Theodor Herzl

0
8

Yahudi gazeteci politik siyonizmin kurucusu Theodor Herzl. Theodor Herzl kimdir? İşte Theodor Herzl’in biyografisi…

Theodor Herzl 2 Mayıs 1860 tarihinde Budapeşteli orta sınıf bir ailede doğdu. 

Viyana Üniversitesinde hukuk eğitimi aldı. Avukat sıfatını taşısa da mesleğinin yerine yazarlık yaptı, çeşitli oyunlar yazdı. O zamanlar Siyonizm üstüne kapsamlı çalışmalar yaparak Yahudi devletinin kurulmasını tasarladı. Fransa’da ortaya çıkan Dreyfus Olayı sonrası artan Yahudi karşıtlığı hem onun yaşamına hem de siyonizm fikrinin seyrine yön verdi. Yahudilerin tüm dünyada ezildiği ve acı çektiği düşüncesinden hareketle 1896 yılında Türkçe “Yahudi Devleti” anlamına gelen  Der Judenstaat adlı kitabını yayınladı.

1897 yılında Dünya Siyonist Teşkilâtı’nın kurulmasını ve kurulduğu İsviçre’nin Basel kentinde teşkilatın ilk kongresinin yapılmasını sağlayan Herzl. Kongrede “Ben bugün burada Yahudi Devleti’ni kurdum, ancak bunu yüksek sesle söylersem bütün dünya güler. Fakat beş sene içinde ya da elli sene sonra bunu herkes böyle bilecektir.” diyerek dikkat çekti. Ayrıca kongrede kurulması planlanan Yahudi Devleti’nin sınırlarını da belirtti ve kongre sonunda Herzl Dünya Siyonist Teşkilatı’nın başkanı seçildi. Teşkilatın amacına uygun olarak Yahudilerce kutsal sayılan Siyon tepesinin bulunduğu Filistin topraklarında Yahudi Devleti kurmak için İngilizlerle bağlantıya geçti, Filistin toprakları o dönem Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altında olduğu için, Osmanlı ile iyi ilişkileri olmasından dolayı Alman İmparatoru II. Wilhelm ile ilişkiye geçti ancak başarılı olamadı. 

Yahudilerin Filistin’e yerleşmesi için çabalayan Herzl, 17 Mayıs 1901 tarihinde Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid ile görüştü.[Bu görüşmede Herzl’e bir Mecidiye nişanı verildi. Görüşmelerinden sonra konu hakkında Daily Mail gazetesine konuşan Herzl görüşmeden duyduğu memnuniyeti vurguladı ve Yahudilerin II. Abdülhamid’den daha iyi bir dost ve seveni olmadığını ifade etmişti. II. Abdülhamid belirli bir yerde toplu halde olmamak koşuluyla Yahudilerin Osmanlı ülkesine gelmelerine izin verdi ancak Filistin’e yerleşim konusunda bir adım atmadı.

Asıl isteği Yahudilerin Filistin’e yerleşmesini sağlamak olan Herzl bunun karşılığında da Osmanlı borçlarının önemli bir kısmını ödeyeceği taahhüdünü verdi.  II. Abdülhamid Yahudilere dağınık bir şekilde Mezopotamya’ya yerleşmelerini önerdiyse de bu öneri  ilave yerleşim yeri olarak Filistin, Hayfa ve çevrelerini de isteyen Herzl’i tatmin etmekten uzaktı.

Bunun üzerine Herzl İngiltere ile yeniden ilişki kurarak sorunun çözüleceği fikrinden hareketle İngiliz Sömürgeler Bakanı Chamberlein ile görüştü. Bu görüşmeden de istediği sonucu alamayınca kısa bir süre sonra Londra’ya davet edildi. Bu görüşmede “Yahudi yurdu” olarak kendisine Uganda teklif edilir, ancak teşkilat kongrede bunu reddetti. Herzl İstanbul’a “vadedilmiş topraklar” Filistin ve Kudüs için birkez daha geldi ve tekrar talebi Sultan Abdülhamit tarafından reddedildi.

3 Temmuz 1904 günü, Avusturya’nın Aşağı Avusturya’daki Reichenau an der Rax kasabasındaki Edlach’ta, kalp rahatsızlığı teşhisi konan Theodor Herzl, kardiyak skleroz nedeniyle hayatını kaybetti.

Oldukça uzun süren Herzl’in cenaze törenine yaklaşık altı bin kişi katıldı. 

1949’da kalıntıları Viyana’dan taşındı ve Kudüs’teki Herzl Tepesine götürüldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here