Mutluluk Hormonu Adı Nedir

0
97

Yaşadığımız bütün duygular, vücudumuzda belirli hormonların salgılanması sonucu oluşurlar. Bazı hormonlar, mutlu olmamızı sağlarken, bazıları ise üzgün hissetmemize neden olur.

Beyinde mutluluk hissi veren 5 adet kimyasal bulunmaktadır. Bunlara mutluluk hormonu denir, mutluluk hormonları şunlardır; Dopamin, oksitosin, serotonin, girelin ve endorfindir. Bunlar vücutta üretilen ve ruh durumumuzu etkileyen hormonlardır.

Düşük müktardaki serotonin, uyku ve konsantrasyonu eksikliğiyle depresyona yol açabilir. Endorfin vücudun doğal ağrı kesicisi iken, dopamin beynin haz merkezini kontrol eder. Oksitosin, neşelendiğiniz zaman vücudunuzda üretilen bir hormondur ve haz merkeziyle birlikte aşk hormonu olarak düşünülür.  Bu makalemizde mutluluk hormonlarının neler oldukları ve işlevleri hakkında bilgiler vereceğiz;

Serotonin

Serotonin, beyindeki mutluluktan sorumlu hormonlardandır. Vücuttaki çoğu serotonin sindirim sisteminde üretilir. Bunlar ruh halini düzenler, depresyonu önler ve mutluluk verir. Serotonin, güneş ışığına maruz kalındığında, fazlasıyla karbonhidrat tüketildiğinde ve egzersiz yapıldığında salgılanabilir. Düşük seviyedeki serotonin depresyon, endişe, uyku bozuklukları (aşırı ya da az uyuma) ve zayıf bilişsel işlev gibi durumlara yol açabilir.

Vücudun uyku-uyanıklık döngüsünü ve sıcaklığını düzenleyen, mutluluk hormonlarıdır. Ayrıca iştahınızı düzenler ve ağrı duyarlılığını düşürür. Memnun olma hissi sağlar ve ruh halinizin iyi olmasını sağlar. Bazı yöntemler uygulayarak, serotonin hormonun seviyesini artırabilirsiniz. Her gün bir miktar güneşlenin. Güneş ışığı, vücuttaki serotonin ve sinir taşıyıcılarının üretiminden ya da sinir hücrelerini uygun birleştirmeden sorumlu dopamin sentezlerinde önemli rol oynayan en iyi D vitamini kaynağıdır. Günlük egzersizler yapın. Yürüyüş ve aerobik hareketler de serotonin hormonu salgılanmasında etkili rol oybar. Karbonhidrat bakımından zengin yiyecekler yiyin. Bunlar, serotonin sentezini ve seviyelerini yükseltebilir. Karabiber yaşamınızı heyecanlı hale getirebilir. Karabiber, sinir sitemini uyaran ve monoamin oksidaz (depresyondan sorumlu enzim) aktivitesini engelleyen bileşen olan piperin içerir. Bu baharat, ayrıca serotonin seviyesini artırır. Masaj yaptırın. Bu yöntem, stres hormon seviyelerini azaltır ve dopamin ve serotonin hormon seviyelerini artırır.

Dopamin

Dopamin de mutluluk hormonlarındandır. Dopamin mutlu olduğumuz zamanlarda beyinde salgılanan bir kimyasaldir. Nöronlar arasında bilgi alışverişini sağlayan bu hormon, vücudumuzun her yanına mutluluk mesajını iletir.

Dopamin beynin ödül ve haz merkezlerini kontrol etmeye yardımcı bir sinir taşıyıcısıdır. Zihnen insanı alarmda tutar. Aşağıda açıklayacağımız bazı yöntemler dopamin seviyelerini arttırabilir. Öpüşmek yapılan çalışmalara göre, sevdiğiniz kişinin öpülmesi, dopamin salgılanarak aradaki bağı kuvvetlendirir. Gerçekçi hedefler belirleyin ve onları başarın. Belirlenen amacı başarmak için çabalamak, dopamin üretimini uyarır. Masaj yaptırın. Masaj stres hormonlarını azaltır ve iyi hissettiren dopamin ve mutluluk hissi uyandıran serotonin hormonlarının seviyelerini artırır.

Endorfin

Endorfin de mutluluk hormonlarındandır, endişenizi ve acı duyarlılığınızı azaltır aynı zamanda yatıştırıcı ilaç görevi görür. Bunlar, iyi hissettiren hormonlardır. Basit tekniklerle endorfininizi yükseltebilirsiniz. Egzersiz; Endorfinler egzersiz yaplırken vücutta salgılanır. Bu durum stres seviyelerinizi azaltır, böylece depresyonla başa çıkmanıza yardımcı olur. Yoğun egzersiz çalışmanıza gerek yoktur. Hatta her gün yarım saat yürümek bile büyük farklar sağlayabilir. Daha çok terleyin. Bir buhar banyosu ya da sauna tedavileri vücudun yenilenmesine, kasların rahatlamasına, stresten ve gerginlikten kurtulmaya ve endorfin salgılanmasıyla zihnin tazelenmesine yardımcı olabilir. Baharatlı yiyecekler tüketin. Baharatlı yiyeceklerde olan acı biberde bulunan kapsaisin, dildeki alıcılarla iletişime geçerek, beyin acı sinyaline benzer bir sinyal gönderir ve endorfin üretimini tetikler. Akupunktur da endorfinin kan dolaşımına salınarak fiziksel ve psikolojik rahatlamanızı sağlar.

Girelin

Girelin stresi azaltan ve insanın rahatlamasına yardımcı olan bir mutluluk hormonudur. Bu hormon, genelde acıktığımız zaman salınır ve bu nedenle çok yemek iyi bir fikir değildir. Vücudunuzun ihtiyacına göre yiyin ve girelin seviyelerini belirli bir düzeyde tutmak için tamamiyle karnınızı doğurmayın.

Aşk Hormonu; Oksitosin

Oksitosin aşk hormonudur. Bu bağın kurulmasını, sosyal davranışın oluşmasını ve partnerler, çocuklar ve çiftler arasında yakınlığın kurulmasını sağlayan mutluluk hormonudur. Kadınlarda, hamilelik dönemi boyunca ve emzirirken anne ile bebeğin ilişkisi güçlendirmek için üretilir. Aynı zamanda endişe gibi stres tepkilerinizi azaltır, sosyal etkileşimleri artırır ve destek aramanız için motive eder. Dahası, stresin etkilerinden kalbinizi korur, kalp hücrelerinin yenilenmesine de yardımcı olur. Bu aşk hormonunun seviyelerini yükseltmenin yolları: Sevdiğiniz insanla daha çok zaman geçirin. Partnerinizi şımartmak, oksitosin salgılanarak stresi azaltabilir. Hatta kucaklaşmak bile, oksitosin salgılanmasına yardımcı olabilir. Dopamin ve serotonin seviyelerinin artmasıyla birlikte oksitosin salgılanmasına yardımcı olabilir.

Mutluluk Hormonu Nasıl Yükseltilir? Doğal Yöntemler

Beyinde mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olan bazı yöntemler vardır, bunlar;

Fiziksel aktivite yapmak: Spor ve egzersiz, hareketli yaşam mutluluk hormonunu yükseltmek için birçok yöntemden birisidir. Bunu yaparken endorfin salgılanır. Örneğin her gün koşmak veya yürümek bedeninizde mutluluk hormonun salgılanmasında önemli rol oynar. Her zaman aklınızda bulunsun; yerleşik bir hayat tarzı depresyonun ana nedenlerinden birisidir.

Sevdiklerinizle paylaşın: Sevdiklerinizle paylaşın; bilgi değişimi yapın, el ele tutuşun, kucaklaşın ve tüm bu sevgi anlatım çeşitleri mutluluk hormonu olan oksitosin üretimini artırmaya yardımcı olacak küçük etkileşimlerdir.

Güneş ışığının tadını çıkarın: Günün her anında güneş ışığının tadını çıkarmak, serotonin üretimini ve uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen melatonin hormonunu harekete geçirir.

Karbonhidrat, baharatlı yiyecekler, çikolata, fındıklar ve tohumlu yiyecekler tüketin: Bunlardan herhangi birisi vücutta dolaşan mutluluk hormon sayılarını arttırma yeteneğine sahiptir.

Hiçbir neden olmadan ağlamak: Gülmek, mutluluk hormonunun üretimini artırdığı gibi, ağlamakta artırır. Bu yüzden, her ne zaman ağlama ya da bağırma ihtiyacını hissettiğinizde başkalarını üzmeden kırmadan bunu yapın. Çünkü, ağlamayı bıraktıktan sonra vücudunuz kısa bir süre de olsa endorfin üretir.

Gülümsemek: Beyin gerçek ve hayal arasındaki farkı ayırt edemez. Bu yüzden gülümsemek hatta iyi hissetmedğiniz zaman bile gülümsemek gerekir. Çünkü beyin bu ayırımı anlamaz. Yüzdeki kasların hareketleri sayesinde daha çok iyi hormonlar üretilecektir.

Yeni yetenekler edinin: Beyin, yeni bir şeyler öğrenilmesini sever. Örneğin yabancı dil öğrenin, dikiş öğrenin faydalı meşgaleler edinin, tüm bunlar mutluluk hormonunu artıracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here