Ufuk Uras

0
20

Türk siyasetçi Ufuk Uras… Ufuk Uras kimdir? İşte Ufuk Uras’ın biyografisi

Ufuk Uras, 4 Ocak 1959‘da İstanbul’un Üsküdar ilçesinde dünyaya geldi. Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tahsil gördü. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi aldı. Sonrasında aynı üniversitede yardımcı doçent doktor olarak çalışmaya başladı.

Uras, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde İstanbul 1. Bölge’den bağımsız milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi‘ne girdi. 1 Ağustos 2007’de Özgürlük ve Dayanışma Partisi’ne (ÖDP) katıldı. 11 Şubat 2008’de partinin genel başkanlığına seçildi. Fakat 1 Şubat 2009’da yapılan kongrede görevini Hayri Kozanoğlu’na devretmek zorunda kaldı. 17 Haziran 2009’da ÖDP’den istifa ederek Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin kuruluşuna katıldı. Daha sonra Demokratik Toplum Partisi’nin 19 kişiye düşüp grupsuz kalmasının ardından, Kürt sorununun parlamentoda çözülmesi gerektiğini iddia ederek Barış ve Demokrasi Partisi’ne geçti. Bunun yanında Yeşiller ile Sol Gelecek partilerinin de oluşum çalışmalarında yer aldı.

Eserleri – ÖDP Söyleşileri, İdeolojilerin Sonu mu?, Başka Bir Siyaset Mümkün, Sezgiciliğin Sonu mu?, Siyaset Yazıları, Alternatif Siyaset Arayışları, Kurtuluş Savaşı‘nda Sol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here