Türkiye’de 1 Numara Google Chrome

0
175

Türklerin En Çok Google Chrome Kullanıyorlar

 

Bir araştırma şirketinin yaptığı araştırma sonuçlarına göre Türk kullanıcıları Google Chrome kullanmayı tercih ediyorlar.

Araştırma  StatCounter şirketi tarafından yapıldı ve yapılan bu araştırma verilerine göre  ülkemizde tercih edilen en popüler 5 tarayıcı listesi yayınlandı

Bilindiği gibi Google Chrome Web Tarayıcı olarak diğer tarayıcılardan çok zaman sonra piyasaya girdi. Fakat sonradan giriş yapmasına rağmen kısa zamanda Internet Explorer’ı geride bırakarak, Türkiye’de birinciliğe oturdu. Google Chrome bu başarısını kendi resmi blogunda duyurarak başarısının tadını çıkardı

Gerçek zamanlı bir web analitik servisi olan Statcounter, eş zamanlı olarak bütün dünyada mobil tarayıcılar, web tarayıcıları ve arama motorları hakkında sürekli istatistikler sunuyor. Sadece dünya çapında istatistikler yapmayan şirket aynı zamanda lokal olarak yani ülke bazında da değerlendirme yapıyor. İşte aynı şekilde yaptığı istatistikler Mart ayı itibariyle Türkiye’de kullanıcıların çoğunluğu İnternet Explore’dan  Chrome’a geçtiğini gösteriyor.

Güncellenen son değişikliklere göre liderliğini sürdüren Chrome’un pazar payı yüzde 45, Internet Explorer’ın pazar payı ise 40, Mozilla Firefox’un payı ise yüzde 13 civarında.

 

Fakat bu sonuçlar sürpriz olmamalı, çünkü geçtiğimiz ay  Chrome ve Firefox ülkemizde pazar payını arttırken Internet Explorer’ın düşüşü sürmüştü.  Bu 3 önemli tarayıcının dışında sıralamada Safari ve Opera  yer almıştı.

Her ne kadar Microsoft Windows Türkiye ve dünya pazarında çok ilerlemiş olsa da geç kaldığı güncellemelerle koltuğunu Chrome kaptırdı ve bir çok kullanıcı için bu durum sürpriz olmadı. Google Chrome’ın bu başarısını sadece arama motoru Google tarafından üretilmesine ve desteklenmesine bağlamak bence haksızlık olur. Son güncellemelerle Google Chrome birçok açıdan diğer tarayıcılardan daha iyi duruma geldi.

Ve yine kendi tahminlerime göre ilerleyen süreçte rekabet Chrome ve Firefox arasında devam edecek.  Türkiye’de bildiğiniz gibi Yandex arama motoru Firefox’u destekliyor işte bu yüzden diğer tarayıcılara pek fazla şans tanımıyorum. İki arama motorunun tarayıcılar üzerinden de rekabetleri devam edecektir. İnternet Explore nemi yapar? Ne yaparsa yapsın, kaybettiği prestijini uzun süre yakalayamaz.

 

Bu vesileyle bizde kendi çapımızda konuyla alakalı verilere baktık ve kefline kullanıcılarının da açık farkla Google Chrome’, tercih ettiğini gördük:)

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here