Vasco da Gama

0
7

Portekizli denizci, kaşif Vasco da Gama… Vasco da Gama kimdir? İşte Vasco da Gama’nın biyografisi

Vasco da Gama, 1450 senesinde Portekiz’in Sines kasabasında doğdu. Küçük yaşta denizciliğe ilgi duyan Gama, kendisini bu yönde yetiştirdi. 1487 senesinde dönemin kralı tarafından Hindistan’a denizden yol aramakla görevlendirildi. Fakat kralın ani ölümü bu planı geciktirdi. Ölen kralın yerine tahta geçen Kral I. Manuel, Gama’nın emrine dört gemi ve 160 denizci verdi. Ayrıca, gideceği yerde karşılaşacağı önemli şahıslara da birer mektup yazıp Gama’ya teslim etti.

Donanma 8 temmuz 1496’da yola çıktı. Uzun süren bir yolculuktan sonra Ümit Burnu‘na gelindi. Bu sırada Gama’nın emrinde bulunan denizciler isyan çıkardı. Vakit gecikmeden Portekiz’e dönmek istiyorlardı. Gama isyanı kolayca bastırdı ve Hindistan’a doğru yeniden yola çıktı. Mayıs 1498 tarihinde Hindistan’ın batı kıyılarına ulaştı.

Bu bölgenin yerel halkı Vasco Da Gama’yı hoş karşılamadı. Hükümdarın Avrupalı denizciler şerefine verdiği ziyafet oldukça soğuk geçti. Hintli tüccarlar, Avrupalılar’ın başarısını kıskanmışlardı. O güne kadar kendileri daha çok kara yolundan ticaret yaptıkları için, bundan sonra deniz yolundan ticaret yaparak kendileriyle rekabete girişecek Avrupalı tüccarları tehlikeli birer rakip olarak görüyorlardı. Tüccarlar, adamlarını topladı ve Gama’nın aleyhine kışkırtmaya çalıştı.

Bunun üzerine Gama ile adamları dönüş yolculuğuna çıktılar. Donanma Eylül 1499 tarihinde Lizbon’a vardı. Portekiz halkı Gama’yı büyük bir gösteriyle karşıladılar. Kral ona asalet unvanı verdi. Hindistan ile yapılacak ticaretten de elde edilecek kara Gama’yı ortak yaptı.

Portekiz hükümeti Vasco Da Gama’nın başarısının ardından hemen faaliyete geçti. Pedro Alvarez Cabral idaresinde 13 gemilik bir filoyu Hindistan’a gönderdi. Böylece, Avrupalı tüccarlar Hindistan’da yerleşecek, Avrupa ile Hindistan arasındaki ticaret sağlam bir esasa bağlanacaktı. Ancak Hindistan’a giden ikinci filo da iyi karşılanmadı. Yerliler denizcilerin çoğunu öldürdüler.

Portekiz hükümeti, ölen gemicilerin intikamını almak için, Vasco Da Gama’yı yeniden Hindistan’a gönderdi. Gama, 20 gemiden oluşan bir filoyla 1502 senesinde yola çıktı. Donanma Afrika’nın doğu kıyılarında Mozambik ve Sofala Portekiz sömürgelerini kurdu. Gama, yolda rastladığı gemileri yağmaladı, içindeki yolcuları ve tayfayı da esir etti. Hindistan’a vardığı zaman da yurttaşlarının intikamını aldı.

Gama, Lizbon’a geri döndüğünde, büyük bir törenle karşılandı ve yeni unvanlar kazandı. Fakat kısa bir süre sonra unutuldu. Tam 20 sene boyunca kimse onu hatırlamadı ve yeni iş vermedi. Bu dönemde, Portekizli gemiciler Vasco Da Gama’nın çizdiği rota üzerinden, Hindistan’a gidip gelmeye başlamışlardı. Yerlilerle Portekizliler arasında sık sık kanlı çarpışmalar oluyordu. En sonunda, Vasco Da Gama’ya yeniden Hindistan’a gitmesi emredildi.

1523 senesinde yeniden denize açıldı. Vasco da Gama, 24 Aralık 1524’de Hindistan’ın Kochi (Kerala) bölgesinde hayatını kaybetti. Cenazesi Portekiz’e getirilerek törenle gömüldü.

Gama’nın Hindistan’a denizden yol bulması keşifler tarihinde önemli bir yer tutar. Ancak, Gama’nın karakterinin kötü tarafları da Asya ve Afrika’da yerlilerin Batılılar’a karşı düşmanca hisler beslemelerine yol açmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here