Türkiye’den Google Art Project’te iki Müze

0
175

 

 

Yazılı ve görsel olmak üzere; kitap, dergi, gazete, müzik, video, film ve buna benzer birçok içerik yavaş yavaş dijital alana taşınmaya başladı. Artık dünyanın birçok müzesini ve bu müzelerin barındırdığı milyonlarca eseri internet üzerinden görme imkanı elde edeceğiz.

Google tarafından hayata geçirilen Art Project uygulaması, çerçevesinde dünya müzelerindeki milyonlarca eser dijital ortamda internet kullanıcılarına gösterilecek. Söz konusu müzeler arasında ülkemizden Sakıp Sabancı Müzesi ve Pera Müze‘si de bulunuyor.
Böylece, gerek bizim kültürümüze meraklı olan dünyanın farklı ülkelerindeki insanlar kültürümüzün izlerini internet üzerinden takip edecekler, gerekse biz Türk kullanıcılar için farklı ülkelerin kültürlerini görme imkanı yakalamış olacağız, hemde çok basit ve ücretsiz olarak.

Google’nin Türkiye resmi blogunda yer alan haber kaynağına göre Google Art Projesi, düzenli bir şekilde müzelere gidenler ve hakiki eserleri daha yakından görme fırsatı olmayanlar için tasarlandığı ve hayata geçirildiği belirtiliyor.

Dünyanın ünlü ve önemli eserlerini yakından incelimkanı sunan site, toplamda 40 bine yakın eseri, yüksek çözünürlükte görüntüleyebiliyor ve kimi eserler hakkında geniş detaylar veriyor. Bununla birlikte, siteyi kullanan ziyaretçiler sitede, sanatçı, eser, müze, ve koleksiyon adı gibi farklı kategorilerde arma şansına sahipler.

Sakıp Sabancı Müzesi, şimdilik sadece Hat Koleksiyonu’na ait eserleri sitede yayınlıyor. Pera Müze’sindeyse birçok farklı kategoriden onlarca eser yayınlanıyor. Başlangıç itibariyle 17 müzeyle kullanıma açılan projeye, ilerleyen süreçte, farklı müzelrde daha fazla eserleri bünyesine katacağı tahmin ediliyor.

Sitede, New York Metropolitan, Berlin Alte Nationalgalerie, Amsterdam Rijksmuseum, Floransa Uffizi, St. Petersburg The State Hermitage, Madrid Museo Reina Sofia ve Londra Tate Britain gibi birçok dünyanın ünlü müzelerinde bulunan eserler görüntülenebiliyor.

Ve yakın bir gelecekte söz konusu müze sayısının artması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here