Ya Baki Entel Baki Ne Demek

0
18

ya baki entel baki ne anlama gelir

ya baki entel baki ne anlama gelir

Ya Baki Entel Baki de çokça söylenen zikirlerden bir tanesidir. Ancak dilimizden düşürmediğimiz bu zikirin ne demek olduğunu biliyor muyuz? Ne anlama geldiğini bilmek sadece Türkçe mealini bilmek demek de değildir elbette. O yüzden bu yazımızda sizlere ya baki entel baki zikrinin hem ne demek olduğunu hem de açıklamalarıyla birlikte ne anlama geldiğini anlatmaya çalıştık;

Ya Baki Entel Baki Ne Demek

“Ya Bâkî, Entel Bâkî”

Arapça cümlesinin Türkçe anlamı tam olarak  “Ey bekâ sahibi olan! Bâkî (son bulmayan) ancak sensin.” 

Ya Baki Entel Baki zikrinin Ne Anlama Geldiğini İnceleyelim

“Ey beka sahibi” yani “Ya Baki” diye seslenilen zat doğrudan Allahu Teala‘nın kendisidir. Beka sözcüğünün kelime anlamı ölümsüzlük ve kalıcılık demektir. Yani beka sahibi, ölümsüz olan, fani olmayan manasına gelmektedir.

Yeryüzünde var olan ölümsüz tek olgu da Allah olduğu için, bu zikir içerisinde bahsedilen varlığın yaratıcı olduğu şüphesizdir.

“Entel Baki “cümlesi ile baki olan yani sonsuz, kalıcı, ölümlü olmayan ancak sensin manasına gelmektedir.

Bu dünyaya ait her şey ama her şey istisnasız olarak geçicidir. Bedenlerimiz günün birinde toprak olacak ve ruhumuz yaşamaya devam ederek, ruhumuzu bize bahşeden O’na geri dönecektir.

Hepimiz insanız, insanoğlu olarak zaaflarımız var elbette ve bu dünyada tatlı şeyler, acı şeyler de var ve biz bunları hissediyoruz ama ne üzüntü ne de mutluluk baki değil. Nefes alıp verdiğimiz sürece bile daimi olmayan bu duygular, can verdiğimiz gün tamamen geçmişte kalacak olan şeyler.

Hele ki mal mülk varlık ve diğer dünyevi zevkler, hiç biri baki değil. Var olan tek beka sahibi ve baki varlık Allahu Teala C.C’dir ve dünyevi dertlere çok düşmüş kişiler, bu fenalıktan derhal uzaklaşmalı ve dünyadaki sevgililerinden yüz çevirerek, yüzlerini sonsuz olan, ölümsüz olan O’na dönmelidir.

Neden Zikredilir Fazileti Nedir

Ya Baki Entel Baki zikrinin faziletleri şunlardır;

Ya Baki Entel Baki Kaç Kere Okunmalıdır?

Bazı kaynaklarda 40 defa okunmasının faydalı olduğu söylenmektedir ancak bir gün içerisinde sadece 1 posta, 2 kez ard arda olmak üzere zikredilmesi daha uygun olacaktır.

Bir defasında dünyevi zevklere ve dünyaya ait olan sevgiliye, aşklara, tutkulara ve günahlara sırt çevirdiği göstermek için, ikinci defasında ise beka sahibi ve baki olan Allah’a yüzünü döndürdüğünü göstermek için olmak üzere 2 kere arka arkaya okunması en sevabı ve makbulüdür.

Nasıl Okunmalıdır?

Gusül abdestinizin olduğu her an her dakika ne vakit aklınıza gelse, ya baki entel baki diyebilir, Allah’ın sonsuzluğunu ve tek gerçek olduğunu bildiğinizi hem kendinize hatırlatabilir ve Allah’a da zikredebilirsiniz ancak en uygun olan okunma şekli, her gün en az 2 defa, tercihen sabah namazının ardından okunması ve güne baki olanın sadece beka sahibi olan O’na ait olduğunu zikrederek başlanmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here