Vkontakte.ru Yasağı Nasıl Kaldırılır

15
1056

Vkontakte Erişim Yasağı Nasıl Kaldırılır.

Bildiğiniz gibi vkontakte Türkiyede yasaklanalı neredeyse 10 gün oldu ve yüzbinlerce vkontakte kullanıcısı siteye erişemiyor.

Daha öncede Türkiye’de dünya çapında tanınan siteler kapatılmıştı. Bunların en başında Youtube vardı. Kısa bir süre önce Rus sosyal paylaşım ağı vkontakte.ru da ülkemizde mahkeme kararıyla yasaklandı.  Yasaklanma nedeni olarak telif haklarının ihlali gösteriliyor. Diğer sosyal paylaşım ağlarından farklı olarak vkontakte sitede özellikle filim paylaşılmasına izin veriyor.

Özellikle Türkiye’de yaşayan Rus kullanıcıların büyük tepkisini çeken bu yasaklama kararı kullanıcıların farklı arayışlara başvurmasına neden oluyor. Rus kullanıcıların dışında sitede film izleyen Türk kullanıcılarında tepkisini çeken bu yasaklama kararı ne zaman biter şimdi kestirmek çok zor.

Daha önce youtube’den tanıdık olduğumuz bir yöntemle siteye erişmemiz mümkün. Vkontakte’ye girmek için dns ayarlarımız yapmamız yeterli.

Vkontakte’ye nasıl gireceğinizi anlatan videoyu izlemeniz yeterli.

Arkadaşlar, özellikle youtube videosuna şikayetler geliyor. Şuanda bütün işlemleri yapmalarına rağmen siteye giremediğini söyleyen arakadaşlar var. Vkontakte nasıl girilir adlı bu başlığımızda anlattığımız teknik halen işlemektedir ve tekrar tesredilmiştir. Bu tekniği kullanarak vkontakte’ye rahatlıkla girebilirsiniz.

Şuanda 20 bin sitede 20 bin youtube de ve 30 bin Rusça versiyonlu anlatımda 70 binden fazla kullanıcının bu tekniği kullanarak siteye giriş yaptığını varsayarsak, muhtemelen bir şeyleri yanlış yaptığınızı anlıyoruz.

Anlamadığınız bir konu varsa lütfen yorumlar kısmında belirtin. Mutlaka cevaplandırılacaktır.

Bunun dışında, bazen DNS’ler çalışmayabiliyor. Bunun için videodaki DNS’lerin dışında farklı DNS’ler kullanın. Tekniğin çalışmaması söz konusu değil.

Updated  01  November 2012

Ülkemizde Rus sosyal paylaşım ağı Vkontakte’nin yasağı hala devam ederken, farklı alternatiflerde siteye girmek hala mümkün. Videolu anlatıma rağmen hala siteye giriş yapamayanlar için konuyu bir kez daha resimli olarak anlatıyoruz.

1. Adım Olarak Windows Vista’da DNS  için  Başlat — Denetim Masası’ na geliyoruz.

Vkontakte dns ayarları
Vkontakte DNS Ayarınasıl yapılır
2. ADIM’da : Denetim masasına girdiğimizde  resimde gördüğümüz ekrana gireceğiz ve akabinde Ağ ve Inernet başlığı altındaki Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle kısmına tıklayacağız.
Bu Şekilde görüntü olmalıBu durumda Ağ ve İnternet Paylaşımı seçeneğine tıklıyoruz.
Şayet 2. yukarıdaki gibi değilde bu resimdeki gibi ise: 
“Ağ ve internet” seçeneğinin alt kısmında bulunan
 “Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle”  kısmına tıklıyoruz
3. ADIM’da : Ağ ve Paylaşım Merkezinde sol kısmında yer almakta olan ” Ağ bağlantılarını yönet ” yazısına tıklamamız gerekiyor.
 3. Adımın bu şekilde görünmesi gerekiyor
Kırmızı çizgilerle işaretlenen  bölümden
“Ağ bağlantılarını yönet” seçeneğine tıklayalım

 

4. ADIM’da : Karşımıza ağ bağlantıları penceresi çıkmış olması lazım.Şimdi DNS leri değiştireceğimiz ağ bağlantısı üzerine mouse’u götürüp sağ tuşa basıyoruz ve “özellikler” seçerek açıyoruz.

4.Adım bu şekilde görünmeli
Şimdi “Yerel Ağ Bağlantısı” seçeneğine sağ tıklayıp “Özelliklere”girmemiz gerekiyor.
Şayet  hangi seçeneği seçeceğinizi bilmiyorsanız ve o esnada  internete bağlıysanız ışıkları yanan ve “Bağlandı” yazan simgeye çift tıklamanız gerekiyor.
*Şayet  kablosuz ağdan internete bağlı durumdaysanız simgenin adı büyük bir ihtimal “Kablosuz Ağ Bağlantısı“’dır.
*Şayet kablolu ağdan internete bağlanıyorsanız simgenin adı büyük bir ihtimal “Yerel Ağ Bağlantısı“’dır.
 
 
Özellikler’ e tıkladığınızda ağaşıdaki resimde olduğu gibi bir pencere açılması gerekiyor.
 
 
5. ADIM’da: Özellikler Penceresini açtık. Şimdi DNS adresinde değişiklik yapacağımız ekranı açmamız gerekiyor. Bunun için  Internet İletişim Kuralları (TCP/IPv4) yazan kısıma tıklayarak seçelim ve daha  sonrasında “Özellikler” düğmesine tıklatalım.
Özellikler sekmesine tıkladıktan hemen sonra
Bu Pencere karşımıza çıkar
Kırmızı Dikdörtgen belirtilen 
İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) 
Sekmesine  tıklayarak işaretliyoruz ve daha sonra sonrada Özellikler’e tıklıyoruz.

6. ADIM’da: , Bundan sonra, Windows Vista ve XP’de DNS adreslerini değiştireceğiz. Şimdi “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan:”  sekmesinde seçim kutusunu seçmemiz gerekiyor ve böylece DNS adreslerini girebileceğimiz ekranı aktif hale getireceğiz

 DNS ayarlarını yapacağımız son kısım burası.
“Aşağıdaki DNS Sunucu adreslerini kullan:” kısmını işaretleyerek
SARI RENKLE BELİRTİLMİŞ DNS yeri aktif hale gelirmeliyiz. 
Bu şekilde ,yeni DNS numarasını oraya gireceğiz. DNS yazığ ; Tamam’ diyoruz
SON İŞLEM: Yerel Ağ Bağlantısı seçeneğine SAĞ tıklıyoruz
 ” Tanıla” seçeneğine tıklıyoruz


 yaptığımız bütün işlemleri bilgisayara tanıtmamız gerekiyor.

Xat.com ve YeeChaat ayrıca diğer engelli sitelere giriş için kullanabileceğiniz DNS adresleri

Herşeye rağmen sorun yaşarsanız kullanabileceğiniz bazı DNS adresleri
Comodo DNS’ leri:

156.154.70.22 ve 156.154.71.22

Norton DNS’ leri:

198.153.192.1 ve 198.153.194.1

Google DNS’ leri:

8.8.8.8 ve 8.8.4.4

208.67.222.222 ve 208.67.220.220

Bütün buradaki bilgiler size yardımcı olmadıysa, lütfen yorum kısmında sorunu belirtin.

Vkontakte’de görüşmek dileğiyle.

 

Updated  05.04.2013

Son zamanlarda kız evi veya oraya yakın toplanılacak bir yeri tercih etmeyen şahıslar kına gecesi organizasyonu düzenleyen firmaların mekanlarına rağbet göstermektedirler. Bu firmalar biraz külfetli olsa da kına gecesi düzenleyenlerin işlerini gayet kolaylaştırmaktadır. Çünkü kına gecesinde kullanılan malzemelerin ( bindallıkaftankına mumuel gülükına sepetikına tepsisikına çerezleriçerez keseleri, tüm kına çeşitleri ) temininden ışıklandırma ve ses sistemine varana kadar hepsini sağlamaktadır.

 

15 YORUMLAR

  1. İlhami Bey. Kayıt olabilmeniz için öncelikli olarak yasağı kaldırmanız gerekir. Lütfen videoyu izleyerek yasağı kaldırın ve daha sonrada kayıt olun. Sitenin zaten Türkçe versiyonu var.Şayet sorunu yinede çözemezseniz lütfen bize bildirin. Size yardımcı olmaya çalışırız.

  2. Uzun zamandır giremiyordum. Çok teşekkür ederim, gerçekten işime yaradı. Daha öncede keflineyi Sansubg Galaxy 3 hatasını girdermek için bulmuştum. Faydalı bilgiiler paylaşıorsunuz. Çok teşekkürler.

  3. Yahu ben giriyordum çoktandır. Yani “2013 yılı”ndan bahsediyorum. Ama giremiyorum artık ben dns ayarlarını değiştirmek de istemiyorum. Yaa siz 2012 yılında yasaklandı diyorsunuz ama 2013 yılında rahatlıkla 1-2 ay girdim. Şİmdi giremiyorum, yani Nisan ayında. Sorun şubatta başladı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here