Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanlığı diğer adıyla (TMGD) bulundurma zorunluluğu var. Bu firmalar daha şimdiden birlikte çalışacak TMGD hizmetleri veren firmalar arıyorlar.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Ücretleri

Her ne kadar Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı melesi yeni olsa da aldıkları alacakları ücret Türkiye standartlarına göre oldukça yüksek. Hali hazırda sadece 500 sertifikalı danışman bulunurken, sektörde 80 binden fazla eksiğin olduğu söyleniyor. TMGD mesleğini seçenler isteklerine göre sadece bir firmada veya bağımsız çalışabiliyorlar, fakat bunda bir sınırlama var, bağımsız çalışanlar en fazla 5 tane firmayla çalışabiliyorlar.

Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanlığı Eğimi İçin Tıklayın

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Ücretleri bakılacak olursa mesleği tercih etmek için cazip görünüyor. Yönetmelikte belirtilen yasa, akaryakıt bölge bayileri için 30 Haziran 2015 ten itibaren yürülükte. Ülkemizde sadece 15 den fazla akaryakıt bayisi olduğunu düşünürsek ve mevcut danışman açığına bakarsak yeni üniversite mezunlarının ciddi maaşlar alamasının sözkonusu olduğunu söylemek mümkün.

Tehlikeli Madde Güvenkil Danışmanı Sınavı

TMGD sınavında başarılı olmak için 70 puan almak yeterli. Tema Akademi Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Genel Müdürü Murat Soylu, ‘‘ TMGD sertifikası almak için Tehlikeli Madde Güvenkil Danışmanı Sınavı başarıyla verilmesi gerektiğini belirtirken, 70 puanın yeterli olduğunu,  sınava girmek için 4 yıllık üniversite mezunu, bölüm ayrımı olmaksızın yeterli olduğunu belirtti.

Açık 80 Bin

Soylu, yaptığı açıklamada tenliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte ciddi açığın ortaya çıktığını belirtti. ‘‘ Şuanda meydana gelen bu açıktan dolayı bir çok firma yüksek maaş vererek TMGD işe alıyor fakat eksik oldukça fazla. Firmaların yüksek maaş vermelerinin bir nedeni aslında oldukça fazla cezanın olması. Biz kurum olarak talebe karşılık veremiyoruz, bazı durumlarda öyleki çok başarılı olduğunu gördüğümüz kursiyerlerimizi yönlendiriyoruz’’dedi.

Tehlikeli Madde Güvenkil Danışmanı Eğitimi

Tema Akademi Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Murat Soylu, şöyle konuştu:
“ Hizmet verdiğimiz İstanbul gibi metropollerde ciddi anlamda yığılmalar oluyor ve kurumlar ve şirketler için TMGD kursaları kısa sürede yeterli danışmanı sağlayamıyor’’.

İstanbul’un köklü İş Güvenliği firmaları arasında bulunan Tama Akademi İş Güvenliği’nin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitimi verdikleri söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here