Yaz saati uygulaması nedir?

0
106

ABD’nin 11 mart pazar günü yaz saati uygulamasına geçecek olması nedeniyle, ABD-Türkiye arasındaki saat farkı 1 saat azalacak. Yaz saati uygulaması hakkındaki detaylı bilgileri ve saat farklarıyla ilgili tüm detayları haberimizden görebilirsiniz.

Yaz Saati uygulaması nedir? 

ABD’nnin 11 mart pazar günü geçeceği Yaz Saati Uygulaması nedeniyle ABD-Türkiye arasındaki saat farkı 1 saat azalacak. Ülkemizde ise yaz saati uygulaması Bakanlar Kurulu Kararıyla 28 Ekim 2018 tarihinde sona erecek. Peki yaz saati uygulaması nedir, neden saatler ileri alınır? İşte tüm detaylar.

ABD’de 11 Mart Pazar günü yerel saatle 02.00’de saatler 1 saat ileri alınacak. Böylece, Türkiye ile ABD arasındaki saat farkı 1 saat az olacak.

Ülkenin “Doğu Yakası Zaman Dilimi”nde bulunan New York, New Jersey, Washington DC, Boston, Philadelphia, Miami ve Atlanta şehirleri ile Türkiye arasındaki saat farkı 8’den 7’ye inecek.

“Merkez Zaman Dilimi”ndeki Chicago, Houston, San Antonio, Dallas, New Orleans, Memphis, Kansas City, Minneapolis kentleri ile Türkiye arasındaki saat farkı da 9 yerine 8 olarak devam edecek.

“Dağlık Zaman Dilimi”nde yer alan Albuquerque, Denver, Salt Lake City şehirleri ile Türkiye arasındaki saat farkı 10’dan 9’a düşecek.

“Pasifik Zaman Dilimi” kapsamındaki Phoenix, Las Vegas, San Diego, Los Angeles, San Francisco, Portland ve Seattle kentleri ile Türkiye arasındaki fark ise 11’den 10 saate gerileyecek.

ABD’nin Alaska eyaleti ile Türkiye arasındaki saat farkı 12’den 11’e, Hawaii eyaleti ile Türkiye arasındaki saat farkı da 14’ten 13’e inecek.

Söz konusu yeni saat farkları, ABD’de 4 Kasım Pazar günü yaz saati uygulamasının sona ermesine kadar sürecek.

YAZ SAATİ UYGULAMASI 2018’DE SONA ERİYOR

Yaz saati uygulaması Türkiye’de de sona erecek, ancak 28 Ekim 2018’de.

Türkiye’de, Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile 28 Ekim 2018 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bütün yurtta saatlerin bir saat geri alınacağı bildirildi.

Kararda ayrıca, 7 Ekim 2016 tarihli ve 2016/9154 sayılı Bakanlar Kurulu kararının da yürürlükten kaldırıldığı belirtildi.

Söz konusu kararda, “Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla; bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlayan yaz saati uygulamasının her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştır” denilmişti.

Öte yandan, AB Komisyonu, yaz saati uygulamasının kaldırılmasına yönelik taleplerin incelemeye alındığını açıkladı.
Komisyon sözcüsü, cuma günü Brüksel’de yaptığı açıklamada mevcut tüm verilerin değerlendirilmeye alındığını belirtti.

AB Komisyonu,tarafından yapılan açıklamada, değerlendirme sonrası bir sonuca ulaşıldığında kamuoyunun bilgilendirileceği ifade edildi.

Yarın sona erecek yaz saati uygulaması başından bu yana tartışılan bir uygulama. Kış saati uygulaması nedeniyle saatlerin bir saat geri alınacak olması birçok kişide, daha az uyunacağı için pek sevilmiyor.

Türkçe’de yer alan habere göre, kamuoyu araştırma enstitüsü YouGov’un Almanya’da yaptığı bir ankete göre, katılımcıların yaklaşık yüzde 47’si kış saati uygulamasına geçilen pazar gününün sabahında uyku eksikliğini hissettiğini belirtti.

Yine ankete katılanların yüzde 60’ı da yaz saati uygulamasının tamamen kaldırılmasından yana görüş belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here