Ufuk Gülsoy

0
19

Türk akademsiyen, tarihçi Ufuk Gülsoy. Ufuk Gülsoy kimdir? İşte Ufuk Gülsoy’un biyografisi…

Ufuk Gülsoy 12 Aralık 1961 tarihinde Üsküdar’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini aynı şehirde tamamladı. Yüksek Öğrenimine, Balıkesir İşletmecik ve Turizm Yüksek Okulu’nda başladı. Daha sonra, buradan kendi isteğiyle ayrılarak, 1982’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü’ne girdi.

1986’daki mezuniyetinin ardından, aynı fakültenin Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi oldu. Yüksek lisansını, 1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı’nda Rumeli’den Rusya’ya Göçürülen Reaya isimli çalışmasıyla yaptı. 1990’da Marmara Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü’ne geçen Gülsoy, 1994’te Hicaz Demiryolu konulu teziyle Doktor oldu.

Her iki araştırması da kitap olarak basılan Ufuk Gülsoy, 1995’te Yardımcı Doçent kadrosuna atandı. Aynı yıl Hicaz Demiryolu isimli eserinden dolayı “Türk Tarihi Kurumu Teşvik Ödülü”nü kazandı.  Gülsoy, ayrıca 1997-98 yıllarında , Kültür Bakanlığı ve Türkiye’yi Tanıtma Kurulu desteğiyle hazırlanan Hicaz Demiryolu Belgeseli’nin bilim danışmanlığını yaptı. Ardından, 1999 yılında  TRT tarafından hazırlanan Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Demiryollarımız adlı belgesele bilimsel katılım ve katkıda bulundu. Müteakip yıllarda da alanıyla ilgili konularda tarihi belgesellere konuşmacı olarak katılıp, bilimsel projelerde görevler yaptı. 1997’de Doçent ve 2003’de Profesör olan Ufuk Gülsoy’un, kitapları dışında, Osmanlı sosyal ve siyasal tarihi ile demiryollarına ilişkin yayınlanmış çok sayıda araştırması ve makaleleri bulunuyor. Halen, bazı bilimsel projeler ve araştırmalar üzerinde çalışan Prof. Dr. Ufuk Gülsoy, Marmara Üniversitesi, Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi olup, evli ve iki çocuk babası. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here