Türkçe Twitter’in 1. Yılını Twitter Çeviri Sistemi Nasıl Çalışıyor

0
142

Türkçe Twitter 1 Yaşında!

Twitter, Türkçe hizmet vermeye başlayalı tam 1 yıl oldu ve bu özel günü bir mesajla kutluyor.

 

Günümüzde sosyal paylaşım ağı deyince, gündemi belirleme özelliği ve dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri olarak akla Twitter geliyor. Kullanıcılarına 140 karakterlik kısa mesajlar yazmaya izin veren sosyal paylaşım ağı, tanışma – kaynaşma’dan ziyade dünya ve ülkelerin gündemlerini belirliyor. Hatta bu gündem belirleme öyle boyutlara vardi ki, son yıllarda dünya ve Türkiye gündeminde geniş yankılar uyandıran bir çok haber Twitter üzerinden duyuruldu.

2006 yılından itibaren yani 6 senedir yayın yapmakta olan Twitter bir çok dile çevrilmiş arayüzüyle kullanıcılarına hizmet verirken kullanıcılarına kendi dillerinde hizmet vererek hem popüleritesini, kullanımını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bir çok farklı dilde yayın yapan site geçen yıl Türkçe yayın yapmaya başladı.

 

 

Geçen yıl beklenmedik bir şekilde  Türkçe dil desteğini başlatan Twitter, bugün itibariyle Türkçe Twitter’ın 1. yaşını kutluyor. Geçtiğimiz yıl ilk zamanlar aksaklıklarla hataya geçirilen çeviri sistemi şimdi neredeyse 100% doğru çalışıyor. Fakat her ne kadar sistem doğru çalışıyor olsa da ilk etapta olumsuz tepkiler aldı. Çünkü, Twitter ingilizce olduğunda bir nevi kullanıcı kalitesi korunuyordu, fakat Türkçe yayına başladıktan sonra, kullanıcı kalitesi düştü yönünde eleştiriler aldı. Buna son 1 yılda küfürlü trendleri delil olarak gösteriyorlar

Twitter’de tercümeler gönüllü çevirmenler tarafından yapılmaktadır. Çevirmenler için özel bir panel bulunuyor ve bu panelden Tercümanlar istedikleri cümleleri çeviriyorlar, ve ya oy vererek cümlenin en doğrusunun kullanılmasını sağlıyorlar.

 

Twitter’deki çevirmenler isimlerinin sonunda bulunan mavi dünya logosuyla sitede tanınlar ve sayıları binlercedir. Bu logo çevirmenlere her hangi bir avantaj tanımaz.

Twitter Çevirmen Paneli

 

Twitter çevirmenleri için özel hazırlanmıştır. Facebook da buna benzer bir panel kullanmaktadır. Bu panelden giriş taptığınızda çevrilmesi gereken cümleler başlıklar halinde ekranın sağ tarafına konulmuştur.

 

Profilinizin alt kısmında ise en aktif gönüllü tercümanların listesi vardır. Sağ tarafta başlıklara tıkladığımızda, çevrilmesi istenilen kelimelr veya cümleler gelir ekrana.

Bu şekilde Çevirmenler söz konusu cümleleri tercüme ederler veya en iyi çeviriye oy verirler, en çok oyu alan tercüme en doğru tercüme olarak kabul edilir ve kullanılır.

Türkçe Twitter 1. Yılını kutlarken bizde bu vesileyle sitemin nasıl çalıştığını biraz anlatmış olduk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here