Twitter’da Toplum Psikolojisi

0
138

 

Twitter’in bize izin verdiği 140 karakterlik mesajlarda çok geniş bilgiler paylaşabiliriz . Gerek dünya çapında, gerekse farklı bölgelerde meydana gelen olaylar  hakkında, veya günlük hayatta karşılaştığımız meselelerle ilgili olarak neler düşündüğümüzü, neler hissettiğimizi, o an yazdığımız Twitle isteyerek veya istemeyerek ortaya koyabiliriz, bu durum olay karşısında bizim bir Twitter kullanıcısı olarak anlık ruh halimizi ortaya koymaktadır aynı zamanda. Bu bir gerçek… Peki Twitter belli bir toplumun bir olay karşısında ortaya koyduğu ortak tepkiyi analiz ederek ortaya bir sonuç çıkarabilirmi?

 

 

İşte bu sorunun cevabını bulmak için İngiltere’de bulunan Bristol Üniversitesinde yapılan araştırmalara gözümüzü çeviriyoruz. Bakalım bu söz konusu araştırmalar bize ne tür bilgiler veriyor. Söz konusu araştırmayı yürüten görevliler, 2009 yılının Temmuz ayından 2012’nin Ocak ayına kadar bu konu üzerinde araştırmalar yürüttüler.  Ve bu araştırmalar çerçevesinde yaklaşık 20 milyon Twitter kullanıcısı tarafından gönderilen 484 milyon tweet’i tahlil eden  araştırmacılar, Twitter’daki tepkilerin halkın genel fikirlerini yansıttığını ortaya koydular.

 

Söz konusu araştırmada görev alan Yapay Zeka Profesörü Nello cristianini, İngiltere’de 2010 yılı Ekim bütçe açıklamalar sürecinde  ve geçen yaz yaşanan yağmalama olayları sırasında negatif düşünceler, sinir ve korkunun ülke genelinde üst düzeye çıktığını fakat kraliyet düğünü sırasında en aza indiğini belirtti. Bununla yetinmeyen araştırma görevlileri, araştırma sürecinde ölçülen duyguları , bir animasyon ile söz konusu süreçlerdeki bütün İngiltere halkının görüşlerini temsil eden bir yüz olarak da resme döktüler.

Bilim adamları tarafından yürütülen bu tür çalışmalar neredeyse her gün sosyal paylaşım ağları hakkında yeni bilgileri ortaya çıkarıyor. Burada anlattığımız çalışmada Twitter üzerinden toplumların meydana gelen olaylara nasıl tepkiler verdiğini ortaya çıkarılabileceğini öğrenmiş olduk.

Bu ortaya çıkarılan toplumsal tepkilerin kimler ve ne amaçla kullanıldığı ise ayrı bir makale konusu:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here