Twitter Facebook Rekabetinde Instagram Hamlesi

0
118

 

Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl büyük bir Facebook Twitter rekabetine sahne oldu. Dünya’nın en büyük sosyal paylaşım ağı olan facebook, geçen yıl itibariyle 850 milyonluk kullanıcıya ulaştı ama Google de olduğu gibi facebookta  da işler pek yolunda gitmiyordu. Twitter’in 2011 yılındaki yükselişinin önüne geçmeye çalışan facebook aynı yıl Abonelik ve haber bandı uygulamalarını devreye soktu. fakat bu iki uygulamayı facebook’un Twitter’den altı yaptığı tartışmalarını gündeme getirdi. Daha sonra Zaman Tüneli uygulamasını önce kullanıcı profillerine ve daha sonra gruplara uygulama imkanı veren facebook, bunla da beklediği verimi alamadı. Facebook cephesinde işleri yola koymanın planları yapılırken 2012 yılının başlarında Twitter kullanıcılarının facebook hakkında yaptıkları olumsuz trendler gündeme damgasını vurdu. Facebook kullanıcıları farklı bir yenilik beklerken Nisan ayının başlarında bir haber gündeme bomba gibi düştü:

     Facebook 1 milyar dolar karşılıkında Instagramı satın almıştı. Her ne kadar 2 seneden daha az bir zamanda böyle bir Instagram başarısını küçümseme amacında olmasak ta, işte tam bu noktada tartışmaların başladığı’nın altını çizmek isteriz. Bu büyük satışla alakalı haberleri okuduğumuzda enteresan bilgilere ulaşmıştık ve kefline okurlarıyla paylaşmıştık.  İddialar Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg  ve Instagram’ın Kurucu SEO’su Kevin Systrom‘un daha önceden birbirlerini tanıdıklarıydı.  İşte iddilara tam da bu noktada yoğunlaştı. Geçen yıl yaptığı bütün girişimlere rağmen Twitter’in yükselişi karşısında varlık gösteremeyen Facebok bu şekilde 2012 yılında Twitter’e karşı bir önlemmi alıyor? Yani diğer bir tabirle, eski dostlar, danışıklı dövüşle Twitter’e karşı birleşiyormu? Bunu zaman gösterecek.

Facebook kullanıcılarının bu durumdan memmun kalacağı şüphesiz, gerçi Mark Zuckerberg yaptığı duyuruda Instagram’ın farklı soyal paylaşım ağlarıyla yaptığı işbirliğine bir kısıtlama getirmeyeceklerini ve Instagram’ın eskisi gibi özgür kalacağını söylemiş olması ne ifade eder bilemeyiz, facebook’un Instagrama 1 milyar dolar ödeyerek kendi isminin reklamını yapmış olduğunu düşünmek doğru olmaz, illaki ilerleyen süreçte  Facebook’da Instagrama entegre edilmiş görsel uygulamalar göreceğiz. Bu alış verişle başlangıç olarak Facebook dünyada istediği etkiyi oluşturdu diyebiliriz, peki bu işe Twitter ve Instagram cenahından bakarsak ortaya nasıl bir görüntü çıkıyor?

Twitter üzerinden duygu analizi yapan firma Crimson Hexagon’u200.000 tweet üzerinden yaptığı araştırma gösteriyor ki internet kullanıcılarının önemli bir kısmı bu işlemden pek de memnun değil.

Söz konusu araştırma sonuçlarına göre  %12’lik bir kesim bu gelişmeyi olumlu karşılarken %52’lik çoğunluk ise sadece haberi soyal medyada yaymak  ve bu habere şaşırdıklarını belirtmek için tweet yazmışlar. Bununla beraber, %35’lik büyük bir kısım ise yaşanan bu gelişmeye olumsuz bir tepki vermiş  %10’luk bir kısım ise işi biraz daha ileriye götürerek yaşanan bu gelişmeye karşılık olarak Instagram hesaplarını silerek  tepki vereceklerini açıklamışlar, ve %4 gibi bir kısım da Facebook’un Instagram’ı batıracağını, %10’luk bir diğer kesim ise Facebook’a olan tepkilerini ortaya koymuşlar.

Yukarıda dediğimiz , Instagram’daki özellikleri azaltmayacaklarını, aksine geliştirmeye devam edeceklerini Facebook yöneticileri açıklasa da  bir kesimin de Instagram ile Twitter arasındaki sıkı bağın kopacağından endişe ettiği anlaşılabiliyor. Ki Instagrama ödenen 1 milyar doların şirketi ne kadar bağımsız hareket ettirecek o da ayrı bir tartışma konusu.

Son olarak, 2012 yılından itibaren sosyal paylaşım ağları arasındaki rekabetin kıran kırana geçeceği kesin,  ilerleyen süreçte çok daha yüksek fiyatlara şirketlerin el değiştireceğine şahit olacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here